Як освіта може об’єднати країну? Чому це важливо для протидії пропаганді та для національної безпеки? Які нові завдання має освіта в умовах нових викликів 2020? Як прищепити любов до книжок та говорити із сучасними дітьми їхньою мовою? Чому читання мусить стати одним з атрибутів здорового способу життя? Про це говоритимуть політики, письменники та освітні експерти під час 27 Львівського міжнародного BookForum 16–20 вересня. Цього року він вперше пройде онлайн. Куратором освітнього кластера стала громадська спілка «Освіторія».
Освіта як спільний знаменник. Про концепцію
Освіта стала одним з головних фронтів під час пандемії коронавірусу. Одного дня все змінилося: і школи та університети більше ніколи не будуть такими, як раніше. Усі міжнародні дослідження відзначають неготовність більшості освітніх систем до переходу в онлайн. А економічний розрив у суспільстві ще більше загострив проблему доступу до якісної освіти.
Але скласти зброю на цьому фронті означає програти не бій, а війну. Адже коронавірус — це далеко не єдина небезпека, яка підстерігає людство. Освіта може стати найкращою вакциною, що допоможе протидіяти іншим загрозам теперішнього та майбутнього. Освіта, яка об’єднує і допомагає знайти ідентичність. Освіта, яка закладає та формує цінності. Освіта, через яку можна розв’язувати фундаментальні проблеми українського суспільства й так створити йому надійний захист.
І це питання особливо гостре для України, що перебуває в тривалій війні, особливо коли наш суперник найкраще у світі володіє інформаційною зброєю масового ураження, технологіями сіяння розбрату та майстерністю дестабілізації. Нас досі активно намагаються поділити і нацькувати одне проти одного. Лише якісна освіта може стати обороною від пропаганди та способом віднайти та втримати ідентичність і об’єднатися задля спільного розвитку.
Учасниками подій освітнього кластера стали ексміністр освіти Лілія Гриневич, міністр закордонних справ Дмитро Кулеба, заступник генерального директора Українського Інституту Алім Алієв, літературознавці Юлія Джугастрянська, Тетяна Стус, Ростислав Семків, письменниця Галина Ткачук, експерти «Освіторії» Ігор Хворостяний, Настасія Євдокимова, психолог Катерина Гольцберг. Головну подію освітнього кластера модерувала очільниця «Освіторії» та засновниця Новопечерської школи Зоя Литвин.
«Те, що найцінніше в усіх офлайн-подіях і що, водночас, найважче відтворити в онлайні — це атмосфера, — каже кураторка Наталія Каташинська. — Сподіваюся, що нам все ж вдалося її передати через камери й об’єктиви, бо учасниками наших подій були фантастичні, цікаві та круті професіонали, які говорять на надважливі освітні теми. Усі три події будуть цікаві всім: від освітян до державних та громадських діячів. Будуть ціннісні речі, які звучатимуть, певно, вперше, будуть просто глибокі та дружні розмови, підкріплені надцікавими даними, а будуть і дискурси. Це точно новий формат нової реальності. Пропоную подивитися разом, що ж із цього вийшло».
«Для мене відкриттями стали ідеї та думки, які народжувалися під час панельних дискусій. Наприклад, протягом розмови про освіту як шоу-бізнес вивела для себе таку формулу: вчителювання — це насправді вид мистецтва. Найближче до цього — режисура і театр. Адже хороший урок побудований за всіма тими ж законами драматургії, які давно описав Арістотель. А кожен хороший учитель знається на психології не гірше, як сильний, глибокий письменник. Подача матеріалу вимагає, зокрема, й акторського мистецтва, вміння відчувати аудиторію. Часом урок — це перформанс, що міняє назавжди життя учнів».
Про кураторів:
«Освіторія» як громадська організація є прикладом проактивної участі громадянського суспільства в сприянні розвитку освіти, підтримці реформ та допомозі в кризових ситуаціях. Надання дітям доступу до якісної освіти, перенавчання та розвиток вчителів, зокрема щодо організації дистанційного навчання, а також кейс партнерства з Урядом та Офісом Президента та експертна підтримка створення Всеукраїнської школи онлайн — лише частина того, чим займалася наша команда одразу після оголошення карантину навесні 2020 року. Перехід в онлайн, численні запити від спільноти освітян, труднощі, з якими зіткнулися батьки та вчителі, перегляд підходів, методик та, найважливіше, цінностей стали для нас новим викликом.
Наталія Каташинська — менеджерка освітніх проєктів ГС «Освіторія». Координаторка тренінгового центру для розвитку, навчання та натхнення освітян з 2018 року; проєктна координаторка школи тренерів Нової української школи; програмна директорка фестивалю освіти «Вчителі майбутнього»; менеджерка проєкту з підтримки інклюзивної освіти «РАЗОМ». Працювала в проєктах БФ «Інститут розвитку освіти» та співпрацює із Центром прикладної політики та доброчесності (Болгарія) в проєктах, присвячених дослідженням та аналітиці в освітній політиці.
Олена Павлова — головна редакторка «Освіторія.Медіа». Журналістка та кураторка культурних проєктів. Авторка кота Інжира — популярного комікс-персонажа, в якого понад 23 тисячі підписників на Facebook, художниця та письменниця. 4 роки очолювала відділ «Культура» всеукраїнських медіа — в журналі «Країна», «Газеті по-українськи» та на сайті Gazeta.ua. Авторка ідеї та кураторка літературного конкурсу «Новела по-українськи».
1
Спільний знаменник. Освіта, що може об’єднати країну
Субота, 19 вересня 15:00–16:30
Учасники: Лілія Гриневич, Дмитро Кулеба, Алім Алієв
Модераторка — Зоя Литвин
Дивитися дискусію: https://bookforum.ua/events/71
- Освіта як запорука національної безпеки
- Освіта як інструмент віднайдення чи набуття ідентичності
- Освіта як протидія пропаганді
- Виклики, які долає освіта сьогодні
2
Читання як здоровий спосіб життя
П’ятниця, 18 вересня 16:00–17:30
Учасники: Юлія Джугастрянська, Тетяна Стус, Ростислав Семків, Катерина Гольцберг
Модераторка — Олена Павлова
Дивитися дискусію: https://bookforum.ua/events/105
- Любов до книжок як ознака психічно здорової та освіченої особистості
- Як прищепити звичку до читання
- Вплив читання на розвиток та функціонування мозку
- Як, що і чому читати сучасному поколінню
3
Освіта як шоу-бізнес: говорити із сучасними дітьми їхньою мовою
Неділя, 20 вересня 17:00–18:30
Учасники: Ігор Хворостяний, Настя Євдокимова, Оленка Павлова, Галина Ткачук
Модераторка — Наталія Каташинська
Дивитися дискусію: https://bookforum.ua/events/140
- Комікси, мемологія, соціальні мережі, гаджети та інші тренди у викладанні й їх використання
- Яким має бути навчання, що зацікавлює
- Чи має освіта мати «розважальну» функцію (edutainment) та яким має бути баланс
- Як іти в ногу із часом та бути на одній хвилі з дітьми (що читає, дивиться, слухає, чим цікавиться сучасне покоління)
- Вчитель як рольова модель для сучасного покоління
27 Львівський міжнародний BookForum пройде за підтримки Українського культурного фонду.
Усі події — безкоштовні, їх можна переглянути онлайн на сайті bookforum.ua.
Про найцікавіше з дискусій освітнього кластера читайте незабаром на Osvitoria.Media.