5 ідей для підвищення фінансової грамотності дітей та підлітків

Як саме вчити дітей змалечку правильно розпоряджатися грошима, щоб у майбутньому вберегти їх від значних втрат? Поки фінансова грамотність є далеко не в кожній українській школі. Тож ми зібрали для вас кілька підказок, які допоможуть опанувати цю тему, від засновниці курсів Fin4youth Яни Федоряки. «Освіторія» побувала на майстер-класі пані Яни на NEOсвітньому Арсеналі та переконалася, що діти із задоволенням вивчають фінансову грамотність у формі гри.

Зашифруйте ключові поняття в цифровий ребус

Навіть діти, які ще не вміють читати і лише вивчають цифри та алфавіт, можуть розв’язати цифровий ребус. То чому б не зашифрувати в нього три основні правила фінансової грамотності: заробляй, заощаджуй, інвестуй? Одна справа почути чи записати ці три слова, а інша — самому розгадати їх по літерах.

«Саме по собі відгадане слово — довгоочікуваний результат твоїх зусиль. Це ніби бажана та отримана цукерочка, — пояснює Яна Федоряка. — Коли значення слова ще й обговорене тут, на місці, звісно, воно запам’ятовується».

У цифровому ребусі в кожній клітинці написане число, яке відповідає порядковому номеру літери в алфавіті. Побачивши, яка цифра стоїть у клітинці, потрібно порахувати, яка літера під цим номером розташована в абетці, і вписати її. Цей кросворд тренує уважність та вміння рахувати. Без сумніву, так правила «заробляй, заощаджуй, інвестуй» закарбуються надовго.

Розважайтесь і розв’язуйте кросворди

Будьмо відвертими, матеріал із курсу «Фінансова грамотність» містить складні для розуміння фінансові поняття. Проте багато залежить від тренера та його форми подання інформації. Діти набагато краще сприймають складні поняття, якщо з них скласти кросворд.

«Кросворд розвиває аналітичне мислення, — коментує тренерка. — Адже в ньому може бути кілька близьких за змістом відповідей. Оскільки слова у кросворді перетинаються, треба проаналізувати, яка саме відповідь підходить».

Як називається вартість товару в магазині? А лицьова сторона монети? Дохід, який отримує студент за гарне навчання, це…? Як називається кредит на квартиру? А гроші, які видають батьки дитині на дрібні витрати? А кошти, внесені на рахунок в банку з метою їх зберігання та отримання відсотків? Обов’язкові платежі державі?

Усі ці поняття можна вивчити за допомогою кросворду. Причому, його можна складати як для дітей молодшого шкільного віку, так і для старших учнів.

Наріжте свій фінансовий «Еліас»

Якщо кросворд більше підходить для індивідуальної роботи, то у фінансовий «Еліас» можна грати в групах чи всім класом.

«Еліас» — це популярна нині гра, в якій пропонується пояснити якесь слово чи поняття, не називаючи його. Не витрачаючи надміру зусиль можна швидко створити свій фінансовий «Еліас», нарізавши тоненькі папірці з фінансовими поняттями, які потрібно вивчити. Кожен учасник гри витягає з коробки папірець із поняттям і намагається пояснити його так, щоб інші зрозуміли, про що йдеться, проте не називає це слово.

Погодьтеся, це набагато цікавіше, ніж записувати в зошит нудні визначення.

«Ця гра формує вміння доносити свої думки лаконічно і зрозуміло для інших. До того ж комунікативні навички та командна робота — навички ХХІ століття», — пояснює пані Яна.

Поняття, які можна вивчити і повторити за допомогою гри у фінансовий «Еліас»: витрати, доходи, комунальні платежі, податки, гонорар, прибуток… Цю гру можна використовувати для будь-якого віку. Що старші діти, то складніші поняття.

Як варіант, можна роздати учням порожні папірці і попросити написати на них поняття, які вони вивчили під час певної теми або які їм найважче було запам’ятати, а потім покласти всі в одну коробку і далі використовувати для гри.

Потренуйте математичне мислення із грою Thinkers

Навчитися правильно розв’язувати життєві задачі допоможе карткова гра Thinkers з розділу «Економіка» для дітей 9-12 років. Проте вона підійде і для старших підлітків. Ця гра складається з карток, на одній стороні яких міститься задача, а на звороті — правильна відповідь.

«Ця гра виконує дві основні функції, — пояснює пані Яна. — По-перше, вона дає змогу розбудити, розворушити аудиторію на початку заняття та налаштувати на навчання. А по-друге, тренує математичне мислення, яке разом із теоретичними знаннями лежить в основі айсберга фінансової грамотності. Вершиною цього айсберга є наша фінансова поведінка».

Оцініть життєвість задач із карток:

«Батьки Святослава часто подорожують і беруть сина із собою. Святослав, відвідавши дві країни, помітив, що в кожній з них є McDonald’s. Хоча перелік страв у McDonald’s у кожній країні однаковий, ціни на страви — різні. Наприклад, гамбургер Big Mac у київському ресторані коштує 65 гривень, у нью-йоркському — 4 долари, а в Лондоні — 2,3 фунти стерлінгів. Де дешевше поласував гамбургером Big Mac Святослав, якщо курси валют становлять 25 грн/дол і 1,25 дол/фунт стерлінгів?»

Карткові ігри Thinkers є різних видів: можна підібрати під вік дитини та сфери знань чи навичок, які вони розвивають. Ці інтелектуальні тренажери рекомендують не лише для учнів чи вчителів, які хочуть удосконалити свої уроки, а й для управлінців та менеджерів з підбору персоналу, які прагнуть навчитися приймати нестандартні рішення, а також усіх, хто хоче розвивати своє логічне мислення чи просто творчо і корисно провести час у колі друзів та сім’ї.

Промодеруйте гру Cashflow або «Життєвий капітал»

З усіх фінансових ігор, мабуть, найбільш відома американська настільна гра Cashflow. Її винайшов американський підприємець Роберт Кійосакі, відомий своєю книгою «Багатий тато, бідний тато». Є також український аналог цієї гри — «Життєвий капітал». Популярність гри пояснюється тим, що за 3-4 години гри людина проживає своє фінансове життя, вчиться бачити себе збоку та робити висновки зі своєї фінансової поведінки.

У грі є два кола: маленьке коло щурячих перегонів і велике коло наших мрій. Суть гри в тому, щоб вийти із замкнутого кола, де ми ходимо на роботу, отримуємо зарплату, витрачаємо гроші і трохи заощаджуємо, на велике коло, накопичивши свій пасивний дохід. Коли дохід від інвестування, тобто пасивний дохід, перевищує наші витрати — ми освоїли перший рівень фінансової грамотності та переходимо на велике коло, де можемо купити свою мрію.

«Часто я навіть не оголошую умову виграшу на початку гри, — розповідає пані Яна. — І лише коли з’являється запит: «А чого ми тут бігаємо?», «То як виграти?», тоді я відповідаю — вам треба накопичити пасивний дохід».

Велике значення в цій грі має модератор, який у кінці дає відгук по кожному гравцю, аналізує його ходи в грі та дає рекомендації, як покращити свою фінансову поведінку.

З дітьми у Cashflow можна грати, починаючи з 10 років. У процесі гри діти вчаться вести бюджет, записуючи свої доходи та витрати, слідкувати за грошима та перераховувати їх, ставити собі цілі та досягати їх.

Поділитися цією статтею