8 крутих дослідів з фізики, які вам ніколи не показували в школі

Під час проведення наукового табору Volt Camp у Карпатах один з найкращих вчителів України та світу Паул Пшенічка показав прості й неймовірно захопливі досліди з підручними засобами. Він певний: фізика починається із запитання «чому», тому треба розбурхати інтерес учнів і спостерігати: а що ж буде далі, як вони впораються з цим викликом?

Питання-загадки від переможця Global Teacher Prize Ukraine ви можете поставити дітям у школі або й просто дізнатися для себе щось нове, освіжити в пам’яті знання. Готові заприсягнутися, у школі вам не викладали фізику так цікаво!

Чому фізика — той предмет, якого в школі чимало дітей побоюються, а ще більше кажуть, що «не дуже розуміють» та знаходять виправдання у «генах гуманітарія»? Паул Пшенічка має просту відповідь: «Є вчителі, які не хочуть чи не вміють зацікавити предметом. З іншого боку, є учні, яким хоч як не розповідай — все одно буде нецікаво».

Нашій країні необхідні вчителі з високою кваліфікацією. Із досвіду Фінляндії: там конкурс на місце педагога в університеті — 15 осіб на місце. А після цього їх через таку кількість тестувань «проганяють», що вони можуть бути адвокатами, економістами, а їх все перевіряють та перевіряють — чи підходять для роботи в школі з дітьми? Також Україні бракує шкіл з різними нахилами. Наприклад, учні в англійських школах вже після 5-го класу складають складний іспит, після чого їх розділяють на три потоки.

Знаєте, вчитель може сказати: «Ой, з лабораторіями в наших школах справжня біда, як і з оснащенням необхідною апаратурою для дослідів!» А можна взяти підручні засоби й придумувати завдання-загадки, які розбурхають уяву учнів і зроблять вивчення предмета захопливим. Навіть з однією порожньою пластиковою пляшкою можна зробити понад 20 дослідів.

Моя порада: показуєте загадку, але відповідь в жодному разі не озвучуйте, адже так школярі не будуть вчитися. Наука починається з того, що в людини виникає запитання. Про це говорить один з нобелівських лауреатів Річард Фейнман: «Фізика починається із запитання “Чому?”»

1

Чому порожня пляшка перевертається кілька разів?

2

Звідки береться звук, якщо подути в порожню пластикову пляшку? Чому різні пусті пляшки «звучать» по-різному?

3

Чому пляшка сплющується, якщо застосувати до неї «ефект пилососу»?

4

Чому «співає» гофрований шланг?

5

Звук — поширення коливань у повітрі. Але як розкрити секрет роботи камертона?

6

Загадка з «танцюючою» пружиною

7

Запитання про звук для любителів футболу

8

Пташка-співунець і її секретики

Поділитися цією статтею