#ВчителіВажливі: Вчитель, з яким можна поговорити про секс і повчитись під українські хіти

Продовжуємо знайомити вас із десяткою найкращих учителів за версією Global Teacher Prize Ukraine 2018. Серед них — вчитель інформатики, української мови та літератури Олександр Черкас із загальноосвітньої школи №54 у Києві, який поєднує на уроках літературу та інформатику й проводить уроки — прямі ефіри в соцмережах.

Учні перестали вживати наркотики

Про звання «вчитель» Олександр мріяв з дитинства. Поки однолітки грались у лікарів і кінозірок, він уявляв себе крутим педагогом. І таки ним став — наперекір батьківським бажанням. Ба навіть придумав власне життєво-професійне кредо: «У вчителя — доля орлина: навчай, твори, злітай у вись. У сотий раз ще неодмінно у своїх учнях повторись».

У свої 25 претендент на звання найкращого вчителя України встиг попрацювати з дітьми з особливими освітніми потребами в сільській школі на Київщині, у спецінтернаті для учнів з порушеннями опорно-рухового апарату, а також викладав українську літературу дітям з ВІЛ/СНІД у лікарні «Охматдит». Зараз молодий спеціаліст вчителює в загальноосвітній школі Києва №54 і створює разом з однодумцями громадську організацію, яка допоможе дітям з інвалідністю весело й корисно проводити вільний час поза школою.

«До 7-го класу я проживав з бабусею, у якої син страждав ДЦП. Завжди хотів навчитись ненудно навчати таких діток. І довести всім байдужим консерваторам, що діти з ДЦП можуть змагатися і перемагати нарівні зі всіма на конкурсах і олімпіадах».

Написані Олександром навчальні програми з інформатики для учнів 2-7-х класів, які мають хвороби опорно-рухового апарату, використовують зараз в багатьох українських школах.

Герой нашого матеріалу однаково радіє малим і великим успіхам вихованців з різних освітніх закладів, де встиг попрацювати. Його учень Олесь із порушенням опорно-рухового апарату найперший з усіх в історії існування закладу успішно склав ЗНО й вступив на бюджет до столичного вишу, де навчається на програміста.

«Я щасливий, що кілька моїх учнів перестали вживати наркотики й займатися дрібними крадіжками в кіосках. Довго працював з ученицею, яка обіцяла порізати собі вени в прямому ефірі в інстаграмі, і бачу, що розмови дійшли до її серця. Гордий і за тих, хто згодився стати героями спецсюжету про булінг і поділилися болісними історіями цькування на всю Україну», — ділиться успіхами Черкас.

Учні пишуть статті, створюють сайти та слухають Макса Барських на уроках

Олександр розробляє та проводить інтегровані уроки, поєднуючи українську мову та літературу з інформатикою. Цікаво, що в шкільному розкладі таких занять немає, але директор ставиться до експериментів з ентузіазмом. Під час занять вихованці Черкаса створюють сайти, блоги та презентують проекти з різних тем.

Часто на уроках молодого новатора лунає сучасна українська поп-музика — від романтичних балад до запальних треків Монатика та Макса Барських, «Грибів» та Лободи. «Ми з учнями жити не можемо без музики! Дітям подобається під неї вивчати українську мову — таким чином ми перекладаємо пісні з російської на українську», — розповідає Олександр.

Нещодавно викладач захопився вивченням жестової мови й розробляє освітню програму для гурткової роботи з дітьми з вадами слуху.

Черкас проводить і заняття з журналістської майстерності та розробив авторську програму для гуртка журналістів. Діти самостійно пишуть статті на актуальні теми й за два роки випустили 7 часописів «Шкільний калейдоскоп» та збірник есеїв «Моя ненька — супергероїня ХХІ сторіччя». Разом з дітьми Черкас навідується з екскурсіями на телеканали, до редакцій газет та радіо.
Роздає старшокласникам презервативи й навчає «лінтюхів» у прямих ефірах в Instagram.

Змінювати класний інтер’єр Олександр почав ще до того, як з’явились конкретні рекомендації від НУШ. Жартує:
«Навіть подряпав підлогу, але тс-с-с! Тепер парти в нас рухаються так, як треба. Зараз готуємо з колегами клубний куточок із креативним простором і «куточком тиші».

Паралельно з паперовим журналом вчитель виставляє оцінки й до електронного за власною ініціативою, бо певний, що через кілька років паперовий носій все одно вмре.

Олександр Черкас заохочує учнів подорожувати й вже три роки поспіль реалізовує разом з вихованцями проект «Мандруючи, навчаймося». За цей час вони відвідали чимало цікавих місць столиці, Львівщини, Закарпаття, Херсонщини, а зараз готуються підкорювати Європу. Спеціально для цього половина учнів класу Олександра отримала закордонні паспорти.

Педагог каже, що вже звик до учнів-лінтюхів, які залишаються вдома, ховаючись за різними відмовками, і проводить спецвипуски занять в Instagram для тих, хто пропускає його уроки.
Він на одній хвилі з учнівською молоддю, тому охоче займається статевим вихованням серед аудиторії старшокласників.

Борці за толерантність

Фіналіст Global Teacher Prize Ukraine наголошує на важливості впровадження ідей толерантності в навчальний процес.

«Разом з учнями реалізуємо науково-дослідницькі та історичні проекти, проводимо квести й круглі столи. Навіть соціальні ролики знімаємо — «Ми маємо право», «Толерантність і я», «Світ проти насильства». А ще ведемо невимушені бесіди про людей нетрадиційної орієнтації, трансгендерів, бо й такі є серед них! Роздаю підліткам презервативи. Здоровий спосіб життя — понад усе», — каже Олександр.

Вчитель вважає, що учні ніколи не захочуть робити добрі справи, якщо самі не отримуватимуть від цього задоволення, та організовує разом з підопічними ярмарки та акції з гуманітарної допомоги.

Поділитися цією статтею