Чим запам’ятається 2021 навчальний рік? Які зміни та нововведення він приніс українській освіті? Та чого чекати в 2022 році? Підбиваємо підсумки року, що минає.
Цей рік видався для українських учителів не менш стресовим, аніж 2020, який поставив світ перед необхідністю тривалого дистанційного навчання. І хоч із дистанційкою велика частина українських вчителів була на «ти», ніхто не чекав на запровадження обов’язкової вакцинації та вимог відсторонювати нещеплених педагогів від викладання. Ну а сам дистант найважче давався першачкам та їхнім батькам, які взяли на себе частину вчительських обов’язків і сиділи вдома з дітьми. Тож пропонуємо поговорити про значущі зміни в освіті 2021 і про те, що чекає вчителів України у 2022 році.
Результати навчання учнів 1–4-х класів оцінюють по-новому
Підбиваючи підсумки навчального року, згадуємо зміни в початковій школі. Відтепер педагоги використовують у школах вербальні оцінки (оцінювальне судження) та рівневі оцінки (оцінювальне судження із зазначенням рівня результату). Рівень результату навчання учнів визначається з урахуванням динаміки його досягнення. Замість звичних оцінок — букви на позначення рівнів: П — початковий, С — середній, Д — достатній, В — високий. Докладніше про оцінювання в НУШ читайте тут.
Понад 90 % працівників шкіл України вакцинували проти COVID-19
Освіта 2021 року нерозривно пов’язана з медичною тематикою. Цьогоріч вакцинація вчителів проти COVID-19 стала обов’язковою. Майже 600 тисяч працівників шкіл пройшли повний курс вакцинації, а це 90 % від їх загальної кількості. Цифра актуальна на середину грудня.
Оплату праці педагогів збільшили на 28,4 %
2021 навчальний рік приніс вчителям підвищення зарплати у два етапи. З 1 січня 2021 року посадові оклади педагогів збільшилися на 20 %, а з 1 грудня — на 8,4 %. Про підвищення зарплат у новому 2022–2023 навчальному році наразі нічого не чутно, але Міністерство економіки в жовтні розробило План заходів з модернізації систем оплати праці в державному секторі до 2024 року. За цим планом зарплати вчителів України мають зрости до 20 000 гривень.
Нове шкільне харчування
На початку осені Кабмін ухвалив зміни до норм харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення і відпочинку. Перехідний період — гнучкий і триватиме до 1 січня 2022 року, а вартість харчування, за словами авторів меню, не перевищить 25 гривень. У раціоні школярів з’явиться більше овочів, фруктів і зелені. А що заборонили у шкільних меню, ми вже писали. Наступний етап — перехід до нових стандартів харчування в дитячих садочках. До слова, шкільні харчоблоки теж обіцяють поновити й відремонтувати — на це у 2022 році виділять цільову субвенцію в розмірі 1,5 мільярди гривень.
Стартувало пілотування НУШ у п’ятих класах
Реформа освіти поволі рухається вперед, тож є і перші підсумки та плоди її нових етапів: з першого вересня 136 шкіл в Україні пілотують НУШ у п’ятих класах. Навчальним закладам дають академічну свободу — можна створювати власні освітні програми та навчальні плани чи обирати з наявних 82 модельних програм. Можна змінювати і кількість навчальних годин у рамках наявних мінімумів та максимумів, навчати учнів за допомогою інтегрованих курсів. Вчителям варто використовувати в роботі з учнями інструменти формувального оцінювання.
У 2022–2023 навчальному році за новими модельними програмами навчатимуться всі учні п’ятих класів.
Довга дистанція дистанційки: як будемо навчатись у 2022 році
У березні 2022 року Україна перетне межу другого року пандемії, що сильно вплинула на освіту. Разом зі зміною епідеміологічної ситуації в регіонах змінювались і типи навчання — від очного до змішаного та дистанційного і навпаки. У режимі онлайн під час локдаунів у «червоних» зонах навчались і учні перших класів, що викликало потужну хвилю обурення в батьківській спільноті. І хоча зараз не можна достеменно відповісти, чи буде дистанційне навчання у 2022–2023 навчальному році, можемо очікувати схожого сценарію. Тож запасіться терпінням, зареєструйте персональний кабінет вчителя на платформі «Всеукраїнська школа онлайн», створіть ментальну карту дистанційного навчання і дбайте про психічне здоров’я — своє та учнів. Освітні аналітики б’ють на сполох, говорячи про важливість оцінки ментального здоров’я учнів і вчителів в умовах пандемії, адже навіть у неповнолітніх почастішали випадки депресій і тривоги.
У директорів шкіл — новий професійний стандарт
Восени затвердили професійний стандарт керівника закладу загальної середньої освіти. Директор має пройти конкурсний відбір та бути переможцем конкурсу відповідно до Закону України «Про повну загальну середню освіту». А ще керівнику закладу знадобиться диплом магістра (спеціаліста). Він/вона щороку має проходити підвищення кваліфікації і не рідше ніж раз на 5 років — атестацію. Яким відтепер має бути директор школи ми детально написали.
Переможцям міжнародних учнівських олімпіад даватимуть 100 тисяч преміальних
Кабмін затвердив новий Порядок використання коштів у державному бюджеті для фонду Президента України з підтримки освіти, науки та спорту. Зміни передбачають, що з 2021 року переможцям міжнародних учнівських олімпіад з математики, фізики, інформатики та хімії вручатимуть премії Президента України. Їхній розмір — 100 тисяч гривень.
Україна зробила ставку на професійну освіту
Один з важливих підсумків навчального року — кардинально зміниться підхід до профорієнтації учнів. Це стало можливим після затвердження Державної цільової соціальної програми розвитку професійної (професійно-технічної) освіти на 2022–2027 роки. Міністр освіти і науки Сергій Шкарлет обіцяє популяризувати професійну освіту, відремонтувати й обладнати майстерні, а також озвучує плани про підвищення зарплат педагогам.
Вчителям надали рекомендації, як виховувати учнів
МОН оприлюднило документ із розлогими рекомендаціями, що стосуються формування в учнів ціннісних життєвих навичок. Тут ви знайдете пункти про патріотичне виховання, протидію і попередження булінгу та навіть інформацію про запобігання домашньому насильству.
Взялися за реформу дошкільної освіти
Уряд схвалив проєкт нової редакції Закону України «Про дошкільну освіту». Що має змінитись? Молоді фахівці дошкілля проходитимуть інтернатуру, в дитячих садочках будуть реалізовувати принцип «гроші ходять за дитиною». Дитячі садочки також отримають академічну автономію.
Затвердили порядок організації інклюзивного навчання
Інклюзію в школах мають впроваджувати, керуючись постановою Кабміну. Встановлені 5 рівнів підтримки для дітей з особливими освітніми потребами, описано методику формування команди психолого-педагогічного супроводу для учнів, що потребують підтримки, розписано особливості складання індивідуального навчального плану.
Україна візьме участь в основному етапі PISA у 2022 році
Дослідження PISA дає можливість оцінити та порівняти компетентності 15-річних учнів із читання, математики та природничо-наукових дисциплін у всьому світі. В Україні дослідження планують провести у квітні-травні 2022 року. В УЦОЯО кажуть, що провідною галуззю стане математика, а додатковою інноваційною галуззю — креативне мислення. Результати PISA презентують світовій спільноті у грудні 2023 року.
Місцеві бюджети не використали 7 мільярдів освітньої субвенції
На кінець 2021 року рахунки місцевих бюджетів акумулювали 6,8 мільярда гривень залишків коштів освітньої субвенції. В обласних бюджетах та бюджеті столиці «відлежується» понад 1,2 мільярда, у бюджетах міських територіальних громад так і не змогли витратити на потреби освітян 2,5 мільярди, а бюджети сільських і селищних територіальних громад «проігнорували» майже 3,1 мільярда гривень. Основна причина — місцеві бюджети повільно ухвалюють рішення, як використати кошти. Із використанням субвенції НУШ справи не кращі — місцеві громади скористалися нею лише на 47 %.
Розробили графік пробного ЗНО 2022
Новий навчальний рік 2022 почнеться для випускників з реєстрації на пробне ЗНО. Воно стартує 5 січня на сайтах регіональних центрів оцінювання якості освіти і триватиме до 22 січня. За один день можна буде скласти лише одне пробне ЗНО. Учні повинні будуть носити маски та користуватись антисептиками. У приміщення допустять не більш ніж 15 осіб. Дати пробного ЗНО: 19 і 26 березня. Про детальний розклад і умови ми писали тут. А ось реєстрація учнів безпосередньо на ЗНО 2022 розпочнеться 1 лютого.