Як поєднати інклюзію та інновації?

Сьогодні в інклюзивних класах українських шкіл навчаються близько 20 тисяч учнів з особливими освітніми потребами. Головне завдання інклюзії — щоб кожна дитина почувалася включеною в освітній процес та шкільне життя. Зробити інклюзію ефективною та реальною допомагають сучасні інновації. Розбираємо, що таке інклюзивне навчання та як інтерактивні парти здатні допомогти кожній дитині.

Чим інклюзивна освіта відрізняється від звичайної?

Інклюзивна освіта — це та складова гуманітарної політики кожної сучасної країни, яка свідчить, наскільки її суспільство захищає невідчужувані права людини. У 2017 році Україна ухвалила новий Закон «Про освіту». Згідно з ним діти з особливими освітніми потребами мають повне право здобувати освіту в усіх навчальних закладах.

У справді інклюзивному середовищі кожна дитина почувається безпечно та має відчуття приналежності до колективу.

Які основні принципи інклюзивної освіти?

  • Усі діти мають навчатися разом у всіх випадках, коли це можливо, незважаючи на певні труднощі чи відмінності, що існують між ними.
  • Навчальні заклади мають визнавати і враховувати різноманітні потреби своїх учнів шляхом узгодження різних видів і темпів навчання.
  • Забезпечення якісної освіти для всіх шляхом розробки відповідних навчальних планів, прийняття організаційних заходів, розробки стратегії викладання, використання ресурсів та партнерських зв’язків зі своїми громадами.
  • Діти з особливими освітніми потребами мають отримувати будь-яку додаткову допомогу, яка може знадобитися їм для успішного процесу навчання.

Інтерактивні парти є найбільш ефективним засобом, який гарантує солідарність, співучасть, взаємоповагу, розуміння між дітьми з особливими потребами та їхніми ровесниками.

Що таке інтерактивна парта?

Із принципами інклюзивної освіти розібралися. Тепер пропонуємо розібратися, що таке інтерактивна парта. А головне, в чому саме її цінність для ефективної інклюзивної освіти.

Мультимедійна парта — це сенсорна панель у зручному і компактному корпусі. Майже всю площу займає яскравий сенсорний екран, що захищений надміцним склом. Тобто дитина може просто на нього покласти зошит і писати. Або ж логічніше використати сенсорні робочі аркуші. Екран реагує на дотик пальцем, спеціальним пером чи будь-яким непрозорим предметом, наприклад, кулькою, що актуально для дітей з особливими освітніми потребами.

Головною перевагою інтерактивної парти є те, що віднині ми не ділимо дітей за здібностями чи потребами. За одним і тим самим приладом можуть займатися і діти з особливими освітніми потребами, і без них. Отже, більше не потрібно вживати фразу: «Це тільки для…», формуючи комплекси одразу в кількох дітей.

Мультимедійна парта з успіхом може замінити шкільну, байдуже, чи стоїть вона в класі чи вдома.

Інтерактивна парта підійде для дітей будь-якого віку, адже її можна регулювати по висоті. Окрім цього, можна змінювати кут нахилу самого екрана, щоб дитині було максимально комфортно працювати за партою.

Навіть дітям з вадами зору буде комфортно взаємодіяти з таким навчальним девайсом.

Корекційні заняття з використанням сучасних сенсорних пристроїв також здатні позбавити дитину страху перед навколишнім світом. Це сприяє швидшій адаптації дитини.

У чому ефективність інтерактивної парти?

Завдяки яскравому наповненню та звуковому супроводу процеси сприйняття та запам’ятовування працюють активніше. Ігри типу «Що зникло?» допомагають дитині розвивати увагу. Додатки для пошуку відповідностей формують у дитини візуальні та асоціативні зв’язки між різними предметами. Такі завдання допомагають побудувати нові нейронні зв’язки та покращують мозкову діяльність. «Спіймай муху» — одна з найулюбленіших ігор як дітей, так і викладачів. Вона допомагає тренувати швидкість реакції та просторову координацію в дитини з особливими освітніми потребами.

Ігри на повторення звуків та аудіосупровід інших навчальних додатків дозволяють дитині отримати більш чітке та конкретне уявлення про звуки і вже самостійно намагатися їх відтворювати.

Інстальовані додатки допоможуть дитині з вадами мовлення доносити свої думки не тільки текстом, а й візуально, створюючи цілі графічні історії.

З інтерактивною партою дитина з порушенням зору отримує можливість чути все, що відбувається на екрані парти. Навіть якщо урок проходить дистанційно, дитина точно зможе засвоїти весь матеріал уроку.

Як інтерактивна парта мотивує до навчання?

Окрім навчальних потреб інтерактивна парта — це також цікава розвага і потужна мотивація. Сенсорні прилади — яскраві та цікаві. Звісно, дітям хочеться якомога більше часу проводити з ними. І коли вчитель обіцяє 10 хвилин у кінці уроку дозволити учням погратися з мультимедійними додатками сенсорної парти, вони працюють значно активніше.

Інша перевага такої парти — за нею можна працювати колективно. Інтерактивна парта підтримує 10 одночасних дотиків. Такий вид взаємодії сприяє розвитку комунікації та емпатії. Вчить дітей толерантності та ввічливості, прибирає можливі емоційні бар’єри у спілкуванні з однолітками.

Діти з особливими освітніми потребами не повинні залишатися замкненими у своїх домівках або спеціалізованих групах. Їм потрібне спілкування з однолітками, їм потрібен реальний світ. Світ, у якому похід у садочок чи до школи — буденна справа. Світ, у якому їх розуміють, підтримують та надають можливість проявити свою особистість. Саме таку можливість дає створення інклюзивних класів у школах. А для вчителя інтерактивна парта — це додатковий, зручний та цікавий інструмент, що дозволяє розвивати, а іноді й комунікувати з дитиною без спеціалізованих знань та навичок.

Поділитися цією статтею