Мережева освіта: які нові можливості з’являться в учителів та учнів

Як вибудувати індивідуальну траєкторію навчання? Як школам створювати цікаві різноманітні програми для учнів? Цьому посприяють новації, які стали можливі з набранням чинності Положенням про інституційну форму здобуття загальної середньої освіти.

1. Школи зможуть доповнювати одна одну

На думку мами старшокласника, мешканки Ірпеня Надії Полтавчук, завдяки нововведенню школи зможуть визнавати свою спеціалізацію. Ідеться не про профіль старших класів, а про «фішку». Адже попри те, що всі заклади освіти намагаються навчати якісно, батьки знають: в одній школі — сильне викладання біології, а в іншій — сучасна фізична лабораторія та чудовий педагог цього предмета. Але ж куди піти вчитися дитині, яка мріє стати біотехнологом, тож їй потрібні обидві ці науки? Нині учень (і навіть клас) може проходити певні заняття на базі іншої школи або ж взагалі вступних курсів до університетів, міжшкільних ресурсних центрів, наукових установ тощо. Одна школа виступатиме як базова для своїх учнів, а друга, з якою треба укласти угоду, як партнер.

2. Сільські школи отримають ресурси міських закладів

На жаль, умови маленьких шкіл у селах далекі від міських. Приміром, для уроків інформатики ще не скрізь є комп’ютери, не кажучи вже про швидкісний інтернет. Це питання намагаються вирішувати на рівні всеукраїнських програм МОН, але відтепер можна використовувати й інші можливості. Якщо сільська школа «потоваришує» з міською, то може хоча б раз на місяць проводити там навчання на сучасній технічній базі.

3. Можна зараховувати успіхи в мистецтві, спорті, мовах

У десятикласниці Юлії Солодовної зовсім обмаль часу на відпочинок, бо окрім школи вона ходить на просунуті курси англійської мови. І хоча їй невдовзі складати TOEFL, і вона вже вивчила те, що проходять в її класі, щоб отримати гарну оцінку, їй доводиться попосидіти над домашніми роботами: змінювати речення, форми слова та виконувати іншу «механічну» роботу. Тож її мама вважає, що найбільший плюс мережевої освіти — можливість зарахувати роботу, проведену в мистецькій, спортивній школі чи на мовних курсах.

Пропозиції педагогічній раді закладу освіти щодо здобуття освіти дитиною за мережевою формою можуть внести батьки. У заяві вони (або сам учень, якщо він вже досяг повноліття) мають зазначити, про які шкільні предмети йтиметься. І, скажімо, юні спортсмени замість стандартного уроку фізкультури можуть проходити свої просунуті тренування. Це дасть змогу ефективно використовувати час.

Школа та партнер (спортшкола, курси, школа мистецтв, гуртки тощо) укладатимуть договір, у якому буде визначено освітню програму та її компоненти, що забезпечуватимуться у взаємодії, механізми фінансування, використання ресурсів та інші умови їхньої співпраці.

4. Експертів можна буде залучати до освіти

Підприємниця Наталя Купик з Ірпеня зіштовхнулася з тим, що колеги по бізнесу і в 25, і в 45 років не знають азів підприємництва. Тож загорілася ідеєю навчати молодь. Адже, на її думку, саме в підлітків є нормальний живий інтерес до грошей і саме тоді можна закласти основи підприємницького мислення. Вона розробила курс «Основи підприємництва», де все пояснено на практичних кейсах та бізнес-іграх. Брала матеріал із власного живого досвіду, із того, про що не пишуть у підручниках. Її платні тренінги вже мають попит. Але проводити безплатні, можна сказати, благодійні заняття для старшокласників не змогла, адже школи або відмовлялися, або керівництво казало, що дуже хоче, та не може знайти юридичних підстав. Як дозволити офіційно проводити заняття людині, яка не є педагогом? Пропонували орендувати приміщення або переробити тренінги як навчальну програму, пройти довжелезний шлях її затвердження в Міносвіти.

Мережева освіта дає надію, що в школи прийдуть бізнес-тренери, юристи, психологи, інструктори автошкіл, митці, у яких є методики підвищення креативності.

5. Урок можна буде провести хоч у театрі

Навчальний процес можна буде зробити справді захопливим і розширити доступ дітей до різних ресурсів та можливостей. Деякі школи вже почали включати до свого плану проведені в закладах-партнерах літні мовні школи, курси з підготовки до ЗНО, заняття з робототехніки… Наприклад, урок літератури може пройти у формі бібліотечного уроку-вікторини чи в театральній студії, де можна поспілкуватися з героями твору (акторами в образі), а знання за циклом про Гаррі Поттера перевірити у квест-кімнаті.

Поділитися цією статтею