Українські педагоги у 2020 році працювали по 16 годин на добу, міксували онлайн та офлайн навчання і точно заслуговують на відпочинок. А щоб повернення до роботи було легким та натхненним, ми зібрали найкреативніші ідеї для захопливих уроків з української мови та літератури. Тут і сторітелінг, і нове прочитання класичних творів, і навіть лайфхаки для цікавих диктантів. 

Диктант — це більше, ніж диктант. Застосовуємо креатив на уроках

Як педагог може творчо реалізуватися в професії, розмірковує Діана Мельникова, вчителька української мови і літератури Новопечерської школи та дитяча письменниця.


Старі часописи допомагають вчителям: 5 історій з української літератури 

Голос покоління Микола Хвильовий, кінокритик Микола Бажан та два крила українського авангарду — Михайль Семенко й Валер’ян Поліщук. Підказуємо відразу 5 прикладів, як часописи XX століття можуть цікаво доповнити шкільний матеріал з літератури й розповісти учням багато такого, чого вони не знайдуть у хрестоматіях. Матеріал підготовлений у співпраці з проєктом «Екземпляри ХХ. Літературно-мистецька періодика» від «Читомо» за підтримки Українського культурного фонду.



«Кайдашева сім’я»: як провести урок за класичним твором, який зацінять старшокласники

Із цього навчального року ЗНО з української літератури перестає бути обов’язковою складовою іспиту, тож учителі літератури отримують ширший простір для маневру. Тепер можна спробувати побудувати річний план так, щоб вивчити художній твір саме текстуально, тобто прочитати його (що є насправді основою вивчення в школі літератури як мистецтва), а не стрибати кожні 2–3 уроки «по верхах». Але для цього треба виділити тривалий час для роботи з художнім твором. Наприклад, повість Івана Нечуя-Левицького «Кайдашева сім’я» можна спробувати вивчати протягом місяця. Як показати актуальність цього твору? Які ресурси й методи залучити, щоб заняття нагадували саме повноцінні уроки літератури?


Правильно чи вірно? 10 мовних порад від Олександра Пономарева

Як правильно сказати: добрий день чи доброго дня, дякуючи чи завдяки, виняток чи виключення? Мовознавець Олександр Пономарів усе своє життя навчав українців говорити грамотно — без росіянізмів чи калькованих слів. Сам майбутній професор народився в Ростовській області, яка була заселена українцями з Полтавщини та Чернігівщини, і навчався в російській школі. До Києва Олександр приїхав із бажанням вивчати літературну українську мову в університеті Шевченка, але зміг вступити лише на російську філологію. Тож українську опанував самотужки і навіть змінив зросійщене написання свого прізвища Пономарьов на питомо українське — Пономарів. Відомий мовознавець помер 14 жовтня 2020 року. Ми підготували 10 порад про найпоширеніші мовні помилки з його книжки «Культура слова: мовностилістичні поради».


Розкажіть мені історію: 10 джерел, що вдосконалять ваші навички сторітелінгу 

Як допомогти дитині (та і вам самим) розібратися із тим, що таке сторітелінг? Що читати, дивитися та де навчатися сторітелінгу? «Освіторія» підібрала 10 джерел, що допоможуть краще зрозуміти структуру історій, їхні можливості в освіті та саморозвитку, а також загальну цінність для нашого повсякденного життя.

Поділитися цією статтею