Future Perfect: Як у Міжнародній Інноваційній школі оцінки ставлять не вчителі, а учні

cover_hn
Автор тексту: Олена Юрченко
Фото: Олег Терещенко

У рубриці Future Perfect ми розповідаємо про найпрогресивніші школи в Україні та за кордоном. Цього разу «Освіторія» завітала до Міжнародної Інноваційної школи проекту Happy Nest. Це проект, який поєднує у собі вимоги Нової української школи, канадські методики подачі матеріалу та фінський досвід організації навчання. Дізналися, як усе відбувається на практиці.

Із чого все почалося

Happy Nest (з англ. «щасливе гніздечко»), що знаходиться у місті Вишневе (Київська область) — дуже молода школа. У 2014 році відкрився дитячий садок Happy Nest неповного дня, де дітей протягом 4 годин на день виховували за канадсько-українськими методиками. У 2015 році розпочав роботу садок повного дня. А 29 серпня 2017 року стартувала Міжнародна Інноваційна школа.

Зараз у ній функціонує два класи. Перший, де вчиться 19 дітей, — це випускники садочку Happy Nest. Другий, де 12 учнів, — це діти, які приєднались із інших шкіл.

Засновниця школи Ярослава Діб каже, що ідеї та натхнення черпала у Канаді та Фінляндії. Спершу пані Ярослава зібрала команду педагогів-новаторів, а потім знайшла методичну підтримку серед учителів і директорів деяких фінських шкіл. Саме за їхніми рекомендаціями спроектовані навчальні класи і приміщення школи.

TER_6752
TER_6371
TER_6703
28504504_1575865049148316_1775168950_o
TER_15
kesglk5
TER_6688
TER_6690
TER_6046
TER_6000

У Міжнародній Інноваційній школі втілюють ідеї гуманної педагогіки та педагогіки Шалви Амонашвілі. У найближчих планах засновниці Happy Nest — відкриття середньої школи.

Нейропсихологічний підхід до відбору учнів

У класи Міжнародної Інноваційної школи формує нейропсихолог. Саме він тестує дітей перед школою і формує повну індивідуальну характеристику дитини.

Наприклад, може пояснити батькам, що зараз дитина має хороші навички письма й читання, але певні долі мозку ще не сформовані до кінця. Саме тому з першого по третій клас школяр буде успішним у навчанні, а от у четвертому, вірогідно, «скотиться» вниз. Також нейропсихолог може визначити, з якими предметами у дитини можуть бути проблеми.

Збоку може здатись, що це дуже дивна «співбесіда»: діти повторюють за нейропсихологом певні рухи, стрибають то на правій, то на лівій нозі, тримаються пальцями за вуха. А от висновки зазвичай дуже ґрунтовні та глибокі.

Інтегровані заняття і пари замість уроків

Система навчання у Happy Nest — інтегрована. Під час занять поєднують вивчення мови з читанням, а читання — з математикою. Один предмет переходить в інший.

5 разів на тиждень учні мають заняття з англійської. Та два рази на тиждень з дітьми цілий день знаходиться носій мови. Це вчитель фізкультури, що приїхала з Америки. Вона ж і викладає англійською спорт.

TER_6132

Самі заняття побудовані парами, а не звичними 45-хвилинними уроками. Кожна пара триває 1,5 години з невеличкими перервами. Але під час пар у дітей відбуваються активні руханки з музикою і переходами з однієї аудиторії в іншу, тому діти не стомлюються.

Фінсько-канадські методики

Серед навчальних матеріалів, які використовують в Happy Nest — українські посібники програми «Росток». Традиційними підручниками вчителі тут узагалі не користуються. Навчальні зошити для дітей школа друкує самостійно. А от прийоми та методики навчання — канадські та фінські.

З фінської системи запозичили, зокрема, розклад занять, спарені уроки-пари, міждисциплінарні заняття та хвильові занурення. Останнє означає, що в одну тему (наприклад «Музей») учні занурюються на всіх уроках протягом тижня. А потім кожен клас робить проект з цієї теми і презентує його.

Методики Daily 5 та Daily 3 запозичені з канадської системи навчання. Згідно вимог першої, щодня дитина має втілити у школі 5 пунктів програми: «Читання для себе», «Читання для когось», «Слухання», «Робота зі словами» та «Письмо для себе».

А за методикою Daily 3 школяр щодня виконує завдання «Математика самостійно», «Математика разом» та «Математичне письмо». При цьому діти вчаться в ігровій формі: з кубиками, камінцями, фігурками тварин тощо.

Ці методики дають великий простір для самостійної творчої роботи дітей.

«Учні, що вже мають певний багаж знань, освоюють новий матеріал самостійно, — розповідає директорка Happy Nest Ксенія Хаврикіна. — Діти самі вивчають тему, а потім разом з учителем обговорюють, до якого висновку дійшли. На старті навчання за цією системою дітям не так вже й легко. Але вже через чотири місяці вона дає ґрунтовні знання, які діти самі собі взяли, а тому — ліпше засвоїли».

Від тьюторів у школі свідомо відмовились — тут прагнуть формувати команду з дітей, щоб школярі допомагали один одному і не звикали  до надопіки з боку дорослих.

Також з Канади засновниця школи Ярослава Діб та методист Happy Nest Люсі Андрієнко (керівник проекту та координатор канадських програм) регулярно привозять книги, які тут перекладають. Наприклад, зараз у Happy Nest опрацьовують нову методику дисциплін із книги «1-2-3 Magic» — про те, як впроваджувати правила не авторитарним методом.

Як дітей мотивують читати

У Happy Nest використовують прийоми, які допомагають привити дітям любов і до читання.


«Більшисть дітей не люблять читати, але за 4 місяці ми досягли такого результату, що діти просто хапаються за книги», — розповідає вчителька з мови.


Отож, щодня діти самостійно обирають книгу. Читають, починаючи з 5-ти хвилин. А потім на листочку словами або за допомогою ілюстрації показують, що саме вони прочитали цікавого.

Учні пишуть, кому можна порекомендувати книгу, який момент найбільше вразив та які слова були незрозумілі. Після — діляться враженнями. На дошці виставляють ілюстрації учнів, а однокласники намагаються вгадати, яку книжку хто читав.

Тактильний освітній простір

Основна задача кожного вчителя Happy Nest — створити середовище, де учні зможуть самостійно розвиватись. Тому освітній простір конструюють самі діти.

Хтось знання отримує під час ліпки та малювання, хтось — через розмову із вчителем, хтось за допомогою навчальної гри з паличками, скріпками, прищепками, кубиками та блоками.

Проекти, які роблять діти, вивішують на стінах кабінетів, поряд із дошкою, а часом навіть на стелі — це додаткова площа для сприйняття матеріалу.

Також у школі проживає «друг-обіймашка» — спеціальна іграшка, яку дитина може обіймати для того, щоб заспокоїтись, відволіктись або відчути себе у безпеці.

Для непосидючих учнів є спеціальні стільці для розкачування hokki stool, привезені з Німеччини. Якщо дитині не сидиться, вона може якийсь час навчатись, погойдуючись.

Правила «Першого разу» та «Зворотнього зв’язку»

«Деякі батьки думають, що якщо віддадуть дитину у приватну школу, то «зіпсують» її характер — мовляв, тут панує вседозволеність, — розповідає пані директорка. — Але це не так — у нас дітки чітко знають і дотримуються правил дисципліни. Наприклад, є правила «Першого разу» та «Зворотнього зв’язку».

Якщо до учня звернулись за ім’ям, він має дати зворотній зв’язок, — сказати у відповідь «Що?» або «Так?» і назвати ім’я того, хто гукає. Причому, з першого разу, а не так, як буває часом, коли вчителі по кілька разів кличуть вихованця або підвищують голос.

А коли вчитель звертається до учня зі словами «Зроби це, будь ласка», то він має сказати у відповідь: «Так, я це зроблю» і проговорити, що саме буде зроблено. Коли дитина повторює, це означає, що вона бере на себе відповідальність у виконанні завдання».

Класний менеджмент

Заняття у Міжнародній Інноваційній школі починаються з «Ранкового кола». Діти збираються на килимі і пригадують, що цікавого та корисного відбувалось з ними у попередній день або увесь минулий тиждень, якщо це понеділок.

TER_6227

Біля місця, де проводиться «Ранкове коло», вивішені плакати з правилами, встановленими дітьми та викладачами, які стосуються різних моментів навчання: «Як ми пишемо», «Як ми читаємо», «Як ми спілкуємося», «Що робити, коли виник конфлікт» і так далі.

Учні дотримуються усіх цих правил свідомо. Якщо хтось порушує, товариші одразу підказують «Дивись, ти не правий у цьому моменті, бо… ». Така система допомагає учням один на одного впливати.

Special Days

Раз на місяць у школі влаштовують тематичні дні для учнів та вчителів. Це може бути Піжамний день, коли всі приходять до школи у зручних піжамках, або День Зеленого, коли усі предмети стосуються теми природи, а учні й вчителі носять вбрання зелених відтінків.

Є ще День навпаки, коли все відбувається протилежно тому, як має бути. Навіть одяг одягають навиворіт.

Також під час Special Days запрошують до школи людей різноманітних професій — у гостях тут уже побували поліцейські, пожежники. Діти не просто слухають розповіді, вони вчаться працювати з рацією чи гасити пожежу.

Батьківські «підглядання»

Коли стороння людина заходить до школи, не одразу може зорієнтуватись — це триває урок чи перерва. Бо діти поводяться досить розкуто на заняттях: ходять, говорять, займаються справами.

Інколи вчитель використовує систему Microsoft 365: знімає невеликі репортажі під час уроку і відсилає батькам у месенджер Yammer. Татам і мамам це дуже подобається — просять робити подібні «прямі включення» частіше.

Тайм-менеджмент за «правилом Попелюшки»

Учнів Happy Nest змалку вчать цінувати власний та чужий час. Коли, наприклад, на початку року виникали проблеми з цим, допомагало «правило Попелюшки».

TER_6456
TER_6374
TER_6675
TER_6472
TE14
TER5
TER_6303
TER_6195
TER_6284
TER_6097

Це коли змішують разом дві склянки квасолі та нуту. Дитині кажуть: «Тобі потрібно зібрати окремо склянку квасолі і склянку нуту. Ти можеш це зробити зараз, через три хвилини або ж протягом дня виділяти на завдання стільки часу, скільки в тебе вийде. Але з розумінням того, що завдання «висить» невирішеним і «муляє».

Діти пробують різні варіанти, щоб дійти до висновку: ліпше зробити справу повністю одразу — і бути вільним решту часу.

Харчування і відпочинок

«У нас шведська система подачі страв —  кожен обирає, що хоче. Це виховує у дитини певні навички: насипати рівно стільки, скільки може з’їсти, а також повагу до праці тих, хто готує їжу», — розповідають в адміністрації.

Спершу у Міжнародній Інноваційній школі мотивували дітей: якщо тарілка після обіду залишалась чистою, школяр отримував бонусну фішку. За день можна було отримати три різнокольорові фішки (сніданок, обід і вечеря), а потім наприкінці дня обміняти їх на великий бублик

TER_6636

До речі, у школі впроваджено великі перерви на 30 та 90 хвилин, під час яких кожен учень зобов’язаний провести час на вулиці — за будь-якої погоди.

Самооцінювання і табелі характеристик

Оцінок у Happy Nest немає, зате є система бонусних балів. Це наклейки, які отримують учні за досягнення. Їх згодом можна обміняти на певний сюрприз.

Діє система One note — це електронний блокнот, у якому викладач записує розклад занять і короткий конспект уроку. Батькам відкривають доступ до системи. Тож якщо школяр пропустив заняття, можна зайти в систему і побачити, на що треба звернути увагу.

Там же є вкладка з відмітками. У ній педагог робить записи про кожного учня. У звітах після кожної чверті батьки можуть прочитати, у яких моментах дитині легко, а в яких вона має складнощі.

Також кожен учень отримує так званий «табель характеристик»: може оцінити себе сам, записавши враження від навчання. Наприклад: «Я був присутній на уроці, ставив запитання, але інколи відволікався». Або: «Тема мене дуже зацікавила. Я захоплено вивчав матеріал вдома, запитував вчителя додатково, мене цікавила робота моїх друзів з цієї теми». Першокласникам оцінювати себе важкувато, а от вже у другому класі це виходить чудово.

Також система самооцінювання діє безпосередньо під час уроків. Діти порівнюють свій нинішній результат з результатом, який мають досягнути в майбутньому.

TER_6109

Після самостійних робіт учні отримують зразок з відповідями та методами розв’язання задач. І порівнюють їх із власними. Потім самі ж проводять роботу над помилками. Ставлять запитання: «Що я зробив не так?» і діють за установкою «Я сам себе контролюю і направляю».

Team building проти «синдрому відмінника»

У Happy Nest запровадили предмет Team building (анг. «побудова команди»), який проводять у кожному класі раз на тиждень спеціальний тренер з розвитку особистості дитини. Там дітей через ігри та вправи вчать будувати стосунки й правильно доносити свої почуття до співбесідника.

Також учнів вчать захищати свої кордони, щоб протидіяти нахабам. Для цього діти моделюють різні ситуації і розігрують діалоги, де кожен має певну роль.

Школярам можуть давати деструктивні завдання. Наприклад, якщо викладач підмітив, що у школяра почав формуватися «синдром відмінника», і він в усьому намагається бути першим та хвилюється, коли не отримує цілковите схвалення. Тоді дитину просять спеціально порушити якесь правило школи, отримати зауваження від вчителя.

Таким чином у дитини формується палітра поведінкових можливостей, що допоможе адаптуватися до реального життя.

Студії: від карате до «Еко клубу»

У школі діє більше 10 студій, де мають змогу працювати по 10 учнів одночасно.

Кожного дня учень може обрати одну із трьох, які функціонують одночасно. Наприклад, спортивну (хореографія, танці), настільних ігор (шахи та інші), творчу (різноманітні види мистецтва, бісероплетіння, малювання, театральна студія), англійську  (читання казок англійської з носієм мови)

TER_6215
TER_6678
TER_6464
TER_6037
R_145
R145
TER_6237
TER_6314
TER_6560
TER_6573

Також функціонує студія «Особистісного розвитку»: тут діти тренують вміння виражати власні думки, комфортно відчувати себе у соціумі та реагувати на несподівані ситуації.

Студія «Еко клуб» має на меті привити дітям бажання зберегти навколишнє середовище. Діти роблять поробки і паралельно вчаться розумінню власної відповідальності перед природою. Школярі самотужки шукають матеріали, однак повинні використати їх максимально економно та бережно.

У STEM-студії школярів вчать, як прикладне знання можна втілити у міні-проекті.

Вартість навчання

Місяць навчання у Міжнародній Інноваційній школі коштує 8640 гривень. Оплата є сталою та покриває індивідуальний навчальний та дидактичний матеріал, шкільну форму, дворазове харчування, фруктові перекуси, консультації психолога та навчання у 5 різних шкільних студіях на вибір. Навчання триває з 8.45 до 18.00.

Поділитися цією статтею
Автор: