«ЗНО» у світі: Як складають випускні іспити школярі різних країн?

Зображення: ouch.pics

Цього року вперше за всю історію зовнішнього незалежного оцінювання пробна сесія ЗНО відбувається у форматі онлайн. Таким було рішення Кабінету Міністрів України з огляду на показники поширення коронавірусу в Україні. Адаптувати процедуру випускних шкільних іспитів довелося не лише Україні. Ми зібрали інформацію про те, як учні різних країн світу пишуть аналоги ЗНО і як це вплине на вступну кампанію цього року.

Випускні іспити не скасували

Німеччина

Після закінчення школи учні в Німеччині складають Abitur — фінальний іспит, результати якого використовують для вступу до університетів. У деяких землях Німеччини ці іспити вже відбулися, десь були трохи перенесені дати проведення. Але вони проходять у школах із посиленими заходами безпеки і дезінфекції.

Фінляндія

Тут єдиний державний стандартизований тест після закінчення школи також не скасували. Приміщення для вступних іспитів до університетів підготували з урахуванням фізичної дистанції між вступниками та з дотриманням необхідних правил гігієни.

via GIPHY

Арабські країни

Ціла низка арабських країн — Єгипет, Йорданія, Марокко, Палестина та Сирія — не скасовували випускних іспитів. Вони відбудуться у звичному форматі в шкільних приміщеннях, які ретельно продезінфікують.

Нова Зеландія

Нова Зеландія, яку вважають прикладом ефективного і своєчасного реагування на пандемію коронавірусу, проведе шкільні іспити за планом — у листопаді з можливістю складати їх в онлайн-форматі.

Випускні іспити перенесли або змінили формат

Естонія

Після тривалої суспільної дискусії із батьками, учнями та педагогами уряд Естонії вирішив зробити шкільні випускні іспити цього року необов’язковими. «У цій ситуації важливо надати учням та сім’ям вибір, чи складати іспити, чи ні. Однак закликаю випускників таки взяти участь в іспитах, адже вони є вирішальними для подальшої освіти», — заявила пані міністр освіти Естонії Майліс Репс. Таким чином, випускники шкіл, які зареєструвалися і хочуть складати іспити з естонської мови, математики та іноземної мови, можуть зробити це упродовж червня і отримати результати 30 червня. Ті, хто не візьме участі у випускних тестуваннях або буде незадоволений своєю оцінкою, зможуть перескласти іспити на початку наступного навчального року. Щоб закінчити школу без складання іспитів, естонським учням цього року достатньо було отримати річні оцінки не нижче «задовільно» або «зараховано».

Франція

У Франції середня освіта має два етапи: коледж і ліцей. Щоб вступити до університету, випускник ліцею у віці 17–18 років складає іспит «baccalaureat» або скорочено «Bac». Цей письмовий екзамен запропонував Наполеон ще у 1808 році. Цього року він мав відбутися в середині червня, але через пандемію провести його в традиційний спосіб неможливо. Тому його замінили на перевіркові роботи, що мали показати прогрес випускників і враховувати матеріал, який вони встигли опанувати за 3/4 навчального року.

via GIPHY

Іспанія

Вступні іспити в університети тут перенесли попередньо на період з 22 червня по 10 липня. При цьому екзаменаційні завдання стосуватимуться лише тем, вивчених до карантину, щоб не карати учнів за вимушені прогалини в навчанні.

США

Випускні шкільні іспити в США можуть скасовувати чи переносити місцеві органи окремих штатів. Так, SAT — стандартизований тест для вступу в американські університети перенесли з червня на нові дати у вересні, жовтні, листопаді та грудні. Іспити відбудуться незалежно від ситуації з пандемією, адже проходитимуть в онлайн-форматі, і вступники зможуть скласти їх вдома. Інший тест для вступу — ACT (American College Test) також перенесли на інші дати, а самі коледжі в різних штатах змінюють умови зарахування, і деякі визнають цей іспит необов’язковим цього року.

Гонконг

Учні в Гонконгу були чи не найпершими у світі, хто складав шкільні випускні іспити після карантину цього року. Щоправда, їх довелося на місяць перенести, але вони відбулися в офлайн-режимі: учні сиділи в масках і на безпечній відстані один від одного.

Китайський університет GaoKao, до якого щороку вступають понад 10 мільйонів студентів, переніс свої вступні іспити на початок липня.

Іспити скасували

Велика Британія

Усі випускні шкільні іспити — General Certificate of Secondary Education та A Level, які зазвичай проходять у травні-червні, цього року скасовані. Проте учні отримають свої фінальні оцінки навіть без складання іспитів. Це будуть калькульовані бали — calculated grades. У підрахунку оцінок будуть враховувати не-екзаменаційні роботи та пробні іспити, а уряд Великої Британії разом з неміністерським відомством, що регулює тести та іспити, підготував спеціальний стандартизований алгоритм підрахунку балів. Свої оцінки учні отримають наприкінці серпня і зможуть з ними подавати документи на вступ до університетів.

Італія

Італія планувала провести випускні іспити офлайн за умови, що всі школи країни відновили роботу 18 травня. Однак цього не сталося, тож іспити довелося скасувати, а Міністерство освіти має надати вчителям альтернативні методи оцінювання учнів.

Норвегія

Тут скасували всі національні шкільні іспити. Уряд Норвегії заявив, що натомість забезпечить вчителів ефективними інструментами для виставлення підсумкових оцінок. Перевагу віддають тому, щоб учні отримали свої випускні шкільні атестати і змогли продовжувати навчання й отримувати вищу освіту. Водночас навчальний рік у Норвегії продовжили до кінця червня.

Схожі рішення ухвалили уряди Нідерландів та Швеції.

via GIPHY

Поділитися цією статтею