Світові уроки COVID-19: як Україні впоратися з викликами

Світ зараз живе в режимі «швидкого прокручування»: за 10 місяців сталося те, що мало відбутися за 10 років. Як COVID-19 нас змінив? Які країни провалили цей іспит, а хто впорався «на відмінно»? На кого може взоруватися Україна, щоб збудувати сильну незалежну державу? Про все це розповів Фарід Закарія, один з найвпливовіших американських журналістів та політологів, під час онлайн-дискусії щорічної конференції «Ялтинська Європейська Стратегія» (YES). Цього року всі зустрічі заходу відбувалися в онлайн-форматі, а COVID-19 став провідною темою спікерів. Ми записали найцікавіші тези Фаріда Закарії, який нещодавно опублікував книгу «10 уроків для світу після пандемії».

Фарід Закарія, ведучий 
авторського шоу на CNN, есеїст, політичний аналітик
Фото: World Economic Forum

COVID-19 — великий акселератор. Він узяв ті тенденції, які вже існували, і надзвичайно їх прискорив. Нерівність — один з найбільш драматичних наслідків коронавірусу. Тому найважливіше питання сьогодні: коли зміни так прискорились, як країнам та суспільствам пристосуватися до них?

Унікальність нинішньої кризи — вона глобальна. COVID-19 змінив життя абсолютно кожної людини у світі. Такого впливу не мала жодна попередня фінансова криза.

Тайвань і Південна Корея — країни-суперзірки у боротьбі з коронавірусом. Вони здолали цього монстра. Населення Тайваню — 24 мільйони, у них зареєстровано 7 смертей від COVID-19. При цьому вони не використовували сили поліції для боротьби з поширенням вірусу.

У Тайвані цифрові технології допомогли впоратися з COVID-19. Віцепрезидент Тайваню розповідав мені, як за допомогою смартфонів вони відстежували інфікованих людей та налагоджували ефективне тестування. Але ключовим було інше: якщо знаходили інфікованого, на суворий карантин мали йти всі, з ким він контактував. Ця самоізоляція була дуже жорстка: люди отримували смартфон від уряду, їм телефонували кілька разів на день. Не відповісти на дзвінок — доказ порушення карантину, отже, маєш сплатити високий штраф. У Сінгапурі робили майже так само. Проте обидві країни визнали, що цифрових методів недостатньо: доводилося вдаватися до старомодних заходів — розшукувати людей, говорити з ними, переконувати.

Маловідомий факт про країни, що найкраще впоралися з COVID-19: вони не запроваджували локдаун. Запровадження загального карантину — визнання поразки держави перед вірусом. Це грубий інструмент, який коштує державі великих грошей. Ефективний механізм: пожертвувати свободою пересування малої частини населення на 14 днів заради того, щоб решта могли нормально і безпечно працювати. У Тайвані через карантин пройшли 250 тисяч людей — 1 % населення, решта працювали у звичному режимі.

Я не прихильник локдаунів: у бідних країнах загальний карантин спричиняє більше смертей, ніж сама хвороба. В Індії, наприклад, внаслідок коронакризи більше дітей померли від недоїдання, ніж від самого вірусу.

Країни, що погано впоралися з викликом пандемії, об’єднує спільна риса: недовіра до фахівців, схильність керуватися інстинктами і приймати рішення на основі узагальнень. Що допомогло Тайваню і Південній Кореї? Здатність вчитися на власних помилках і провалах. Вони добре вивчили уроки попередніх епідемій SARS і MERS, докорінно змінили систему охорони здоров’я, діяли на випередження.

Нам не потрібна диктатура, щоб приборкати вірус. Потрібна комбінація заохочень і демотиваторів. Мій син навчається в Єлі, там діють дуже суворі правила: якщо хтось зі студентів захворів на COVID-19, усі, з ким він перетинався, мають іти на самоізоляцію. Студенти розуміють: їх навряд чи виключать із коледжу, якщо вони порушать правило. Але існує великий соціальний тиск. Маємо визнати: ми були не успішними в попередні місяці боротьби з вірусом, тож робімо так, як діяли більш ефективні країни. Маємо вчитися на своїх помилках та успіхах інших країн.

Данія та Швеція по-своєму давали раду викликам коронавірусу. Данія має дуже відкритий і динамічний ринок: там працівників звільняють і наймають значно частіше, ніж у США. Отже, люди в Данії динамічніше і краще розвиваються. Водночас у них є дуже щедрі видатки на соціальні потреби, орієнтовані на рівність: держава багато інвестує в дитячі садочки, якісне безкоштовне харчування у школах, безкоштовну освіту і загальний доступ до охорони здоров’я. Це те, що потрібно, щоб громадяни відчували довіру до уряду і змагалися в умовах глобальної світової економіки. Пригадую, як прем’єр-міністр Данії сказав мені у 1990-х, коли вони тільки впроваджували ці реформи: «Я хочу, щоб компаніям було насправді легко звільняти працівників. Власник бізнесу не повинен перейматися, що його працівник втратить доступ до охорони здоров’я чи освіти і потрапить у злидні наступного дня після звільнення».

Світ стає гостро біполярним: Китай далі міцніє, а Росія — повільно занепадає. Україна дуже незатишно почувається у світі між двома гігантами. Найгірше для України — застрягнути десь посередині, у сірій зоні. І зараз ви стоїте перед такою загрозою: що більше підіймається Китай і занепадає Росія, то менш важливою є роль та доля України для Заходу. А отже, тиск на Україну щодо впровадження реформ може зменшитися.

Головний виклик для України — бути незалежною і безпечною. А для цього їй потрібна підтримка Заходу. Україна має поставити собі за мету з’ясувати, як скористатися підтримкою Заходу для зміцнення незалежності, боротьби з корупцією, створення дієвої ринкової економіки. Треба використати цей процес для реформ: знайти життєздатні структури, створити робочу відкриту економіку, збудувати міцні інституції.

Найкращий сценарій для України — це південнокорейський. Південна Корея стала частиною американської сфери впливу випадково. Модернізація Південної Кореї прискорилася за останні 20 років, і тепер це надзвичайно сучасна капіталістична демократія. Українці мають самі тиснути на свій уряд, щоб реформи тривали.

Поділитися цією статтею