15 хитрощів учителя, щоб повернути клас у робочий ритм

«Мляві, неуважні, сонні, концентрації нуль» — чи це не про ваших учнів #післясвят? «Освіторія» поспілкувалась із зірковими вчителями, які в різні роки увійшли до ТОП-10 Global Teacher Prize Ukraine, щоб зібрати вправи і методики, заохочення і хитрощі для розкачки учнів. Обіцяємо, ви швидко повернете дітей до продуктивного темпу роботи в класі.

Зробіть вправи «Факти» та «Броунівський рух»

Лідія Насонова

Предмети: зарубіжна література, українська література, українська мова

Школа ThinkGlobal, Харків

Як почати семестр і розворушити дітей та й себе? Після канікул я «зішкрібаю» себе з ліжка так само важко, як вчорашню гречку з каструлі. Думаю, що учні так само. Тому перш ніж вриватися у бурхливі води нових тем, пропоную дві вправи на розкачку.

«Факти»

Попросіть учнів написати 5 фактів про те, як минули канікули. З тих п‘яти два мають бути неправдивими. Кожен учень зачитує свої речення, а клас вгадує, чого ж із нашим Петром не траплялося: чи Людина-Павук у гості не залітав, чи бабуся відром холодцю не годувала.

«Броунівський рух»

Ця вправа корисна і тоді, коли треба розворушити сонний клас, і тоді, коли на спокійну роботу діти не спроможні, бо треба скинути енергію. Ось послідовність дій:

  • Кожен пише в зошиті 5–10 запитань із теми. Круто давати цю вправу на повторення.
  • Під питаннями записує перелік присутніх однокласників.
  • За відведений час діти мають опитати всіх однокласників, довільно рухаючись класом. Саме тому назва вправи — «Броунівський рух». Якщо інша дитина відповіла правильно, ставимо біля її імені плюс, неправильно — мінус.

Насамкінець проведіть разом з учнями аналіз і рефлексію.

Підготуйте заохочення і завдання на емоційний настрій

Наталія Рудніцька

Предмети: українська мова і література, зарубіжна література

Школа №17, Кам’янець-Подільський

Учням важко вийти з канікул — це ніби завершення чогось надзвичайно важливого. Тож на першому уроці української мови, коли ми повторювали основні правила про дієслова, я запропонувала семикласникам написати за допомогою 5 дієприкметників їхній стан, особових дієслів — їхні дії, інфінітивів — їхні мрії.

Словами-характеристиками емоційного стану були такі: засмучений, втомлений, розчулений, схвильований, заклопотана тощо… Це свідчить про необхідність плавного переходу до робочого режиму.

Протягом перших днів навчання після канікул дайте дітям завдання на емоційний настрій. Ми з учнями багато малюємо, творимо, створюємо ситуації успіху. Якщо налагодити емоції, то й робота піде легше. Для 5-класників я підготувала невеличкі подарунки — наклейки «дякую».

Десятикласники складають свої чеклісти, у яких записують обов’язкові та «надважливі» справи. У «надважливих» — гладити кота не менш ніж тричі на день, робити класні чаювання.

Головне — створити атмосферу доброзичливості й позитиву.

Василь Дяків

Предмети: історія, громадянська освіта та основи здоров’я

Заліщицька державна гімназія

Дуже дієві експромти-діалоги в заохоченні учнів до активної роботи після свят. Чи діє це на всі 100%? Десь на 99,9% діє… А десь і на 99,9% ДУЖЕ діє.

Кілька прикладів коротких діалогів з мого педагогічного запасу:

– Достатньо канікул?

– Та ні, ще трохи хотілось би відпочити.

– Що ж, почнемо (чи продовжимо) відпочивати! Хто як захоче чи зможе 🙂

– Що, чесно?

– Авжеж! Адже зміна діяльності — найкращий відпочинок.

Заходячи до класу, дивлюся на учнів…

– Так, ваша зовнішність показує, що негайно треба змінити діяльність, а то…

– Що то?

– Ви геть-чисто забули, яке велике свято на вас очікує через п’ять неповних місяців…

– Це що?

– Канікули…

– А тепер — до роботи!

– І з думкою про краще завтра.

– Сьогодні розпочинаємо пливти по безмежному морю-океану…

– Це нас не стосується. Ми — у хатці!

– А хто може розповісти про прикольну пригоду, яка трапилася впродовж канікул та святкувань?

Після розповіді учня коротке резюме залежно від предмета:

– Цікава твоя історія, а у ТіkТоk розмістив? Сподіваюсь, наша тема з історії зачепить за живе і ти її неодмінно переповіси і в соцмережах.

Або ще так:

– Цікава твоя історія. А в нас сьогодні з основ здоров’я історія ще цікавіша… Поїхали.

– Цікава твоя історія. Але на нас чекає активний драйв з громадянської освіти. Зробимо власну активність корисною для громади!

Для учнів з особливими освітніми потребами — вправа «Старт і фініш»

Гладких1
Наталя Гладких

Керівниця інклюзивних проєктів у ГО «Бачити серцем»

Для учнів з комплексними порушеннями для спокійного повернення в робочий навчальний графік дієвим є:

  1. Стала візуальна підтримка у формі плаката з режимом дня, заняттями та часом, коли дитина приходить і йде зі школи.
  2. Вправа «Старт і Фініш», під час якої вчителі з учнями проговорюють день тижня, дату, хто прийшов до школи, який настрій та що сьогодні будемо робити. Саме під час проведення такого кола можна перевірити психологічний настрій учнів та зрозуміти, яка потреба є тут і зараз: є готовність до навчання чи потрібні заняття з розвантаження й стабілізації.
  3. Повторення правил школи для учнів та колективу.

Тематичний TikTok і створення настільної гри

Ганна Бут 

Предмети: біологія, громадянська освіта, німецька мова, художня культура 

ДНЗ «Мелітопольський професійний аграрний ліцей»

Ми з учнями навіть під час канікул зустрічаємось у волонтерських справах, тож і семестр починається активно. Тим паче, що з 17 січня у нас стартує Тиждень іноземної мови. Вже зараз частина учнів отримала завдання створити TikTok «Я топік з німецької вчив…».

Інша частина учнів розробляє та малює настільну гру «То що ж таке зимові свята в нас і в них?». Мотивація висока — призові квитки до кінотеатру на двох.

Після свят мої учні активно й охоче долучаються до маніфесту «Мене хвилює». Тут і ліплять, і вирізають, і малюють, і створюють багато іншої краси, яку ми докладаємо до посилок на фронт. Паралельно готуємося до акції єднання до Дня Соборності.

Тож найдієвіша з усіх порад — не сидіти без діла, а ділитись і створювати щось нове!

Пограйте в захопливі ігри

Оксана Хомич

Учителька початкових класів

Новопечерська школа, Київ

У навчальний процес ми вливаємося поступово, в ігровій формі впродовж кількох днів. Запропонуйте дітям ігри «Вгадай число», «Хрестики-Нулики», «Математичний пазл».

Перший тиждень або півтора (це 7–8 навчальних днів) ми повторюємо вивчений матеріал, і лише після того переходимо до вивчення нових тем. Саме такий формат допомагає дітям повертатися до навчання плавно і без стресів.

Влаштуйте змагання в Kahoot та гру «Упізнай героя книги»

Юлія Должанська

Предмет: українська мова і література

Харківський приватний ліцей «Школа «Ранок» Харківської області

Щоб повернути учнів до робочого ритму, почніть семестр із гри в Kahoot, яку полюбляють учні різного віку без винятку. Заховайте в тест 10–12 запитань за матеріалом І семестру з предмета.

Ще один дієвий метод — обговорення рекомендованої до читання книги на канікулах під час гри «Упізнай героя книги». Учень сідає на стілець обличчям до класу, а на дошці я пишу ім’я літературного героя. Завдання учня — ставити запитання, на які клас відповідає так або ні. Діти мають якомога швидше здогадатись, ім’я якого персонажа написане на дошці.

Креативте і надихайте власним прикладом

Оксана Ратушняк 

Предмет: математика 

Хмельницька гімназія №1

Перші уроки з математики після канікул проводжу креативно. Цьогоріч обрала тему «Математику потрібно вчити — вона розум до порядку приводить!». Готую матеріал про те, де, в яких науках, в яких цікавих моментах математика є важливою. Знаходжу цікаві факти з життя. Таким чином мотивую учнів до роботи. Бо якщо відразу в складну науку з головою — результату не буде!

А ще дітей мотувують до навчання приклади з власного досвіду вчителя. Скажімо, я розказувала сьогодні 11-класникам про пам’ять і те, як ми можемо її тренувати. Продекламувала напам‘ять уривок вірша з літератури та закони Ома з фізики. Вони були в захваті!

Поділитися цією статтею