Чи буде ваша дитина жити в достатку? Чекліст від психолога Дмитра Карпачова

«Так хочеться, щоб моя дитина жила в достатку, як виросте», — думають батьки. Але завдяки чому це має відбутися? Знаний дитячий психолог і сертифікований тренер Дмитро Карпачов переконаний, що навіть найкрутіша освіта чи забезпечення стартових умов для кар’єри не гарантує вашій дитині фінансовий успіх. Але ви разом можете закласти фундамент для її майбутніх перемог у матеріальній сфері. Автор і ведучий онлайн-курсів розповів про основи фінансового виховання під час онлайн-інтенсиву, а «Освіторія» занотувала ключові ідеї.

Чи ті гроші — хороші?

— Я не вважаю гроші найголовнішим аспектом життя, — розповідає Дмитро Карпачов. — Але щиро переконаний, що без грошей буде важко реалізувати низку важливих життєвих аспектів. Навіть свій особистісний і духовний потенціал втілити важко, якщо бракує фінансів. А ще вельми проблематично бути щедрим і турботливим, якщо в тебе немає грошей забезпечити достойні умови життя для своїх літніх батьків. Погодимося, гроші мають значення і треба виокремити для них місце в житті — вашому та ваших дітей. Тема грошей напряму перегукується з упевненістю в собі, самооцінкою та взаєминами з іншими людьми.

Наявність чи відсутність статків у нашому житті багато в чому залежить від нашого світосприйняття. А світосприйняття формують у першу чергу батьки.

Самовтілюване пророцтво про фінансовий успіх і поразки: як це працює?

Батькам, які наразі не задоволені фінансовим становищем родини, вкрай важливо не передати дитині свій страх «Грошей може бути мало, гроші можуть закінчитися». Так, можливо, у вас є нестабільність на роботі, а фінансових накопичень замало. Але навіщо налаштовувати дитину на такий гнітюче-негативний погляд на тему грошей і власної реалізації?

Хочу звернути вашу увагу на цікавезний психологічний феномен, так званий ефект Розенталя, або самовтілюване пророцтво. Його ідея в тому, що ми підсвідомо прагнемо втілити те, на чому сфокусована наша увага. Наприклад, люди, схильні до самонавіювання, можуть із захватом розповідати всім навколо, що їхній ранковий гороскоп одразу збувся: «Мені написали, що полаюсь з рідними — так і сталося!» Дуже схожий принцип надмірного фокусування на проблемах із грошима. Що більше негативних думок ви згенеруєте, то вища ймовірність, що той сумний сценарій втілиться. Люди самі собі пророкують сценарії, які їм не подобаються.

Найкращі «ліки» від цього — паралельно генерувати альтернативні сценарії. Я можу залишитися без грошей? Так, можливо. А може я зароблю велику суму за короткий проміжок часу? Чому б і ні! У мене є друзі, які допоможуть з іпотекою, — таке може бути? Ну звісно. Чим більше позитивних сценаріїв нагенеруєте — тим більше шансів, що сфокусуєтеся на успішній моделі розвитку подій. У цьому немає магії: так працює наша підсвідомість.

Вміння жити в достатку — наука. Цього не вчили вас? Навчіть дітей

Ключовим у формуванні навичок фінансової грамотності у дитини є налаштування «правильного фінансового мислення».

Традиційне пояснення дітям від дорослих «Ми ходимо на роботу й отримуємо за це гроші, які потім витрачаємо на їжу, житло, іграшки для тебе» хоча й звучить за своєю суттю правильно, та аж ніяк не закладає в дитині базову мотивацію заробляти великі гроші в майбутньому. Тож варто знати: фінансовий добробут залежить від ставлення до грошей, яке закладається в дітей у період 6–12 років. Саме в цьому віці дитина:

  • свідомо знайомиться з природою грошей;
  • ставить багато питань про гроші;
  • саме у віці 6 років у дитини починає формуватися словесно-логічний тип мислення;
  • дитина вперше зіштовхується з «грошовими» життєвими ситуаціями — у магазині, під час прогулянки, у школі.

І саме від того, що ви говорите чи як чините в цих ситуаціях, залежатиме, у що віритиме ваша дитина все життя. Прочитайте ці твердження і чесно дайте відповідь — який варіант ви більше схильні озвучувати в присутності дітей?


Гроші можна заробити тільки важкою працею

або

Кількість грошей не залежить від кількості праці. Часом люди отримують гроші навіть без праці

Великі гроші — для когось іншого, не для мене і не для тебе

або

Я вартий (варта) великих грошей

Дорогі речі мені не по кишені

або

Я можу дозволити собі придбати бажане

Гроші треба накопичувати й витрачати на найнеобхідніше

або

У будь-який момент часу в мене буде стільки грошей, скільки потрібно

Всі багаті люди — «бандити», крадії, діють обманом

або

Є тисячі різних способів заробляти гроші

Гроші в житті не головне

або

Гроші — можливість «купити» час, який можна використати для чогось важливішого

Звісно, ви не будете говорити про ці переконання напряму, але діти гарно читають між рядків і робитимуть висновки згідно з вашою поведінкою.

І саме від того, що ви говорите чи як чините в цих ситуаціях, залежатиме, у що віритиме ваша дитина все життя. Прочитайте ці твердження і чесно дайте відповідь — який варіант ви більше схильні озвучувати в присутності дітей?

Гроші можна заробити тільки важкою працеюабоКількість грошей не залежить від кількості праці. Часом люди отримують гроші навіть без праці
Великі гроші — для когось іншого, не для мене і не для тебеабо
Я вартий (варта) великих грошей
Дорогі речі мені не по кишеніабоЯ можу дозволити собі придбати бажане
Гроші треба накопичувати й витрачати на найнеобхіднішеабоУ будь-який момент часу в мене буде стільки грошей, скільки потрібно
Всі багаті люди — «бандити», крадії, діють обманомабоЄ тисячі різних способів заробляти гроші
Гроші в житті не головнеабоГроші — можливість «купити» час, який можна використати для чогось важливішого

Звісно, ви не будете говорити про ці переконання напряму, але діти гарно читають між рядків і робитимуть висновки згідно з вашою поведінкою.

«Великі гроші не заробиш чесною працею»: що блокує фінансовий успіх

Те, як ваші діти завдяки вашим переконанням ставитимуться до грошей — і визначатиме їхній фінансовий добробут.

«Але хіба гроші можна заробити легкою працею?», — неодмінно запитає хтось із вас. Хочу запевнити, що твердження про важку працю і кількість заробленого — не що інше, як вишуканий міф. Досі не згодні? А як ви поясните ідею пасивного прибутку — те, що людина може отримувати гроші, не працюючи. Або як у цьому ж контексті поясните ідею інвестування з подальшим отриманням дивідендів? Адже такий прибуток також отримують, не вкладаючи зусиль у працю. Те, як у людини з’явився первинний капітал — зовсім інше питання. Вона могла його отримати в спадок, до прикладу. Отож, якщо ви сфокусовані на тому, що гроші можна отримати «в обмін на роботу» — у вашому житті, скоріш за все, саме так і відбуватиметься.

Логічно випливає питання: а скільки зароблятиме людина, якій усе дитинство і юність вселяли думку, що чесною працею великих грошей не заробиш? Напевно, її статки будуть геть посередні. А звідки ж коріння такого шкідливого твердження? Мабуть, із телевізійних сюжетів про те, як «сильні світу цього» обкрадають чесних громадян. Так буває. Великі гроші часом заробляються обманними схемами, нечесним шляхом. Але чи гарантуєте ви, що немає у світі людей, які заробили великі статки чесно?

Багаті люди — різні. Серед них є дуже розумні та «відмінники по життю», а є ті, у кого немає освіти, бо вони покинули школу в 9-му класі, щоб заробити гроші для сім’ї — дуже хотілось їсти. Серед багатіїв є ті, хто заробляє нечесним шляхом, і ті, хто справно сплачує податки та займається благодійністю. Тому якщо ми говоримо про переконання на рахунок «великих грошей» — не буде «правильних» чи «неправильних». Дозвольте собі зробити вибір: у яке переконання про багатих людей має повірити саме ваша дитина?

Про що розмовляти з дитиною, щоб сформувати правильне ставлення до грошей

Не гроші є цінністю. Цінність — ті навички та вміння, які завдяки грошам можуть з’явитись у житті. Цінуйте не купюри і кількість нулів на рахунку, а те, що ви можете придбати на ці гроші. Не гроші роблять гроші, а люди роблять гроші.

Місія батьків — сформувати правильне ставлення до грошей у дитини. Розмовляйте з дитиною на такі теми:

  1. Що таке гроші?
  2. Звідки гроші беруться у твоєму житті?
  3. На що можна піти заради грошей, а чого гроші не будуть варті?
  4. Обговорення поглядів на ту чи ту ситуацію з грошима.

Будьте уважні до власного способу життя, за яким спостерігає ваше чадо. Дитина живе у просторі, де ви спілкуєтеся з іншими. Якщо син чи донька чутиме негативні установки про гроші, багатих людей — будьте готові, що й він чи вона сформує ідентичне ставлення. Наприклад, молода сусідка придбала автомобіль люкс-класу. Якщо ви будете поливати дівчину брудом, не знаючи джерела її доходу, ваші діти всотають таке ставлення і транслюватимуть у своєму житті. «Те, що засуджують батьки — не варте того, щоб хотіти його отримати», — ось таке ставлення закладається в дитячій підсвідомості.

Формула грошей

Звідки в житті людини беруться гроші? Знаю, є чимало підлітків, які впевнені, що вчитися не треба — мовляв, станемо ютюберами, і гроші хлинуть до нас рікою. Батьки не знають, що на це відповідати. З одного боку, не хочеться демотивувати чадо. З другого боку, треба грамотно пояснити, що навіть у хороший канал гроші з неба не почнуть падати. Іншими словами — «джин із лампи не з’явиться». Діти мають це усвідомити.

Спілкуючись із сином-школярем, я розробив формулу, яка просто й доступно пояснює дитині, звідки беруться гроші і чому варто отримати освіту та докладати зусиль.


Гроші = (час + затребуваність навичок + працездатність) x самооцінка


Ваша дитина повинна зрозуміти, що появі грошей має передувати час, який вона має присвятити на їхню появу. А також чаду треба буде зробити щось, що буде затребувано іншими людьми, докладати зусиль і бути впевненим у своїх здібностях.

Відвідайте безкоштовний майстер-клас Дмитра Карпачова «Як виховати фінансово успішну дитину» 11 листопада о 19:30.

Зареєструватися

Поділитися цією статтею