Гра — найважливіша робота дитини: за кулісами всесвіту LEGO

Кубики LEGO називають універсальною міжнародною мовою. А ще ця компанія — один з найприбутковіших виробників іграшок у світі. Починаючи з 1932 року LEGO кілька разів отримувала статус «найкращої іграшки всіх часів» нарівні з «Монополією», кубиком Рубика та ляльками Барбі. «Освіторія» вже писала про те, як і чому варто використовувати LEGO на уроках, а зараз ми ще й особисто розпитали про легоцікавинки та новації бренду одного з топменеджерів компанії.

Лукаш Гашинські, генеральний менеджер LEGO в Україні, Польщі та країнах Балтії

Пане Лукашу, то в чому головний секрет і магія цих пластикових кубиків, якими вже понад 60 років не втомлюються бавитися діти, ба навіть дорослі з усієї планети?

Тільки одна відповідь: скільки людей — стільки унікальних і правильних бачень! Ми віримо, що та система, яка дозволяє гратися разом з лего-кубиками, дає змогу кожному робити те, що він хоче. У кожної людини ресурс креативності невичерпний. Гра з конструкторами допомагає рівномірно розвивати праву і ліву півкулі мозку: тут як креативність присутня, так і необхідність знати певні правила та бути організованим. Для мене особисто магія LEGO полягає в тому, що ми розвиваємо креативність дітей для майбутнього.

На жаль, спостерігаю невеличке непорозуміння з боку суспільства: багато людей вважають, що LEGO — це обов’язково про конструювання. А от і ні, адже потрібно не лише будувати, а й грати, — розподіляти ролі, спілкуватися між собою, фантазувати та озвучувати неймовірні речі, які приходять на думку під час створення чогось нового.

Час від часу компанія LEGO вдається до цікавих активностей — наприклад, роздає VR-окуляри, щоб імітувати зір дітей до трьох років, і рукавички, які сковують рух пальців. Це було зроблено для того, щоб дорослі зрозуміли, що діти до 3 років і справді не за власною волею постійно впускають все з рук. Яким ще надихаючим досвідом можете поділитися?

Цьогоріч однією з головних новин у компанії LEGO стала програма, пов’язана зі шрифтом Брайля — LEGO Braille Bricks. Це набори, які навчають дітей та дорослих з порушеннями зору цього шрифту, щоб їм було легше адаптуватися у світі (за статистикою, 19 млн дітей з усього світу мають проблеми із зором, з них 1,4 млн мають сліпоту, яка не піддається лікуванню — авт.).

Отож, кожна деталь у наборі виповнена зі шрифтом Брайля. А щоб полегшити завдання зрячим учителям і членам родин, на кожній деталі окрім брайлівського шрифту будуть звичайні зображення символів.

Одного разу 9-річний хлопчик Давід Агілар, який народився з недорозвиненою правою рукою, зібрав протез із LEGO. Потім він навіть став амбасадором компанії. Ваш власний топ найнезвичайніших прикладів використання конструктора дітьми чи дорослими?

Нас вразив створений з LEGO-кубиків 3D-принтер та аналог двигуна внутрішнього згоряння. Звісно, його в машині не використати, але він працює аналогічно до двигуна з коробкою передач. Ніяких інструкцій у людей не було — чистісінька фантазія!

Цифровий формат ігор та електронні іграшки зараз на піку популярності. Чи будуть цікаві дітям нових поколінь ті ж конструктори, якщо вони обожнюють розважатися з гаджетами? Як взаємодіятимуть фізичний і цифровий світи?

Зоставатися релевантними для поколінь Z і Альфа в цифрову епоху — серйозний виклик. Але зауважте, для дітей нової генерації гаджети — це не щось новаторське і нове, — вони для них звичні, як для старших поколінь телевізор. Тому діти з однаковою цікавістю досліджуватимуть як фізичний, так і онлайн-світ. Ми розробили LEGO Hidden Side, і в ньому використовується доповнена реальність — діти можуть створювати щось руками й продовжувати цю ж гру в онлайн-світі, завантаживши на гаджет однойменний застосунок та провівши сканування конструктора, щоб побачити приховані «фішки» — привидів, екшн.

Ну а в LEGO Boost можна збудувати персонажів та програмувати їх через спеціальний застосунок. LEGO Mindstorms дає змогу навчитись основ робототехніки й програмування, а LEGO Dimensions — фізична та віртуальна гра два в одному. Звісно, компанія робить чимало ігрових застосунків, не забуває про розважальний контент та навіть випускає фільми, щоб діти будь-якого покоління мали змогу зануритись у наш всесвіт і далі його розвивати під час фізичної гри.

Сучасні й трендові — LEGO Minecraft і застосунок LEGO Life — онлайн-спільнота для дітей і підлітків, де можна спершу щось побудувати, а потім поділитися лайфхаками зі збору, подивитися цікаві відеоролики та результати творчості інших фанатів LEGO.

А фізичний контакт зі світом буде завжди актуальним для дітей, адже вони вивчають цей світ навпомацки, роздивляються його, пробують на смак і «на зуб». Неважливо, що це — камінь, дерево, частинки конструктора, які можна скласти докупи та роз’єднати. Діти обожнюють гратися. Та й загалом, гра — найважливіша робота дитини.

Саме так, грати й креативити!

До слова, саме тому ми розпочали глобальну кампанію Rebuild The World («Перебудуй світ»), якою хочемо нагадати: креативність — одна з найважливіших навичок 21 століття і запрошуємо всіх займатися креативними справами.

Є чимало досліджень, які показують, що 60 % дітей, які зараз підростають, матимуть зовсім інші професії, ніж ті, які існують у нинішньому світі. Тому дуже важливо навчати дітей нових навичок, слідкуючи за трендами майбутнього. Це особливо актуально для України, адже тут батьки досі націлені на отримання дітьми знань, а здобуття навичок відсувається на задній план. Тож не забувайте про ось ці значущі навички 21 століття: креативність, комунікація, критичне мислення, командна співпраця. Знання і навички — дві сторони однієї медалі.

Пустіть нас за лаштунки всесвіту LEGO і розкажіть, як ви взагалі дізнаєтеся, що захоплює та цікавить сучасних дітей? Чи тестуєте нові продукти в родинах з дітьми?

Наші дизайнери завжди на зв’язку з дітьми — спостерігають за ними під час ігор, запитують, що може зацікавити. Але цілісінький океан натхнення — це листи, які отримуємо від користувачів з усього світу. Там можна знайти неймовірні ідеї, просто ошелешливі! До речі, досі пишуть «живі» листи. Запитують: «А можете зробити в такій-то серії ось те і те?»

Звичайно, ми слідкуємо за глобальними трендами та інвестуємо в дослідження, які допомагають визначити, що чекає на світовий ринок ігор — які моделі гри будуть у топі. Інвестуємо кошти як гранти — наприклад, спонсоруємо деякі університети.

Але ось що цікаво — як і 10, 20 років тому всі рекорди популярності б’ють ігри з поліціянтами та пожежниками. І щось мені підказує, що й через 10 років вони будуть на піку популярності!

А провали траплялися?

Минулого року в нас був фейл — подкаст під назвою «Машинки для перегонів». Вони всі були рожевого кольору, щоб зацікавити аудиторію дівчаток. Та ми не змогли продати їх.

Сучасні діти не мислять себе без YouTube. Який цінний для юного покоління контент демонструється на YouTube LEGO?

YouTube сьогодні — одна з найбільших пошукових систем світу, тож ми маємо свій канал, де розміщується якісний освітній контент, доповнений розважальним. Також для нас надзвичайно важливою є диджитал-безпека дітей, пильнуємо за цим. На YouTube можна подивитися колаборації LEGO з відомими блогерами, дізнатися про новинки, брати участь у челенджах, переглядати анімаційні ролики — контенту надзвичайно багато.

В яких країнах світу батьки найбільше витрачають та економлять на іграшках та чи не входить до цих країн Україна? Є риси, які вирізняють саме українську LEGO-аудиторію?

В Україні люди витрачають приблизно в 5 разів менше грошей на іграшки (на LEGO у тому числі), ніж в інших європейських країнах.

Найбільшим майданчиком продажу іграшок є Європа: найбільше іграшок купують у Північній Європі, а ось у Південній Європі віддають перевагу іграм на вулиці. В Україні батьки мають доволі високе бажання інвестувати в розвиток дітей та іграшки.

Для українських батьків під час вибору іграшки один з головних критеріїв — наскільки вона заохотить дитину розвиватися. Разом з тим, 38 % батьків визнають, що не мають достатньо часу, щоб гратися з дитиною.

LEGO — бренд із насиченою історією. У 2002–2004 роках компанія переживала серйозну кризу. Що допомогло тоді уникнути повного банкрутства?

Справді, це було різке й болюче падіння. Компанія потребувала негайних змін, щоб залишитися на ринку. Тож перш за все ми залучали інноваційні ідеї, зробили ставку на «ефективний маркетинг», почали використовувати найновіші технічні розробки партнерів та платформ, з якими співпрацюємо.

Також підвищували експертизу штату компанії, що допомогло ефективній співпраці між командами в різних куточках світу.

І головне — почали набагато ближче спілкуватися з нашими клієнтами. Поступово перетворили компанію з тієї, яка вчить дітей щось будувати, у корпорацію, націлену на розвиток особистості. Ми знову вирвались у лідери. Зараз маємо ціль залучити аудиторію з 250 млн дітей у світі, які, отримавши наш продукт, щиро радітимуть. Останнє — глобальна ціль LEGO: бути частиною світової спільноти, яка дарує щастя й усмішки. Це наша мотивація № 1.

Поділитися цією статтею