Про нове в тестах ЗНО з української мови та літератури розповідає заступниця директора Українського центру оцінювання якості освіти Тетяна Вакуленко.
Найпомітніша новація ЗНО 2021 — «роздвоєння» тесту з української мови. Щоб вступити на більшість гуманітарних спеціальностей, вступники мають обрати ЗНО з української мови та літератури. Якщо ж вступник планує кар’єру в технічній спеціальності — українську мову. У суспільстві не вщухає дискусія: «Без нагальної потреби тепер ніхто літературу не вчитиме. І тільки літературі під силу сформувати справжніх патріотів. Навіщо свідомо «ховати» цілий предмет?» Заступниця директора Українського центру оцінювання якості освіти Тетяна Вакуленко переконана: «Мета ЗНО — не формування певних рис особистості. Цей інструмент має забезпечити якісний відбір до закладів вищої освіти». Пані Тетяна розповідає, у чому відмінність між двома тестами, детально пояснює нові завдання з прикладами і дає відповідь, чи справді учні технічних спеціальностей можуть не розгортати художні твори й однаково складати «мовне ЗНО» на 200 балів.
Два ЗНО з української мови: як учням обрати правильний тест
Якщо абітурієнт не на 100% упевнений у виборі напряму підготовки (гуманітарний чи технічний) — краще складати тест з української мови і літератури. Адже за ЗНО з української мови і літератури учасник окремо отримує дві оцінки: за тест із мови і за тест із мови і літератури.
Якщо ж абітурієнт упевнений, що вступатиме на одну з технічних спеціальностей, а в умовах прийому на навчання до закладу освіти зазначено, що на омріяну спеціальність потрібно складати ЗНО з української мови, то учасник може обрати саме це тестування.
Абітурієнти, які вступають на спеціальності гуманітарного напряму, обов’язково мають складати ЗНО з української мови і літератури. Повний перелік спеціальностей — на сайті МОН у документі «Умови прийому на навчання до закладів вищої освіти у 2021 році».
ЗНО з української мови: на що звернути увагу
У сертифікаційній роботі з української мови на учасників чекають 39 завдань закритих форм (коли потрібно обрати відповідь або встановити відповідність) та одне завдання відкритої форми. Останнє ще називають «власним висловленням»: учаснику треба буде написати розгорнуту письмову відповідь. На виконання цього тесту відводять 150 хвилин.
У ЗНО з української мови варто звернути увагу на значну кількість завдань з читання. Такі завдання передбачають ґрунтовний аналіз трьох текстів, об’єднаних однією темою. Учасник зможе продемонструвати здатність до зіставлення різних точок зору, обізнаність у способах оформлення тексту тощо.
ЗНО з української мови і літератури: нововведення
Цей глибокий тест охопить 67 завдань. Він складніший і довший, ніж тест з української мови, але й часу на його виконання учасникам дають вдосталь: 210 хвилин. Учні зможуть продемонструвати в ньому низку навчальних досягнень.
За формою це такий же «тест-складанка», як і тест із математики. Тобто в тесті з української мови і літератури закладено всі завдання, які окремо представлені в тесті з української мови.
У тесті є 24 завдання з української літератури та 39 — з української мови закритих форм. Окрім того, включили три нових завдання до текстів з читання відкритої форми, а також уже знайоме учасникам «власне висловлення».
Учасники тестування з української мови і літератури спершу попрацюють із закритими завданнями з літератури, потім — з мови, далі опрацюють ті самі три тексти, що й учасники тестування з української мови, але окрім завдань із вибором одного варіанта відповіді із запропонованих, вони виконають відкриті завдання до текстів. Для відповіді на ці запитання потрібно буде написати від двох до шести речень, продемонструвати вміння глибоко аналізувати текст.
Приклад таких завдань наведено в демонстраційному варіанті тесту з української мови і літератури. У цьому варіанті тексти присвячені українському кінематографу. Це тексти різних авторів, і підходи та стиль їхнього письма відрізняються.
Серед завдань до текстів такі: порівняти погляди авторів і знайти, яку саме тему розкриває лише один з них; віднайти, які характерні риси є в кожному з цих текстів; доречно використати наведену інфографіку. Так, одне із завдань передбачає визначення окремих характеристик текстів: спрямованість на формування громадської думки, наявність виразного експресивного забарвлення тощо. Вступник читає тексти, дивиться, які позначки є навпроти кожного («+» чи «–») і має визначити, чи це відповідає дійсності.
Наприклад, в одному з текстів експресивного, емоційного забарвлення немає, але стоїть плюс. У відповіді учасник має пояснити читачеві, що названа характеристика визначена неправильно, пояснити свою точку зору з посиланням на текст.
Тобто для відповіді на дев’ять запитань до текстів учасник ЗНО має ретельно опрацювати кожен з них, проаналізувавши їх з різних боків. Маємо справу з тим, чого навчають учнів у 10–11-х класах, коли треба сформувати власну точку зору й підтвердити її аргументами.
У відкритих завданнях до текстів екзаменатори не будуть оцінювати грамотність учасників тестування
Важливо, що у відкритих завданнях до текстів не буде оцінюватися грамотність учасників. А ось у власному висловленні, як і раніше, здатність особи грамотно висловлювати свою точку зору буде оцінюватись.
Головне у завданнях до текстів, щоб читач (він же — екзаменатор) зрозумів позицію автора. Тобто якщо учасник тестування зумів донести свою точку зору й не допустив такої кількості помилок, яка заважає розумінню тексту (так теж буває, на жаль), то робота буде оцінена за її змістовні характеристики. Наскільки відповідь заснована на текстах, буде підтверджено фрагментами або уривками фрагментів з текстів. На оцінку впливатиме і те, наскільки повно учасник тестування відповів на всі складники запитання.
Чи здатен новий тест «вбити» інтерес учнів до літератури?
Позиція Українського центру оцінювання якості освіти полягає в тому, що набрати високі результати на тесті з української мови без вивчення літератури неможливо. По-перше, у тесті з української мови є три тексти, про які ми говорили вище. І завдання закритого формату до цих текстів є доволі глибокими. До того ж читацька компетентність формується завдяки сумлінному вивченню української та зарубіжної літератури. Безумовно, читацька компетентність, як і математика, є основою для майбутнього зростання людини. Це її капітал.
По-друге, ті, хто критикує тест без літератури, говорять у першу чергу про «любов до літератури» як компонент формування патріотизму. Маю сказати, що формування патріотизму не є завданням ЗНО. Зовнішнє незалежне оцінювання має на меті забезпечити якісний відбір до закладів вищої освіти. Формування патріотизму й інших рис особистості — завдання всієї системи освіти, та й суспільства загалом.
Для вступу до вишів абітурієнти складають всього 2–3 навчальні предмети. Але це не означає, що учень може викреслити й не вчити всі інші. Ринок праці на сьогодні настільки активний і динамічний, що якщо в 2021 році наш випускник школи збирається вступати на юридичний факультет, то де гарантія того, що через 5 років він не зрозуміє, що хімія — це його покликання. Людині треба мати можливість оперативно переорієнтуватись і змінити напрям підготовки. Кожному учневі потрібно відчувати себе освіченою особистістю, громадянином.
Цикл шкільної освіти — це інтегроване, сфокусоване знання людства за останні тисячоліття. Ми платимо зі своїх податків за цю освіту. І людина, яка позбавляє себе всього цього багатства, сама себе обкрадає.
Нагадуємо, що найкращі викладачі країни безкоштовно підготують усіх охочих до ЗНО на платформі iLearn.