Наталю Кідалову, переможницю Global Teacher Prize Ukraine 2019, вчительку англійської мови, української мови й літератури спеціалізованої школи №23 (Мелітополь, Запорізька область), обрано амбасадором фундації Т4 Country Ambassadors на 2021 рік. «Освіторія» дізналася, у чому полягатимуть її обов’язки та які можливості організація пропонує українським педагогам.
Що роблять «зв’язківці»
Загалом у різних країнах вже 3 тисячі представників Т4. На 2021 рік було обрано 86 амбасадорів із 43 країн. За словами пані Наталі, це особливо приємно для неї, адже подобається місія цієї організації, яка прагне об’єднувати вчительську спільноту та робити видимими і доступними для колег сучасні педагогічні інструменти, ініціативи, ідеї освітян. А ще фундація транслює близькі їй цінності: #ВчителіВажливі, створення глобальної спільноти освітян, підтримка вчителів і шкіл як агентів змін, інклюзія як урахування потреб та особливостей усіх учасників освітнього процесу.
Зараз часто у фокусі уваги — новітні технології, які змінюють звичну систему освіти, нові формати, такі як дистанційне навчання. Але жоден надсучасний гаджет сам по собі не зможе навчити дитину. Тож у пріоритеті має бути голос педагога, у центрі освіти — школа.
— Я виконуватиму інформаційно-промоційну функцію, — розповідає Наталя Кідалова, — буду своєрідним місточком, зв’язківцем між українськими освітянами та світовою спільнотою Т4, ділитимусь активностями, які пропонує когорта найбільш інновативних педагогів. У T4 грандіозні цікавезні плани на найближче майбутнє. Також амбасадори допомагають із проведенням досліджень у сфері освіти.
Нова норма освітян світу
— Минулого року відбулися дві яскраві події онлайн. Участь у них добровільна, вчителі не зобов’язані їх відвідувати, тож значна кількість учасників свідчить про величезний попит на такий формат спілкування.
Навесні відбулася міжнародна конференція «Нова норма. Освіта в епоху після COVID-19», яка об’єднала понад 150 тис. освітян. Це найбільше у світі онлайн-зібрання вчителів. Подія довела, що нормою став обмін досвідом, у тому числі людей з різних країн. Нині значно менше роз’єднаності між колегами з усього світу. Було дуже цікаво порівняти, як різні держави відреагували на виклики пандемії, але на передовій були не освітні політики, а саме вчителі. На конференції йшлося про здоров’я та добробут педагогів, без чого не буде щасливих учнів, здорових громад. Вчителі ділилися тим, як вони ставляться до свого самопочуття, як допомагають дітям подбати про себе.
Також у центрі уваги, зокрема, була інша форма взаємодопомоги вчителів: співпраця за спільного використання вчителями технологічних інструментів. Адже дистанційне та змішане навчання потребує опанування нових технологій для поліпшення навчального процесу. Люди обговорювали питання підтримки в громадах, колективної довіри на місцях, способи донесення того, що в непевні часи учень та вчитель мають бути у центрі уваги.
Без «води» та ідеальних рецептів
— У жовтні 2020 завдяки фундації Т4 було проведено Всесвітній тиждень освіти (World Education Week). Особливість цього заходу: замість доповідей, теоретичних міркувань, порад теоретиків, як часом буває на конференціях, були презентовані конкретні кейси вчителів, робота в класі, яскраво подано досвід педагогів. Обмін досвідом став новою нормою. Нині педагоги понад усе хочуть вчитися у практиків, своїх колег, справжніх агентів змін, цінують спілкування з ними. Практику однієї школи цілком можна тиражувати в закладах освіти будь-якої частини світу.
Для мелітопольської школи №23, де працює пані Наталя, Всесвітній тиждень освіти став особливим досвідом, адже вона потрапила до ТОП-100 найбільш інноваційних шкіл світу. Наталя Кідалова та її колеги презентували кейс: як в їхньому закладі учні визначають спільні цінності, вибудовують шкільну культуру, що допомагає педагогам виховувати учнів у демократичних традиціях не на словах, а щодня на ділі.
Колектив школи навіть не очікував, що відберуть саме їх, з невеличкого міста, але переконалися, що на заходах Т4 у всіх абсолютно рівний доступ до спільноти. Звісно, всі — і вчителі, і учні — дуже хвилювалися. Але ще більше, ніж власний виступ, запам’яталися презентації багатьох інших учасників з усього світу, що їх мелітопольці отримали змогу побачити.
— Мені було цікаво отримати ідеї та практики з першоджерел, поставити запитання та отримати одразу відповідь, уточнити все, що хвилює, надати зворотний зв’язок. Це чудова змога відчути різні освітні контексти, ніби доторкнутися безпосередньо до того, як і чим в інших країнах живуть школи, — пригадує Наталя Кідалова. — Не було загальних фраз, «води». Лише конкретика і навіть поетапні техніки. І знаєте, ніхто не обіцяв ідеальних рецептів: натомість можна було побачити різні способи розв’язання однакової проблеми, подивитися на ситуацію під різними кутами.
Саміт заради високої якості
Найближча подія фундації Т4, яка очікує на нас 2021 року, це Учительський технічний саміт (Teacher Tech Summit). Він відбудеться онлайн 17 квітня. Формат у нього такий самий, як і у попередніх активностей цієї спільноти: обмін практичним досвідом зі світовою аудиторією. Але цього разу у фокусі будуть освітні технології. Нині онлайн-навчання — тема, яка хвилює вчителів і в Україні, і у Великій Британії, і в Китаї, і в Зімбабве, в усіх куточках світу.
— Якщо торік важливим був сам перехід на дистанційне навчання, потреба швидко його організовувати, реагувати на зміни, які спричинила пандемія, нині всіх небайдужих учителів непокоїть, як забезпечувати високу якість освіти. Турбує вже не те, де знайти хоч якісь онлайн-інструменти та як їх опанувати чи звідки взяти цифровий контент, а вибір з усіх доступних можливостей якомога кращих та найефективніших. Зробити так, щоб навчальний матеріал онлайн не ставав клаптиковою ковдрою, а був цілісним продуктом, створеним під потреби саме ваших учнів та без зайвих зусиль, — каже пані Наталя.
— Торік популярною була тема про те, як утримувати увагу учнів біля моніторів, як працювати з усіма одночасно та помічати індивідуальні потреби. Нині ж постає питання про створення спільноти учнів онлайн, способи допомогти дітям працювати як команда дистанційно.Також актуальним залишається питання доступу до такого навчання, адже не лише в одній країні, а в одному місті, одній школі у дітей можуть бути зовсім різні можливості. Особливий аспект — інклюзія в умовах дистанційного навчання, надання допомоги дітям з особливими освітніми потребами.
Торік багатьох людей хвилювало, щоб школи просто продовжили функціонувати за нових умов. Нині ж учителі вже винайшли свої рецепти успіху дистанційного навчання, якими можуть поділитися.
І в Ілона Маска був учитель
На думку Наталі Кідалової, спільнота вчителів — це трансформаційна сила. І нині ми лише починаємо розуміти її надпотужний, далекосяжний вплив на життя цілого суспільства:
— У Ілона Маска був учитель. За кожним видатним митцем чи вченим стоїть свій наставник.
Основні теми саміту 2021 року
1️⃣
Як забезпечити навчальний процес під час змішаного навчання
2️⃣
Як створити спільноту в онлайн-класі
3️⃣
Як оцінювати навчання в онлайн-середовищі
4️⃣
Як забезпечити рівність та залучення до онлайн-навчання
Участь в Учительському технічному саміті безкоштовна. Обов’язкова умова — заздалегідь зареєструватися тут.