Можливість розвиватись. Які івенти проводять для вчителів фізичної культури та чому їх має бути більше

Найпоширенішим державним заходом для українських вчителів фізичної культури вже протягом багатьох років залишаються локальні семінари. З розвитком нових технологій з’являється все більший попит на сучасні платформи, де педагоги можуть обмінюватись досвідом, дізнаватися про нові методики і найголовніше — мотивувати одне одного до введення якісних змін до освітнього процесу. Про те, які можливості для розвитку є у вчителів фізичної культури, розповідає в.о. директора Інституту модернізації змісту освіти Євген Баженков.

в. о. директора Інституту модернізації змісту освіти Євген Баженков

«Зараз ми не можемо собі уявити наш світ без онлайн-технологій. Для вчителів фізичної культури їх впровадження розпочато приблизно з 2008 року. Семінари у формі чатів, вебінари, онлайн-заняття на курсах підвищення кваліфікації — все це сприяє самоосвіті педагогів та обміну досвідом у зручному та доступному форматі. Особливо активно зазначені технології все частіше стали використовуватися під час карантину через пандемію Covid-19. Адже онлайн-технології — це швидкість, мобільність, ефективність, доступність та легкість у сприйнятті інформації», — поділився Євген Баженков.

Мотивацією для освітян виступають і спеціальні конкурси та премії. Найвідомішим міжнародним заходом, що відзначає успіхи вчителів, є Global Teacher Prize, створена фондом Varkey GEMS Foundation. З 2017 року ГС «Освіторія» заснувала національну премію Global Teacher Prize Ukraine.

Ще один варіант професійного розвитку для вчителів — онлайн-курси. Один з таких — безкоштовний курс «Нова фізична культура», створений Parimatch Foundation. Крім теоретичної частини передбачили 5 практичних модулів з бігу, баскетболу, кросфіту, чирлідингу та степ-аеробіки. За умови успішної сертифікації по кожному з них викладач отримує 30 годин до скарбнички підвищення кваліфікації.

Фото з онлайн-конференції Parimatch Foundation «Інновації тіловиховання»

За кордоном елементи онлайн-освіти в цій галузі почали впроваджувати вже близько 20 років тому. Яскравий приклад — американський проєкт PE Central. Ресурс налічує близько 2000 ідей і передових методів уроків з фізичного виховання та здоров’я, 100 відеороликів та серію програм, які допомагають прищепити дітям любов до спорту та правильного харчування.

Головна місія команди звучить так: «Ми хочемо допомогти вчителям і батькам направити молодь на шлях, що сприятиме їх здоровому розвитку протягом усього подальшого життя». Це дуже співзвучно з метою заходів для українських вчителів, які були проведені не так давно.

За словами Євгена Баженкова, щороку вчителі фізичної культури мають можливість підвищити свою фахову майстерність та поділитися досвідом роботи в рамках проведення різноманітних заходів. «Традиційними за останні роки залишаються фахові курси підвищення кваліфікації, що проводяться для вчителів фізичної культури різних кваліфікаційних категорій та організовуються за очною, очно-заочною, очно-дистанційною та дистанційною формами навчання. Крім цього, за бажанням вчителів, проводяться короткотермінові авторські, тематичні та проблемні курси.

Для забезпечення безперервної освіти вчителів фізичної культури у міжкурсовий період проводяться обласні, районні, міські науково-практичні семінари, конференції, «школи інтерактивного навчання освітян»; засідання районних, міських, ОТГ методичних об’єднань учителів фізичної культури; обласні інтегровані педагогічні студії та майстер-класи; тренінги, інтерактивні спілкування мобільних творчих колективів та педагогічних творчих клубів; обласні фестивалі-ярмарки педагогічних ідей.

Серед важливих івентів для вчителів фізичного виховання — онлайн-конференція «Інновації тіловиховання», що відбулася 10 вересня. Подія була організована міжнародним благодійним фондом Parimatch Foundation у партнерстві з Інститутом модернізації змісту освіти та стала логічним продовженням курсу «Нова фізична культура».

У рамках онлайн-конференції відбулися виступи 12 спікерів: експертів у психології, медицині, викладанні та спорті. Були розкриті теми мотивації дітей, індивідуального підходу до учнів та нестандартних методів проведення уроків. На конференцію, що транслювалася на платформах YouTube та Facebook, зареєструвалося 5705 осіб — вчителів, батьків і тренерів з різних куточків країни. Президент міжнародного благодійного фонду Parimatch Foundation Катерина Білоруська відзначила, що такий показник зацікавленості — дуже гарний результат, що демонструє актуальність цих заходів.

Катерина Білоруська, президент міжнародного благодійного фонду Parimatch Foundation

«Коли ми готували цю подію, звичайно, розраховували на більшу увагу з боку освітньої сфери. Але ми не думали, що зберемо стільки усвідомлених людей, готових вбирати нові знання і змінюватися для кращого майбутнього наших дітей.

Для нас це показник, що в освітній сфері багато людей, які не хочуть сидіти та чекати чогось від когось, а готові брати й робити. І ми готові їм у цьому допомагати», — зазначила Катерина Білоруська.

«В умовах трансформації освіти та фізичного виховання особливої актуальності набуває робота творчих груп учителів фізичної культури. Це передбачає об’єднання креативних, ініціативних учителів фізичної культури навколо актуальних проблем.

Творчі групи всебічно досліджують обрану проблематику, обмінюються досвідом, розробляють методичні рекомендації, проводять майстер-класи та відкриті уроки, розміщують напрацьовані матеріали на професійних вебсайтах, організовують спільно з науковцями науково-методичні семінари», — акцентує керівник Інституту модернізації змісту освіти.

Підсумки онлайн-проєктів демонструють, що українські вчителі фізичної культури зацікавлені в отриманні актуальної інформації щодо їх предмета та прагнуть брати участь в освітніх заходах і дискусіях. Щоб цей напрям розвивався й заходи для вчителів фізичної культури ставали масштабнішими, державі варто посилити підтримку цього напрямку та сформувати чітку стратегію його розвитку. Якщо вона буде якісно втілюватися, це спонукатиме приватний сектор приєднуватися та надавати підтримку ініціативам, покликаним якісно змінювати уроки фізичної культури в українських школах. Також дуже важливим є питання створення єдиного державного ресурсу, який вміщував би всю актуальну інформацію за темою фізичного виховання для самоосвіти педагогів.

Поділитися цією статтею