Резюме, мотиваційний лист та співбесіда: як навчитися презентувати себе приймальній комісії

Резюме, мотиваційний лист і навіть відеоролик із самопрезентацією — такі речі повинен мати кожен підліток, який планує вступати в університет за кордоном. Як підготувати себе до Skype-співбесіди з приймальною комісією, що писати в резюме та як обґрунтувати свою мотивацію розповідає Олександра Шевченко, стипендіатка Education USA Academy. Це програма, що допомагає молоді визначитися з власною навчальною траєкторією і знайомить з освітніми можливостями США. Зараз Олександра — студентка першого курсу Saxion University of Applied Science в Нідерландах, але саме навчання у Штатах підготувало і надихнуло дівчину отримувати вищу освіту за кордоном. Ось 6 практичних порад від Олександри.

Олександра Шевченко, Saxion University of Applied Science, програма Hotel Management

Будьте готові зануритися в інтернаціональне середовище

Мені було 15 років, коли я взяла участь у програмі Education USA Academy. Моє 4-тижневе навчання проходило в Embry-Riddle Aeronautical University. Там ми вдосконалювали англійську, знайомилися з освітньою системою США і вчилися писати мотиваційний лист для вступу в університет.

Пригадую свій перший вечір там: зайшла в студентську їдальню і отримала культурний шок — ще ніколи в житті я не бачила такої кількості людей різних національностей в одній кімнаті. Це був неймовірний досвід знайомства з різними традиціями, менталітетами. Тоді я зрозуміла, що мені подобається бути в інтернаціональному середовищі, але перейняти американський стиль дружби я не змогла: американці спілкуються з десятками людей. На відміну від них європейці, у тому числі українці, обирають кількох друзів і проводять з ними час, будують ближчі стосунки.

Помітила, що американці значно простіше дивляться на світ — вони не переймаються проблемами і труднощами так сильно, як ми це звикли сприймати. Інша відмінність — ставлення до планування: європейці все продумують наперед і виконують за графіком, американці дуже спонтанні.

Один з найкращих днів у моєму житті стався саме на програмі — ми відвідали NASA.

Побачили макети всіх ракет, переглядали інтерактивні відео про роботу астронавтів. Наприклад, «Атлантіс» летить спершу як ракета, а приземляється як літак: коли показували відео про неї, спецефекти були такі, ніби ми всі побували в космосі. У спеціальному імітаційному павільйоні можна було зробити фото на Марсі — і все це відчувалося як справжнє.

Навчіться писати мотиваційний лист

Мотиваційний лист — один з найважливіших документів, який вимагають усі університети за кордоном. Завдяки йому студент може виділитися серед інших кандидатів, довести, що саме йому потрібне навчання в цьому виші, і розповісти, що він пізніше робитиме з отриманими знаннями. Це ніби самореклама, щоб приймальна комісія могла пересвідчитися, що студент справді хоче вчитися і заради чого йому це потрібно. Під час програми мене вразило, що навіть перший мотиваційний лист ми мали написати самостійно. Перед тим нам показали приклади, але свій лист кожен пише сам. Викладач лише підказує, де можна написати краще, що варто додати, тож ми вчилися на власному досвіді. Згодом це знадобилося, адже під час вступу в університет Нідерландів я писала новий мотиваційний лист, а коли подавалася на отримання стипендії у своєму університеті, то писала ще один.

Для вступу в університет я описала свою особисту історію захоплення готельним бізнесом: змалечку я багато подорожувала і захоплювалася тим, як працює готель, як працівники створюють ту особливу атмосферу, куди хочуть повертатися гості. Я також аналізувала, що готельний бізнес в Україні лише розвивається, і мені потрібні знання, щоб українські готелі надавали вищий рівень сервісу туристам з інших країн. Це важливо — показати, що твоя справа, твій досвід буде корисним не лише тобі особисто, а широкому загалу людей. Моя аргументація була переконлива, тож я отримала стипендію — 2,5 тисячі євро на рік.

Напишіть своє резюме, навіть якщо не маєте досвіду роботи

Кожна доросла людина повинна мати резюме. Це стандартний документ, який потрібен і для пошуку роботи, і для вступу в університет. Коли складала своє резюме, не мала досвіду роботи, але це й не потрібно. Я писала, у якій школі навчалася, що закінчила музичну школу, перелічила курси, які відвідувала, програми, у яких брала участь — окрім Education USA Academy була ще на кількох програмах у Великій Британії. Наприкінці резюме треба вказати свої хобі та особисті характеристики. Вважаю своїми найсильнішими рисами працьовитість, відповідальність. Також я дуже відкрита і вмію пристосовуватися до нових умов.

Вдосконалюйте рівень володіння англійською мовою

Мій рівень англійської був досить високим, поки я ще навчалася в школі. Для участі в програмі Education USA Academy моє володіння мовою перевіряли на Skype-співбесіді.

На самій програмі ми вивчали академічну англійську — це та мова, яку використовують для викладання в університетах. Вона значно складніша за розмовну англійську, там багато спеціальної лексики. Ці заняття були дуже цікавими — ми багато виступали перед аудиторією, готували презентації на різні теми, вчилися ділитися і доносити інформацію одне до одного. Такий досвід надзвичайно важливий, адже для вступу в університет в Європі чи Штатах кожен студент має скласти міжнародний тест з англійської мови.

Навчіться презентувати себе на камеру

Оскільки я обрала програму з готельного менеджменту, для вступу мені потрібно було зняти відеоролик — самопрезентацію. Моя професія тісно пов’язана зі спілкуванням з людьми, тож викладачі хотіли побачити, як майбутні студенти тримаються перед камерою, чи можуть невимушено спілкуватися, чи є талант пояснити і порозумітися з людиною. У відео я розповідала про все, чим цікавлюсь і захоплююсь: що займалася грою на фортепіано і яку музику люблю, що ходила на плавання. Іноземні університети дуже цінують усі захоплення, які має студент — від творчих хобі до занять спортом. У Нідерландах, наприклад, спорт — важлива частина життя кожного: якщо ти не займаєшся спортом, про тебе можуть скласти негативне враження.

Після того як університет отримав мої документи і ознайомився з ними, мене запросили на Skype-інтерв’ю з одним з викладачів. Інтерв’ю влаштовують, щоб переконатися, що студент сам написав мотиваційний лист, тому ставлять багато питань для уточнення. Якщо мотиваційний лист написала інша людина, то це одразу стане зрозуміло. Інтерв’ю тривало 20 хвилин і було більше схоже на дружню розмову: запитання були дуже різні, щоб подивитися, чи вміє студент швидко перемикатися з однієї теми на іншу. Під час такої розмови хочуть побачити характер людини і чи справді тобі підходить програма, яку ти обрав. Тут важливо показати себе справжнього — не робіть нічого навмисне, не грайте, адже це одразу буде помітно. Якщо справді хочете вступити на певну програму, то щирість буде найбільш переконливою. На самому інтерв’ю мені повідомили, що мене взяли — я подякувала, а коли вимкнула відеозв’язок, то мало не рознесла квартиру від радощів.

Не сприймайте навчання за кордоном як втечу

У всьому світі цінують людей, які готові поділитися своєю культурою, отримати досвід і нові знання, а потім використати їх для того, щоб покращити своє місто і країну. Тому їдучи за кордон на навчання, принесіть частку України із собою і доповніть цю інтернаціональну мозаїку своїм колоритом. Але пам’ятайте, що ваші знання, таланти і досвід найбільше потрібні саме вдома.

Поділитися цією статтею