Івано-Франківський медичний університет протягом двох років впроваджує хмарні технології. Як це змінює роботу викладачів та навчання студентів, розповів голова ІТ-департаменту університету Василь Сенчій на семінарі «Освітні дні Microsoft».
Хмара чи флешка
Перехід на cloud змінює свідомість. Ми звикли мати улюблену флешку, на якій тримаємо найціннішу інформацію. У мене така є із собою. А тепер пригадаймо, що сталося з Луганським медичним університетом. Почалася війна, треба було терміново виїжджати, а сервери залишилися там. Умовно кажучи, флешка лишилася на окупованій території.
У таку саму ситуацію потрапив Донецький медичний університет. Вони також поспіхом виїхали, але відновили роботу вишу протягом двох днів. Просто в них не було флешки. Вони першими в Україні почали використовувати хмарні технології ще з 2011 року. До початку війни всі їхні матеріали, репозиторії, бібліотека, документи — усе було у віртуальних сховищах у хмарі. Вони почали новий навчальний рік 1 вересня 2014 року в Черкасах без жодних втрат інформації. Я працював у Луганському університеті, і ми теж почали впроваджувати хмарні технології. Але не встигли до війни це втілити, мали наземні сервери. Коли виїхали в Рубіжне, не мали майже нічого.
Зараз в Івано-Франківському медичному університеті маємо єдину точку входу до всіх сервісів у хмарі: офіс, пошта, календарі, контакти, тести. Хмара інтегрована з наземною структурою — це забезпечує повну відмовостійкість: якщо «лягає» якийсь наземний сервер, підключається хмара, і користувачі навіть не помічають технічних проблем.
На сайті університету є репозиторій літератури. Це learning environment — база навчально-методичних матеріалів для підготовки до занять для всіх факультетів для різних мов викладання. Це близько 2,5 тисяч матеріалів на відстані кількох кліків. Для адміністрування дуже зручно, адже можна відстежити, коли востаннє були внесені зміни в матеріали. А викладачі більше не повинні носити із собою конспекти чи відкривати свої матеріали з флешки.
Словник хмарних термінів
Cloud — хмара, онлайн-сховища інформації
LMS — Learning managing system. Система управління навчанням, також вживається термін E-learning (електронне навчання)
Moodle — Modular Object-Oriented Dynamic Learningvironment — веб-додаток для моделювання онлайн-навчання
Хмара в роботі викладача
У кожного викладача є особистий кабінет. У ньому відображено перелік пар на сьогодні. Після закінчення заняття викладач у своїй формі виставляє оцінки студентам. На це в нього є 24 години після заняття. Негативні оцінки підсвічуються червоним. Ця форма запобігає зловживанням: якщо студент відмічений як відсутній, форма вже не дасть поставити оцінку. Коли оцінки виставлені, форма попереджає викладача, що внести зміни буде неможливо. Так ми загострюємо увагу і відповідальність викладача за всі дії, які він робить у програмі. Якщо оцінка позитивна, програма буде сумувати бали. Якщо студент був відсутнім, програма виділить це кольором і дасть змогу записатися на відпрацювання. У медичній школі всі пропуски мають бути відпрацьовані. Оцінку можна буде поставити тільки після фактичного заняття, коли спрацює таймер і програма відкриє доступ.
Також система заздалегідь надішле сповіщення про розклад викладача на цей день. Тож більше не треба із жахом пригадувати уранці, чи маєш першу чи другу пару.
Викладачам було важко пристосуватися — вони звикли працювати за папірцями, методичками. Але зараз багато наших студентів залишаються в університеті працювати, і ми робимо ставку на них. Ми навчаємо їх, а вони потім навчають своїх старших колег.
Знання хмарних технологій — важливий критерій для працевлаштування викладача в західних університетах. На інтерв’ю запитують: LMS-suitable? (тобто чи вмієте працювати з електронними системами управління навчанням). Так, тоді плюсик до резюме поставили, ні — одразу потрапляєш у long list кандидатів.
Cloud для студентів
Кожен студент також має свій особистий кабінет. Там бачить усі свої успіхи, свою дорожню карту навчання — що склав, скільки отримав, що треба підтягнути. Діє система аутентифікації присутності студента на лекції: студент отримує QR-код, сканує і підтверджує тим свою присутність. Під час лекції може пройти тест і отримати додаткові бали.
Найбільше cloud впливає на вмотивованих і прогресивних студентів. Вони стають значно цікавішими у спілкуванні, глибше аналізують.
Додатки хмарного сервісу дають змогу будувати свою траєкторію навчання і перерозподіляти сили та час для ефективнішої роботи.
Студента-медика треба навчити швидко і правильно приймати рішення. Для цього є програмний комплекс — «віртуальний пацієнт». Це тренажер прийняття рішень, своєрідний «тамагочі» — з ним студент працює, прив’язується до нього емоційно, і вони разом проходять через ряд кризових ситуацій. Програма дає змогу застосувати на віртуальній практиці знання анатомії, фізіології, фармакології.
Емоційний зв’язок теж важливий. Бо якщо студент приймає неправильне рішення, це закінчується негативно для віртуального пацієнта. Тож у пам’яті студента закарбовується епізод, коли він зробив помилку. «Віртуальний пацієнт» може конструюватися в розрізі кількох предметів, і робота з ним може тривати навіть цілий рік. Цю технологію дуже люблять іноземні студенти, бо це допомагає підготуватися до складання іспиту в США — там це є обов’язковою складовою.