Мотиваційний лист для вступу: кому потрібен та на що впливає?

Єгор Стадний, віцепрезидент Київської школи економіки

Окрім Національного мультипредметного тесту (НМТ) з трьох предметів, у 2022 році вступники мають написати мотиваційний лист. Для яких спеціальностей він потрібен? На що впливатиме? Як приймальні комісії оцінюватимуть мотиваційний лист? Лайфхаки та роз’яснення під  час вебінару на iLearn озвучив Єгор Стадний.

Мотиваційний лист не вийде списати, його написання не можна довіряти батькам – цим вони зроблять вам ведмежу послугу. Це ваш автопортрет і віддзеркалення вашої особистості.

Щоб написати мотиваційний лист, потрібно розібратись із тим, чого хочете саме ви від вищої освіти та університету, і тримати в думці: зміст листа і вміння логічно викладати думки значно важливіші за обсяг тексту чи його емоційність.

Кому зі вступників потрібно писати мотиваційний лист у 2022 році?

Мотиваційний лист потрібно писати як під час вступу на бюджет, так і на контракт. Але його роль і «вага» відрізнятиметься.

Ще одна важлива річ: мотиваційний лист вам знадобиться лише в тому випадку, якщо так оголосив в умовах вступу сам університет.

Під час вступу на бюджет мотиваційний лист не впливає на конкурсний бал. Ви його пишете і здаєте, але він знадобиться лише тоді, якщо загальний бал за мультипредметний тест у кількох вступників буде однаковий. У всіх інших випадках під час вступу на бюджет мотиваційний лист ні на що не впливатиме.

Під час вступу на контракт мотиваційний лист теж потрібен далеко не завжди. Є перелік спеціальностей, що передбачає написання листа – це, як правило, напрямки із невисоким конкурсом.

Спеціальності для вступу на контракт, де треба мотиваційний лист.

Також варто пам’ятати, що під час вступу на контракт на певні спеціальності мотиваційний лист може замінити національне мультипредметне тестування.

Вступ на контракт: коли мотиваційний лист нічого не вирішить?

Якщо ви обрали одну з нижчеперелічених спеціальностей, мотиваційний лист не впливатиме на конкурсний бал. Хіба що у випадку, коли у двох вступників бал за НМТ однаковий.

Список спеціальностей.

Важлива інформація для вступників на магістратуру: на IT−спеціальності може вимагатися мотиваційний лист.

«Універсальний» мотиваційний лист – програшна стратегія

Якщо університет вимагає від вступника мотиваційний лист, то обов’язково описуватиме власні критерії – структуру й основні вимоги. Ця інформацію кожен ЗВО має опублікувати до 1 червня. Тож якщо ви читаєте будь−які матеріали з порадами про мотиваційний лист – пам’ятайте, вони мають узагальнений характер. Вам потрібно буде знайти правила прийому на сайті університету з описом вимог до мотиваційних листів і чітко їх дотримуватись. Там же ви ознайомитесь і з критеріями оцінювання мотиваційних листів. Писати один МЛ для всіх університетів – програшна стратегія.

Як університети оцінюють мотиваційні листи?

Університети не можуть ставити конкурсні бали за мотиваційні листи. Тож якщо ви вступаєте саме за мотиваційними листами, не очікуйте, що зможете побачити й порівняти бали за МЛ у себе й умовного сусіда−«конкурента». Рейтингу не буде. На мою думку, місія МЛ – показати, чи підходите саме ви цьому конкретному університету.

Як написати мотиваційний лист?
4 важливі складові

1️⃣

Особиста зацікавленість абітурієнта в навчальному заклад

Ви маєте мотивувати своє бажання навчатись саме у цьому ЗВО.

2️⃣

Ваші очікування від ЗВО

Треба показати, що ви маєте такі очікування від університету, які заклад може забезпечити. Адже і у вас є очікування, бачення кінцевого результату навчання.

3️⃣

Досягнення, сильні сторони

Тут міститимуться задокументовані свідчення ваших успіхів, матеріали й нагороди. Ви навіть можете розмістити в мотиваційному листі QR-код, за яким приймальна комісія зможе переглянути ваші здобутки.

4️⃣

Не забудьте про слабкі сторони

Декого може здивувати цей пункт – мовляв, навіщо показувати себе в невигідному світлі? Однак така інформація говоритиме про вас як про людину з критичним мисленням, яка може подивитись на себе зі сторони й зробити перші кроки для усунення таких слабких сторін у майбутньому. Як приклад: «Я свідомий того, що мені бракує ретельності/посидючості». Не потрібно себе «посипати попелом», достатньо згадати невеликі недоліки.

Як готуватись до написання МЛ

1️⃣

Сприймати МЛ як цікавий вид перемовин

Раджу розглядати мотиваційний лист як спосіб перемовин між вами і навчальним закладом. Першочергово дослідіть університети, які розглядаєте для вступу, − ще до написання листа. Це ваша надвисока відповідальність. Вивчіть суть і почитайте описи освітніх програм. Хороший заклад напише, для кого ця програма і спеціальність підходить найкраще. І головне – почитайте відгуки студентів, які навчаються в цьому університеті. Звертайте увагу, куди після закінчення ЗВО влаштовуються випускники.

Таке дослідження знадобиться безпосередньо під час написання листа. Адже коли ви заповнюватимете частину про очікування, природньо акцентувати, що ваші амбіції та сподівання реалізуються саме в цьому університеті.

2️⃣

Проявити інтерес і зацікавленість

Яскраво вирізняються ті вступники, які не просто пливуть за течією, «бо треба», а усвідомлюють і доносять мотивацію. Тож непогано спершу провести діалог із самим собою: «Вища освіта це моя відповідальність. Це моя часова інвестиція. І що важливо – немала грошова інвестиція». Розрахуйте стратегію: за рік навчання на контракті вам потрібно буде заплатити близько 20 тисяч гривень. За 4 роки навчання на бакалавраті це 80 тисяч гривень. Додайте супутні витрати й запитайте: «Це виправдана інвестиція для мене? Вона принесе мені дивіденди і віддачу, а головне − задоволення?» Можливо, на цьому етапі ви замислитесь про професійно−технічну освіту, яка з початком повномасштабної агресії росії матиме височезний попит і солідний заробіток.

3️⃣

Демонструвати досягнення в бажаній сфері

Вища освіта дає фундамент, на якому можуть «осідати» багато професій. Так чи інакше, будь−яка сфера займає свою нішу в економіці. Тож абітурієнту варто продемонструвати, що він прагне навчатись саме в цій сфері людської діяльності – те, що в народі називають «душа лежить». Сміливо демонструйте свої досягнення – можливо, у вас є власний Telegram-канал чи Instagram, де можна побачити ваші здобутки. Тематично вони мають відповідати обраній сфері.

4️⃣

Закласти кілька днів на якісне написання МЛ

Не пишіть мотиваційний лист в останній момент. Спершу можна оформити лист у вигляді чернетки і відкласти в шухляду. Наступного дня поверніться до тексту, перевірте структуру й послідовність думок. Лексика МЛ не передбачає надмірної емоційності, вигуків у вигляді багатьох знаків оклику. Зміст маєте викладати зважено й раціонально.

5️⃣

Не перевищувати вказаний обсяг, але й не скупитись

Обсяг мотиваційного листа варіюється в залежності від вимог університету – не виходьте за зазначений обсяг (зазвичай це не більше 2−х сторінок). Але і надмірна лаконічність зашкодить. Думка має бути донесена хоч і чітко, але повноцінно. Подбайте про відсутність помилок у МЛ.

6️⃣

Попросити погляд зі сторони

Ви можете дати почитати лист людині, якій довіряєте – нехай вона побуде в ролі приймальної комісії. Але не допускайте переписування МЛ сторонніми – це ваша особиста відповідальність.

Сторітелінг із вашого життя, якщо він демонструє якусь сильну сторону чи досягнення, допускається. Але переказом всієї біографії не захоплюйтесь − структура МЛ має бути чітка.

7️⃣

Звернути увагу на цінні деталі

Щоб продемонструвати ваші цінності й погляди на життя, можете обрати рольову модель і зробити це на її прикладі. Також ви можете написати, з якими студентами хотіли б навчатися в цьому університеті. Так покажете себе людиною, яка розуміє: багато залежить і від середовища, адже приємно працювати з високомотивованими й академічно чесними людьми.

Поділитися цією статтею