Цькування — це ганебне явище, погоджуються педагоги. Але декого лякають чутки, що за проґавлений булінг у класі доведеться сплачувати штраф. «Батьки не виховують, а відповідати знову нам», — скаржаться освітяни в соцмережах. Про те, чого насправді можна очікувати, розповідає активістка антибулінгового руху, очільниця громадської організації «Студена» Анастасія Мельниченко.
51 гривня за знущання
Законопроект щодо протидії булінгу зареєстровано у Верховній Раді ще в липні, після чого він був на розгляді у відповідному комітеті. Групу авторів цього документа очолює екс-міністр культури Оксана Білозір та голова комітету Ради з питань освіти та науки Олександр Співаковський. Запропоновано ввести саме поняття «булінг» (цькування), яке планують додати в Закон «Про освіту». А в Кодекс України про адміністративні правопорушення — статтю 173-4, де прописані штрафи за булінг.
Донині знущання школярів, що не досягли 16 років, над жертвою цькування каралися за законом лише в тих виняткових випадках, коли призводили до тілесних ушкоджень середньої тяжкості (спричиняли тривалий розлад здоров’я) або тяжких та небезпечних для життя.
Якщо ж ідеться про регулярні синці, приниження, ізоляцію, зіпсовані речі та всю палітру психологічних проблем, до яких призводить булінг, донині все це залишалося в категорії «дитячі розбірки». Адже хуліганством офіційно вважають публічне грубе порушення громадського порядку. Наприклад, спроби зірвати масове свято, заважання роботі громадських установ, паління в небо з вогнестрільної зброї, супротив діям поліції, руйнування, підпал.
Дії школярів можуть визнати хіба що дрібним хуліганством. Але адміністративна відповідальність за нього настає лише з 16 років. Отже, батьків булерів могли оштрафувати лише на смішні 51 грн за неналежне виконання батьківських обов’язків. Тож явище існувало, а покарання за нього фактично не було.
За що платитимуть педагоги
Якщо поправки ухвалять, у вчителів з’являться важелі впливу на батьків у таких ситуаціях. Адже часто агресори в класах самі є жертвами насилля в родині. Або ж тати й мами необачно переконують чад, що ті можуть робити все, що завгодно, винні інші, а їх самих все одно захистять.
Що ж конкретно пропонується? Батьків штрафуватимуть на 340-850 грн. Якщо ж їхні діти цькували інших з особливою жорстокістю або це вже не перший випадок, ітиметься про 1700-3400 грн.
А як щодо педагогів? Вчителів штрафуватимуть зовсім не за те, що в їхньому класі одні діти цькують інших. Адже булінг — таке багатостороннє та поширене явище, що профілактичними та виховними заходами в школі його не викоренити. Навіть у взірцевому класі може бути цькування.
Тож ідеться лише про випадки ігнорування скарг батьків та дітей, приховування таких випадків від керівництва та інших інстанцій, «покривання» дій булерів, байдужість до того, чому сам вчитель неодноразово був свідком. Такі педагоги матимуть заплатити штраф від 850 до 1700 грн.
Ідеться не про те, щоб про будь-яку бійку хлопчиків писати доповідні (хоча кожен професійний педагог і ці ситуації не залишить без уваги). А лише про те, щоб замовчування булінгу стало невигідним для дорослих. Утім, поки що незрозуміло, хто і як саме визначатиме, де призвідник, батьків якої дитини варто штрафувати. Адже часто агресор цькує жертву чужими руками, розпалює ворожнечу, а сам намагається залишитися в тіні.
Як відрізнити бійку від цькування
Автори законопроекту визнають, що лише каральні методи не вирішать проблеми, а учні, батьків яких оштрафували, можуть озлобитися. Скажімо, якщо в родині до дитини застосовують фізичні покарання, а вона намагається зігнати образу на слабших, «удар по гаманцю» змусить батьків стати ще жорстокішими, а син чи донька вважатимуть винною в цьому жертву булінгу.
Тож протидія цькуванню має включати профілактичні дії, створення атмосфери добробуту в школі, психологічну допомогу агресорам і тим, над ким знущалися, своєчасну допомогу дітям з різними особливостями психічного розвитку.
Поки що законопроект доопрацьовують. У Головного науково-експертного управління є низка зауважень. Наприклад, до визначення: «Булінг — моральне або фізичне насильство, агресія в будь-якій формі або будь-які інші дії, вчинені з метою викликати страх, тривогу, підпорядкувати особу своїм інтересам, що мають ознаки свідомого жорстокого ставлення».
Адже до таких дій можна віднести будь-яку дитячу сварку, бійку, протистояння. Тоді як булінг має суттєві ознаки: це систематичне та довготривале насильство, до якого агресор ще й намагається залучити більше учасників або свідків.
Та й метою далеко не завжди є підпорядкування, перетворення іншої дитини на «раба», а скоріше самоствердження без будь-якої далекоглядної мети або ж помста. Розрізняють емоційний, фізичний, економічний, сексуальний, кібербулінг (цькування через соціальні мережі) та інші види булінгу. Є дані, що законопроект, де всі ці зауваження врахують, приймуть до кінця цієї осені.
А як у них
Деякі ЗМІ писали, що такі нововведення — ризикована вигадка, мовляв, в інших країнах нічого такого немає. Насправді ж у США вже давно є відповідальність за булінг. Батьків школярів штрафують на 500 доларів, а ще зобов’язують пройти тренінги з протидії булінгу.
За кібербулінг штрафи вже сягають від 1 до 11 тисяч доларів. У Канаді штрафують не лише батьків та вчителів, а й будь-яких дорослих свідків цькування, які проігнорували побачене. У Новій Зеландії є аналогічні закони, а за булінг в інтернеті штрафи сягають 34 тисяч доларів