Як один вчитель може змінити систему. Ранджіт Дісалі — переможець Global Teacher Prize 2020

32-річного Ранджіта Дісалі з Індії визнали найкращим учителем світу. Він випередив ще майже 12 тисяч номінантів на премію Global Teacher Prize 2020 із 140 країн. Учитель вже довів, що один педагог з маленької сільської школи може змінити всю систему освіти в країні. Покращувати ситуацію у світі, на його думку, мають разом зіркові освітяни. Тож щоб інші 9 фіналістів теж реалізували свої ідеї, він розділив між ними пів мільйона доларів — половину призового фонду.

Переклав усі підручники початкової школи заради учениць

Ранджіт Дісалі з дитинства хотів займатися інформаційними технологіями. Але 11 років тому став учителем і знайшов перше місце роботи в такій школі, яка багатьом людям навіювала б лише сум. Вона розташувалася в напівзруйнованому приміщенні, затиснутому між сараєм для худоби та коморою. Не йшлося не те, що про комп’ютери — були проблеми навіть з електроенергією. Учениці були представницями народу каннара, із сільських родових спільнот, де до освіти ще ставляться з підозрою. Дівчата працювали та ще підлітками виходили заміж. Лише одна з 50 ходила до школи. Учениці майже не розуміли, що написано в підручниках мовою хінді, адже розмовляли лише рідною мовою каннара. До слова, нею спілкується 38 мільйонів людей в Індії (у сусідньому штаті Карнатака — це офіційна мова). Вона — одна з найдавніших у світі, бо існує аж 25 сторіч!

Замість того щоб витрачати весь час, аби хоч трохи навчити дівчат іншої мови та миритися з тим, що вони такі «нетямущі», Ранджіт… переїхав до села і з великими зусиллями вивчив місцеву мову. Після цього молодий вчитель зробив гігантську роботу: самотужки переклав усі підручники початкової школи рідною мовою своїх учениць.

Скріншот з відео

Навчання з QR-кодом викликало фурор

Ранджіт Дісалі не зупинився на ідеї роздруківок, адже потрібна була саме усна мова. Він озвучив тексти, створив аудіо- та відеолекції, художньо декламував вірші. Крім власного навчального відеоконтенту, вчитель звертався до громадських організацій, колег, використовував багато відео на YouTube та з різноманітних ресурсів — з дозволу авторів перекладав рідною мовою учениць. Загалом за ці роки створив цифрового ресурсу на 140 гігабайт. Але потрібно було ще якось забезпечити доступ до цього скарбу ученицям, у жодної з яких у родині не було комп’ютера.

Шість років тому Ранджіт Дісалі випробував свою ідею лише з вісьмома першачками, у батьків яких були смартфони. Вчитель вставив унікальні QR-коди на відповідні сторінки підручника. За допомогою програми NEO Reader у своєму мобільному треба відсканувати код, щоб прослухати запис чи переглянути відео. Після перегляду починають негайно блимати онлайн-запитання на телефоні. Коли дитина відповідає, набрані за це бали надходять на її електронну пошту. Кожна школярка отримує можливість вчитися у своєму власному темпі, у будь-який час і в будь-якому місці. 

Педагог провів тренінг для учениць та їхніх родин, на якому навчив правильно користуватися QR-кодом. Ця технологія настільки проста, що сподобалася навіть неосвіченим батькам, які поступово стали технічно підковані. Інші мами й тата намагалися придбати хоча б з рук старенькі смартфони. Того ж року доступ до цифрового ресурсу отримали ще 10 учениць. А згодом смартфони були у всіх дівчат. Для батьків Ранджіт Дісалі навіть додав розділи з азів педагогіки та вікової психології. За ці роки вчитель створив загалом 290 таких підручників та дитячих книжок.

Винахід для 6 мільйонів школярів

Таке навчання стало популярнішим, ніж очікувалося. Діти були у захваті. Вони із задоволенням обговорювали в класі теми, вирішували проблемні завдання. Вчитель часто згадує слова Рабіндраната Тагора: «Хвилювання та радість від інновацій є головними ознаками дитини, але можуть спричинити хаос у світі бездумних дорослих».

Через два роки 98 % учениць досягли очікуваних результатів навчання, а 85 % отримали найвищі бали на іспитах. Нині всі дівчата селища відвідують уроки, а підліткових шлюбів немає. Початкова школа, де працює Ранджіт Дісалі, визнана найкращою в районі. Вчитель отримав нагороду від Microsoft за створення громад, сприятливих до технологій, лише на базі мобільних телефонів.

До вчителя почали приходити колеги та батьки з інших шкіл. А згодом, у 2017 році він зареєстрував авторські права на винахід та звернувся до міністерства освіти з пропозицією поширити його досвід. І вже за рік усі підручники штату Махараштра, у якому живе Ранджіт Дісалі, почали виходити з QR-кодами. Нині ними користуються понад 6 мільйонів школярів.

Новацію намагаються ввести в усій Індії. А Меморандум про порозуміння в Канаді підписали для того, аби ввести цю новацію в інших країнах.  Винахідник нині проводить тренінги для колег по всій країні та за кордоном.

Доповнена реальність та Skype-уроки

Та найкращий учитель світу 2020 має не одну ідею. Нині він захопився підручниками з AR-реальністю. Усі процеси та поняття, які важко уявити у фізиці, хімії, об’єкти географії тепер за допомогою смартфону можна побачити в тривимірному вигляді. Коли вся родина школярки бачить ці дива, вони починають усвідомлювати важливість освіти.

Ще одна улюблена форма роботи: Skype-уроки, які Ранджіт Дісалі проводить за допомогою шкільного комп’ютера та проєктора, придбаних нещодавно завдяки односельцям. Спочатку це були 10-хвилинні сеанси спілкування з учнями сусідніх шкіл. Потім контакти розширилися по всій країні. Тепер діти можуть почути урок вчителя з іншого штату, який якось по-особливому розкриває певну тему, почути коментар експерта. Коли в 4-му класі діти вивчали національного героя Індії Шиваджі, замість того, щоб дивитися на зображення Форту Райгад, де він жив, або навіть на відео, вони спілкувалися з мешканцями, які живуть поруч із залишками Форту і знають чимало про його історію. Діти самі питають те, що їх цікавить, вчаться уточнювати та перевіряти інформацію, узагальнювати, дискутувати.

Найкращого вчителя світу на церемонії нагородження Global Teacher Prize оголосив актор Стівен Фрай. Відео — Global Teacher Prize

На дно океану, до пінгвінів чи динозаврів

Нині учні спілкуються з людьми, які демонструють їм музеї, екскурсії, експозиції. Це може бути мандрівка до Канзас-Сіті в Америці або до Кейптауна в Південній Африці. Діти можуть побачити дно океану разом з науковцями або вивчати пінгвінів з дослідниками. Віртуальні екскурсії до Наукового парку, Парку текстилю та Парку динозаврів приносять незабутні враження та різноманітний досвід. До слова, з 2017 року такі види віртуальних екскурсій започатковані як всесвітній експеримент зі сприяння навчанню дітей за допомогою технологій. У 2020 році такими екскурсіями скористалися понад 9 тисяч дітей з 253 шкіл у 42 країнах.

Ранджіт Дісалі вважає, що цей досвід можна використати ще ефективніше: він автор проєкту «Перетнемо кордони». Цю шеститижневу програму взаємодії за допомогою Skype для учнів шкіл із країн у конфлікті він створив, щоб підготувати їх до досягнення цілей ООН зі сталого розвитку в галузі миру.

Найкращий учитель світу — вже нині публічна особа, освітянська зірка Індії, адже написав понад 500 статей на освітні теми, виступає як експерт на телебаченні (він завершив аспірантуру із журналістики), де ділиться своїми ідеями. Учням приємно, що їхній наставник — найкращий у країні блогер (за версією ABP Maza). А сам Ранджіт Дісалі переконаний, що сучасний педагог повинен мати свій голос і доносити думки до людей через мас-медіа.

Поділитися цією статтею