Як врятувати світ, сортуючи сміття?

Як зберегти ресурси планети, запобігти екологічній небезпеці та врятувати цілий світ, просто сортуючи сміття? Про це розкажуть у новій освітній книжці для школярів «Врятуй світ!». «Сортування сміття — це те, що може врятувати від засмічених річок і звалищ у лісах» — каже Яніна Лучейко, очільниця «Верховина сортує сміття» та авторка книжки. Але чи так просто змінити свідомість мешканців гір і туристів?

Із міст сміття вивозять, але жителі Карпат бачать наслідки невідповідального ставлення до відходів щодня. Зберегти і прибрати природу для них життєво необхідно. 2017 року активісти створили проєкт «Верховина сортує сміття», який згодом переріс у громадську організацію «Зелене серце Карпат».

Сортування сміття має сенс — в Україні вже є понад 100 заводів з переробки вторинної сировини, але її закуповують в Європі, тим часом українська відправляється на звалища, у річки та ліси.

Верховина — найперше селище в Карпатах, яке обрало шлях бути еко. 

Врятуй світ

Перший екземпляр екологічної книги для дітей презентували на початку липня. Щоб надрукувати повний тираж, активісти ще збирають гроші на видання. Проєкт можна підтримати.

У книзі є логічні завдання, лабіринти, трішки математики та можливість для творчості. Цікаво буде і учням початкової школи, і дошкільнятам. 

Книжка розповідає про відходи та вплив сміття на життя, здоров’я і світ. Знайомить дітей і батьків з основними видами вторинної сировини, яким зовсім не місце на смітниках.

Також торкається теми спалювання побутового сміття, що завдає значної шкоди здоров’ю та може викликати серйозні захворювання.

Тут є гра в сортування та інші цікаві завдання, які допоможуть діткам розібратися зі сміттям і зберегти природу.

Планують зібрати гроші на друк мінімум 3 тисяч екземплярів. Їх безкоштовно поширять серед школярів і дошкільнят Верховини й інших сіл Карпат, щоб познайомити з відповідальним ставленням до природи та свого здоров’я.

На друк дитячої книжки про сміття вже зібрали 15 тис. грн. До фінансової підтримки долучилися люди з різних куточків країни та представники туристичного бізнесу Верховини, Буковелю, Краснику та Ворохти. 


Рано чи пізно, все наше сміття опиняється на сміттєзвалищах, стихійних чи офіційних… Якщо ви не хочете бути до цього причетним — СОРТУЙТЕ! Чим краще ви сортуєте — тим менше сміття на звалищах. Всі сортовані відходи завдяки переробці стають ресурсами і зберігають природу чистою.


Зелене серце Карпат

Ідея створити таку книгу прийшла Яніні Лучейко. Вона розповіла, що надихнуло її на проєкт.

— Що особисто Вас вразило в екологічній ситуації Карпат, що побудило займатися цією справою?

Коли ти бачиш сміття в містах, ти розумієш — це тимчасово, рано чи пізно його звідси приберуть і кудись відвезуть. Тебе ще не цікавить куди, бо тобі не доводиться займатися цим особисто, і ти ніколи не бачиш реальної картини, скільки утворюється і накопичується сміття в людей. У містах сміття постійно рухається.


Коли ж ти бачиш сміття в Карпатах, у горах, лісах та вздовж берегів річок і струмочків, то розумієш, що звідси воно вже нікуди не поїде, це його останній пункт, місце його призначення. І з кожним днем його в цих природних пунктах тільки більшає.


Тут воно буде роками забруднювати воду і ґрунт, адже дуже часто разом з іншим побутовим сміттям у природу викидають і небезпечні відходи.

Під час прибирань стихійних звалищ сміття в горах усе більше розуміла — так нічого не змінити, сміття дуже швидко знову опиняється в природі.

Почало з’являтися бажання змінити щось, щоб запобігти пересуванню сміття в природу. І я почала вивчати причини і наслідки, розуміти, чому так відбувається і що потрібно змінити. Так знайшлося рішення — сортування сміття. Що більше людей сортують, то менше сміття в лісах. Після сортування сміття знову стає потрібною річчю.

ZERO WASTE Толока

ZERO WASTE Толока — спільне прибирання Карпат за ініціативи ГО «Україна без сміття»

— Чи зверталися з приводу друку книги до держструктур?

На державному рівні за друком ми нікуди не зверталися. Навіть не знаю, чи це можливо, чи почують нас. У минулому році ми писали листа в Міносвіти з пропозицією внести доповнення до освітніх навчальних програм на тему небезпеки від спалювання побутового сміття, яке поширене по всій сільській місцевості країни і може бути причиною високого рівня онкозахворюваності населення. Відповіді не отримали…

Чому вирішили створити таку книгу?

Щоб змінити поведінку людей, потрібні знання: як безвідповідальне поводження зі сміттям впливає на нас, які наслідки та загрози. Щоб змінити свою поведінку відносно чогось, потрібно розуміти, чому я маю це змінити. Так само й зі сміттям.


Зараз для жителів українських сіл у більшості випадків сміття — це не проблема, зовсім. Виніс у ліс, жбурнув у річку, і нема про що говорити. Щоб усвідомити, що це не правильно і що це шкодить вже, тут і зараз, особливо спалювання, — потрібні знання, інформація, навчання.


Із розуміння цього й народилася ідея дитячої книжечки, і за кілька місяців вона втілилася. Дітям потрібні знання, і вони дуже швидко вчаться.

— Чому для видавництва вирішили робити збір коштів серед охочих допомогти? 

Збір вирішили робити на краундфандинговій основі, щоб бути не залежними від жодних приватних інституцій та щоб дати кожному охочому можливість бути відповідальним за майбутнє, відчути і зрозуміти, що лише від нас самих залежить майбутнє наших дітей і нас. Ця книжечка — для суспільства, кожен може стати її видавцем і частинкою формування екологічної свідомості суспільства.

Для дорослих теж плануємо книжку та інформаційний портал. 


Людство щосекунди засмічує планету. Поліетиленові пакети розкладаються 15 років, одноразові підгузки і пластикові пляшки — майже 500, скло — ціле тисячоліття. Щоб якось припинити процес накопичення відходів, необхідно нарешті навчитися правильно сортувати сміття.


Конкурс ековідео та безпечні для довкілля іграшки 

Для карпатських школярів організація також проводила конкурс ековідео спільно з Верховинською селищною радою, лекції про сортування сміття та про небезпеку від його спалювання, майстер-клас з виготовлення безпечних для довкілля, не пластикових новорічних іграшок.

Також проводили акцію в школах — міняли зібрані упаковки тетра-пак на блокноти, виготовлені з переробного паперу. Разом зі школярами проводили екоакції в зелених зонах, навчали сортування і пояснювали необхідність і важливість цього процесу.

Під час однієї з акцій зібрали в лісі 30 мішків сміття, з них 27 мішків із вторсировиною, пластиком та склом і лише 3 мішки із залишковим сміттям. Ось як багато цінної вторсировини викидається на звалища.

Еко-лавиці з пластикових кришечок

День без поліетилену в Карпатах

Сортування сміття в туристичних садибах

Де в Карпатах викидати сміття на сортування?

У Верховині спеціальні контейнери для сортування сміття є навіть у Музеї «Олекси Довбуша». Усе сміття, що тут утворюється або лишається відвідувачами — сортується! 

У селі Красник в Скита Рафтинг всі туристи можуть долучитися до збереження Карпат і річок чистими від сміття! Просто сортуючи свої відходи на пет-пляшку, скло, бляшанки і тетра-пак. Всі сортовані відходи відправляться заготівельникам вторинної сировини для подальшої переробки.

Верховина — це те місце в Карпатах, де збереглися давні традиції, де автентика тісно вплетена в повсякденне сучасне життя, де гори та гірські потоки захоплюють своєю красою. Тому вкрай необхідно зберегти природу для наступних поколінь. Чисте середовище — запорука розвитку світу.

Як сортувати сміття

Завдяки сортуванню сміття можна повторно використовувати сталь, алюміній, папір, деревину, пластик та скло.

1. Сортуйте пакувальні матеріали відповідно до речовини, з якої вони зроблені, та кладіть їх у належний контейнер.

2. Завжди намагайтеся зменшити обсяг пакувального матеріалу, який ви викидаєте. Випустіть повітря з бляшанки чи пластикової пляшки та закрийте їх кришечкою. Ущільніть папір і картон. Це допоможе значно підвищити ефективність збору сортованого сміття.

3. Намагайтеся відокремити частини пакування, вироблені з різних матеріалів: зніміть металеву кришку зі скляної пляшки, вийміть картонний піддон із пластикового контейнера для харчових продуктів. Це дасть змогу обмежити наявність сторонніх домішок у матеріалі, що перероблюється, та збільшити кількість відновлюваної сировини.

4. Перед тим як покласти тару до відповідного контейнера, очистіть її від решток їжі. Це сприяє зменшенню кількості відходів, які відправляють на звалища.

5. Зверніть увагу, що папір чи картон, забруднений рештками їжі (наприклад, коробка з-під піци), є настільки ж шкідливим, як і розчинники чи фарби. Не можна класти в бак для паперу касові чеки чи використані серветки, оскільки це знижує якість сортування паперового чи картонного сміття.

6. Не слід класти вироби з кераміки чи порцеляни, дзеркала та лампочки до баку для скла, оскільки це зведе нанівець ваші старання з роздільного збору скляного сміття.

7. Забезпечте правильне сортування алюмінієвої тари. Крім алюмінієвих бляшанок, також кладіть у бак таці для їжі та тару з-під продуктів харчування, тюбики, аерозольні балончики та алюмінієву фольгу.

8. Забезпечте правильне сортування металевої тари. Кришки від пляшок та консервних бляшанок, бляшанки з-під риби, аерозольні балончики, інші циліндричні ємності, кроненпробки від різних пляшок та ємностей.

9. У бак для збору пластику кладіть усі види пластикової тари. Не слід класти сюди інші предмети, навіть якщо вони зроблені з пластику (іграшки, вази, невеликі побутові прилади, канцелярське приладдя).

10. Пам’ятайте, що тара, виготовлена з деревини, ящики з-під фруктів та вина, а також невеликі коробки з-під сиру є тарою, що підлягає переробці.

Для всіх охочих долучитися до видання книжки про сортування сміття для безкоштовного поширення реквізити:

ГО «Зелене серце Карпат», Лучейко Я. В., Приватбанк
5169 3305 1950 4606

Поділитися цією статтею