Global Teacher Prize Ukraine 2019 — головні вибори України

Фото: тут і далі Анна Федик

Хто здобуде цьогоріч звання найкращого вчителя України та чверть мільйона гривень? «Освіторія» побувала на прес-ланчі, присвяченому старту премії Global Teacher Prize Ukraine в інноваційному парку UNIT.City. Цьогоріч девіз премії — «Головні вибори України». Розповідаємо найцікавіші інсайти від ініціаторки премії Зої Литвин, міністра освіти і науки Лілії Гриневич, кураторки премії і телеведучої Наталії Мосейчук та переможців минулих років — Паула Пшенічки та Олександра Жука.

З 11 квітня до 1 серпня триватиме прийняття заявок на участь у премії, де один з дивовижних вчителів нашої країни може виграти 250 тисяч гривень, рік навчання та освітню поїздку в Дубай. Звання найкращого вчителя України, який змінює на краще життя своїх учнів і шкіл, оголосять 5 жовтня на День учителя.

Оголошення старту премії Global Teacher Prize Ukraine

Навіщо премія Україні?

Ми хочемо познайомити світ із дивовижними вчителями України, — розповідає очільниця «Освіторії» та ініціаторка премії Зоя Литвин. — Підписали для цього меморандум зі світовим організатором Global Teacher Prize та будемо підвищувати престиж професії вчителя. Цифри дослідження, яке ми здійснили перед проведенням першої української премії, катастрофічні: 82 % українських вчителів відчувають брак поваги до своєї професії. Ми жахнулись: український вчитель — із комплексом меншовартості, який відчуває неповагу суспільства. Як же він при цьому виховає націю?

Тож вирішили надихати вчителів на зміни, показати їм і всьому світу, що вчителі — важливі. А ще — продемонструвати українцям історії педагогів, на яких захочеться рівнятися, привернути увагу суспільства до важливості освіти та ролі вчителів.

Чого досягла українська премія Global Teacher Prize за два роки?

У 2017 році:

  • Всього за 7 перших місяців проведення дебютної премії опитування показало, що 15% українців (кожний шостий серед опитаних) змінили свою думку про роль вчителя та його важливість.
  • Переможець Global Teacher Prize Ukraine 2017 Паул Пшенічка став першим вчителем в історії держави, який увійшов до рейтингу «Топ-100 найвпливовіших українців» за версією журналу «Фокус».
  • Українську премію визнали найкращою серед 45 інших національних премій.

У 2018 році:

  • Олександр Жук, переможець премії 2018 року, увійшов до рейтингу 30 under 30 від Kyiv Post та до рейтингу ТОП-10 інноваторів України від журналу «Фокус».
  • Президент України Петро Порошенко особисто завітав на церемонію нагородження, щоб привітати з Днем вчителя, та нагородив президентською премією ТОП-10.

Чому вибори найкращого вчителя — головні вибори країни?

Вчителі створюють майбутнє у своїх класних кімнатах вже сьогодні, — певна Зоя Литвин. — Те, яким буде наше завтра, залежить не лише від президентів і політиків, а й від учителів.

Просто зараз в їхніх класах навчаються кілька майбутніх президентів, тисячі майбутніх народних депутатів, десятки визначних бізнесменів, новаторів і науковців, якими ми будемо пишатися. Тому нехай українці вирішують, хто стане претендентом на звання найкращого вчителя у 2019 році. А ще ми з командою та однодумцями впевнені, що Global Teacher Prize Ukraine — головні вибори країни.

Мене вразило, що ті, хто зібрався на світовій премії Global Teacher Prize — не так вчителі, а більше візіонери, філософи, — ділиться Наталія Мосейчук, кураторка премії Global Teacher Prize Ukraine, телеведуча ТСН на каналі «1+1». — Це було таке філософське зібрання. Тема цьогорічної світової премії — толерантність. Це турбує зараз увесь світ, адже відбуваються глобалістичні процеси — пересування націй, народностей. І нам треба всім порозумітися і жити в мирному середовищі. Вчителі на таких конференціях обмінюються не так методиками викладання, як філософською візією, як утримати цей світ на плаву. Як зробити його гуманним, терпимим, мирним. Ми оголошуємо полювання на тих українських вчителів, які не тільки знають, як викладати свій предмет, а й стануть такими мислителями, що зможуть порадити і скажуть, куди рухатися. І не тільки своїй школі, а й людям і нації. Ми шукаємо вчителів-філософів, вчителів-важковаговиків.

Який він, переможець 2019?

Шанс отримати звання найкращого є у кожного! — без вагання каже засновниця премії Зоя Литвин. — Головне, щоб цей вчитель був амбітним і з бурхливою фантазією. Адже, як казав Волт Дісней, якщо ти здатен про щось мріяти, ти точно здатен це втілити.


Майбутній найкращий вчитель України…

…Надихає учнів мріяти без меж, як і він сам. Надихає колег власним прикладом у своїй школі, щоб використовувати інновації в процесі навчання, займається громадською роботою. Робить більше, ніж просто викладає предмет.

…Змінює своє оточення, готує учнів бути ефективними в глобалізованому просторі та виховує їх громадянами світу.


Критерії відбору сталі, — зазначає пані Зоя. — Вік учителя — від 18 років, він має працювати нині в школі. А от заявки від директорів та завучів не приймаються.

Серед усіх отриманих вчительських анкет волонтери за чіткими критеріями визначать ТОП-50. Цьогоріч для 50 найкращих ми приготуємо цікаві завдання — наприклад, написання есе. А також вони наживо спілкуватимуться з членами журі, щоб більш прицільно обрати ТОП-10.

Слово міністру

Багато молодих українців думають: «А чи варто взагалі подаватись у вчительську професію? — ділиться спостереженнями пані міністр Лілія Гриневич. — Тому важливо, щоб престиж цієї професії зростав. Завдяки Global Teacher Prize Ukraine ми можемо показати суспільству найкращих вчителів. Мене вражає сама механіка відбору — це робиться з такого любов’ю до кожного педагога. Викладачі відчувають себе зірками у фіналі — йдуть червоним хідником, вбрані у розкішні сукні та костюми, їх знімають сотні камер.

Я певна, що ключем до реформи НУШ є вчитель. Ми розуміємо, що долю країни вирішують не тільки народні депутати, а й інтелектуальна еліта. Ми хочемо разом із вчителями зростити нові покоління, які будуть критично мислити, будуть патріотично налаштовані, зможуть стати щасливими і розбудовувати Україну. Звісно, ми розуміємо, що зараз знову потрібен якісний стрибок в оплаті праці вчителів. Але в праці педагога є речі, які не можна виміряти грошима. Це відчувають ті вчителі, для яких ця праця є стилем життя, які відчувають потребу вчити і вчитися протягом життя. Саме для цього ми зараз працюємо над тим, щоб вчителі могли самі обирати спосіб та місце підвищення кваліфікації. Це стане реалізацією принципу «гроші ходять за вчителем».

Світова Global Teacher Prize: за що дають «Нобелівку для вчителів»

У світі Global Teacher Prize називають «Нобелівською премією для вчителів». Її заснував син шкільної вчительки, арабський мільярдер Санні Варкі та його фонд Varkey GEMS Foundation, щоб підкреслити важливість педагогів і той факт, що в усьому світі їхні зусилля варті того, щоб бути визнаними на найвищому рівні. Переможець отримує $1 мільйон.

У 2015 році найкращою вчителькою світу визнали американку Ненсі Етвелл, яка запропонувала навчати дітей літератури у формі воркшопів з читання та письма. У 2016 році найкращою вчителькою стала палестинка Ханан аль-Харуб, яка навчає дітей із психологічними травмами та посттравматичним синдромом.

У 2017 році переможницею світової премії стала Меггі МакДоннел, яка доклала чимало зусиль у боротьбі із самогубствами серед підлітків у Канаді. Переможець 2018 року — вчитель із Кенії Пітер Табічі, який з колегами безплатно проводить індивідуальні заняття по вечорах та у вихідні, а 80% зарплати віддає на розвиток школи.

Поділитися цією статтею