Паул Пшенічка — як провести останні дні підготовки до ЗНО з фізики

Автор тексту: Олексій Сімончук

22 травня розпочалося Зовнішнє незалежне оцінювання. Як учням скласти тести і що необхідно зробити для отримання гарного результату. Найкращий вчитель країни Паул Пшенічка поділився лайфхаками з підготовки до ЗНО з фізики.

Знати предмет

Як би банально це не звучало, але у першу чергу, учню треба добре знати предмет, який він складає. Йому треба мати певний досвід з вивчення цього предмету, знати визначення та усі тонкощі — це основне.

Підготуватися самостійно

Людина, яка вміє вирішувати складні завдання і без допомоги з ними справлятися, зможе і самостійно підготуватися до тестування. Треба лише прийти у книжковий магазин і купити посібник з підготовки до ЗНО. Вони є різні. Я раджу купляти посібник середнього розміру. Там є все необхідне: пояснення, як треба поводити себе на ЗНО, як вирішувати завдання і, звичайно, самі приклади.

Навчитися вирішувати тести

Корисно пройти тести попередніх років — вони усі є в інтернеті. Вирішуючи ці питання, учень бачить, що він може зробити, а що ні. Якщо він може вчитися, то візьме підручник і довчить необхідний матеріал. Насправді, корінь неуспіху в незнанні, або неглибокому знані конкретного розділу. Якщо своєчасно помітити ці недоліки, можна швидко виправити.

Учень має мати навички вирішення тестів, тому вчителі тренують їх протягом року. Також необхідне вміння “боротися з тестами” — це процедура, яка потребує вміння. Деякі тести можна вирішити чисто логічно, навіть не знаючи предмет. Для деяких необхідна серйозна підготовка.

Я рекомендую проходити багато тестів, щоб зрозуміти їхню внутрішню логіку. Це як комп’ютерна гра: коли ти спочатку граєш в неї, у тебе малий успіх, але через деякий час ми починаємо розуміти внутрішню логіку усіх процесів і успіх розвивається.

Проводити роботу над помилками

Учень має мати добре розвинуту концентрацію уваги і зібраність, але вона є не в кожного. Часто учні, які виграють Олімпіади, погано здають ЗНО, тому що у них творча натура і вони багато помиляються. Це ті тонкощі, яким треба навчити учня. Це може зробити вчитель в школі, може репетитор, а якщо учень володіє критичним мисленням, то може і сам з цим впоратися.

Наприклад, ти бачиш, що помилився. Сядь і подумай, чому ти це зробив. Помиляються іноді в абсолютно простих ситуаціях, коли просто прогледів елементарну річ.

Трагічність ситуації у тому, що для ефективної роботи над помилками і розвитком критичного мислення одного року буде замало. В продвинутих країнах цим починають займатися з трьох-чотирьох років. Якщо дитина навчена цьому в дитячому садочку, то в початкові школі вона вже вчиться ефективно. Статистика говорить, що 63% дітей, що відвідують школу, не вчаться — саме через брак концентрації уваги, через невміння концентрувати увагу.

Поговорити з досвідченими друзями

Абітурієнтам також бажано поговорити з тими, хто вже складав тести, щоб вони поділилися досвідом, порадами і тим, як витримати напругу. Це їм допоможе зрозуміти, на що треба звертати увагу та як себе поводити.

Не заморочуйтеся

Уявіть собі найгірший варіант і заспокойтеся. Просто треба не надто сильно заморочуватися через результат, який буде. Спокійно піти і написати. Сказати собі: «Не поступлю — піду рік попрацюю, подорослішаю». Тим більше, є варіанти вступити без ЗНО. Наприклад, закордон.

Над прірвою поклали дошку — спробуйте пройти. Якщо вона лежить на землі, то пройдете без проблем. А у такому випадку, ви навряд чи наважитись, хоча кішка проходить запросто — вона не думає про наслідки і не може собі уявити, що буде.

Повторити пройдений матеріал

Перед тестуванням треба повторити пройдений матеріал. Це робиться таким же чином, як і запам’ятовують слова під час вивчення іноземної мови. Часто людина все розуміє і розбирається в темі , але вона забула формулу. Усі необхідні формули треба виписати на окремому листку. Потім закрити і знову писати. Заучувати до тих пір поки ти не зможеш все відворити, не забуваючи нічого.

Не поспішайте записувати відразу результат

Спочатку все треба писати у чорнетку. Раптом ти побачиш, що помилився, а бланк вже зіпсований. Такі ж поради я даю учням, коли вони пишуть контрольні роботи.

Наприклад, у даний момент ти не можеш вирішити якесь завдання, а за 10 хвилин під час розв’язування інших завдань до тебе ідея приходить в голову і ти її записуєш.

Перевіряйте себе

Вам треба вирахувати швидкість. Ви порахували результат і у вас виходить метр в секунду, тоді це правильно. А якщо кілограми або секунди на метр, то ви вже помилилися.

Тому завжди треба перечитувати те, що ви написали у чернетку. Можливо, знайдете непомічену раніше помилку.

Будьте уважними і вмійте абстрагуватися

Є задачі, які, насправді, прості, але якщо неуважно дивитися на неї, допустиш помилку. Наприклад, скільки треба зробити рухів, щоб покласти бегемота у холодильник? Три — відкрити холодильник, покласти туди бегемота і закрити холодильник. Це просто.

Але є люди, які заморочуються деталями і це заважає їм. Вони думають, як це взагалі можливо: покласти бегемота в холодильник? Він же не влізе! А як його підняти? Але ж є дуже великі холодильники і є маленькі бегемоти. Це не суттєвий фактор. Тут перевіряється здатність людей абстрагуватися — враховувати основне, а не розпилятись на деталі. Потім ще питають, а у скільки рухів можна покласти жирафа в холодильник? Тут вже чотири, бо треба ж дістати і бегемота звідти. І це знову ж легко.

Поділитися цією статтею
Автор: