Який учитель не мріє знайти свою ідеальну школу? «Рекруторія» — проєкт ГС «Освіторія» — якраз шукає таких педагогів-мрійників, яких драйвить робота з дітьми, постійне зростання та навчання разом з ними. Якщо ви щойно вирішили спробувати себе у вчительстві або вже давно замислюєтеся над тим, щоб змінити школу, то ви просто зараз робите перший крок до втілення цього плану. Марина Пристінська, керівниця початкової школи Новопечерської школи та експертка «Освіторії», під час вебінару дала поради, як упізнати свою школу мрії та підготуватися до співбесіди.
Хто такий учитель і яка його місія?
Мені дуже подобається парадигма, яку розкриває Шалва Амонашвілі: школа як «skale» — драбина, сходи, що ведуть до духовного розвитку. Вчитель — не той, хто приходить до учня зі своїм предметом, а той, хто бере учня за руку і веде цими сходинками зростання. Для мене місія вчителя — йти разом із дитиною вгору і надихати її до розвитку. Якщо ви також замислюєтеся над місією вчителя, дуже раджу написати, як ви її визначаєте для себе і чому хочете бути вчителем.
Що я знаю і що я вмію?
За новим Законом про освіту, кожна людина, яка вирішила бути вчителем і має вищу освіту, може йти до школи і пропонувати свої послуги. Якщо ви подумуєте, що вчительство — саме те, що вас надихає, тоді ставте собі запитання: що я знаю і чого не знаю? Де я можу знайти те, чого не знаю?
У нашому суспільстві часто кажуть: кожен знає, як лікувати і як навчати. Але світ дуже швидко рухається вперед, і якщо ви плануєте прийти на співбесіду в школу, то раджу дати собі відповіді на ці запитання.
Також варто подумати, які цінності я маю як учитель і що мене дратує у професії педагога? Усі ми люди, і це нормально, що нас щось дратує. Раджу накреслити шкалу від 1 до 100 і розставити ці подразники на ній. Тоді подумати, чи зможете впоратися із цими подразниками? Педагог має пам’ятати, що на уроці він передає учням свій настрій, тому приносити в клас своє роздратування він не може, а має працювати із цими емоціями самостійно.
Поруч можна скласти такий самий список речей, які вас драйвять у професії вчителя. Якщо таких пунктів буде більше, ніж факторів роздратування, тоді вам точно варто спробувати себе у вчительстві.
Якою є школа моєї мрії?
Коли ви вже зрозуміли свою місію як учителя, можна помріяти про те, як виглядає ваша ідеальна школа, як вона звучить, які відчуття викликає? На багатьох сайтах шкіл є можливість віртуальної екскурсії — раджу погуляти різними школами віртуально або відвідати кілька шкіл протягом днів відкритих дверей. Дуже добре, якщо у школі для вас проведуть екскурсію учні, які там навчаються. Пригадую, коли працювала в державній школі, у нашому холі на першому поверсі завжди дуже смачно пахло пиріжками. І дитячі письменники, яких ми запрошували на зустрічі, завжди казали, що це «найсмачніша» школа, куди вони приходили.
Що я хочу робити, а чого не робитиму за жодні гроші?
Після того як ви помріяли про свою школу, варто подумати: що я хочу робити, а чого не хочу, з дітьми якої вікової категорії прагну працювати? Скільки годин щодня готовий проводити у школі? Скільки коштів мені потрібно, щоб задовольнити свої потреби і скільки я хочу отримувати у школі? Дуже важливо визначити, чого ви очікуєте від колег, які будуть поруч.
Мені подобається формула, яку пропонує тренерка зі щастя Алла Клименко: наші думки складаються із сукупності думок наших найближчих 5–7 людей, які оточують нас щодня. Дуже важливо знати, чого ви очікуєте і від свого майбутнього або нового керівництва: на співбесіді можете запитати про стиль керівництва в цій школі, як часто тут влаштовують педради та робочі зустрічі.
На що звертають увагу роботодавці у школі?
- Резюме. Коли розглядаю резюме, спершу дивлюся на фото. Якщо бачу на ньому чудову дівчину, яку сфотографували біля басейну із келихом напою у руці, то вона мені може подобатися, але я замислююсь: чому людина, яка хоче працювати вчителем, обрала саме таке фото? Отже, у резюме має бути ділове фото, щоб роботодавець знав, що ви точно розумієте, куди влаштовуєтеся на роботу. До речі, вам варто дізнатися, чи є в школі дрескод. У Новопечерській школі він є — усі педагоги мають носити діловий офісний одяг, а не джинси. Наші діти також носять шкільну форму.
- Досвід роботи. У резюме потрібно послідовно прописати свій професійний досвід, щоб роботодавець міг простежити кар’єрний шлях учителя. Раджу написати про себе щось цікаве, що характеризуватиме вас як особистість і як учителя.
- Мовлення. Під час співбесіди звертаю увагу на мовлення кандидата — наскільки відкрито і щиро відповідає на запитання. Завжди запитую, про що людина мріє, що любить читати, як себе розвиває. Одна із ключових навичок 21-го століття — уміти навчатися щодня, особливо вона актуальна для педагогів. Раджу на співбесіді говорити тільки правду, адже досвідчені HR-и і керівники завжди помічають, коли людина обманює.
Будьте готові пройти співбесіду телефоном або онлайн, адже умови карантину вносять свої корективи в роботу шкіл. - Впевненість кандидата. Роботодавець завжди віддає перевагу тому, хто на інтерв’ю говорить і поводиться впевнено. Раджу перед співбесідою 2 хвилини потримати позу впевненості: постояти або посидіти із широко розправленими плечима, тримаючи руки в боки. Дослідження доводять, що це справді додає впевненості. Також можете вдома із сім’єю потренуватися проходити співбесіду — це чудова підготовка.
- Мотивація. На співбесіді завжди запитую, чому людина обрала освіту, які має яскраві спогади зі свого педагогічного досвіду і чи проходила онлайн-курс для вчителів початкової школи. Якщо так, то запитую: «Що ви, як педагог, взяли для себе із цього курсу і як практикували ці нові знання у класі?» Тож раджу, якщо ви проходили онлайн-курс — прогляньте його перед співбесідою.
Кому школи віддають перевагу — студенту чи досвідченому педагогу?
Для нас не так важливий вік чи досвід, як готовність і бажання людини працювати з дітьми, приймати челенджі, які чекають на вчителя на новому місці роботи. 40 % педагогів у початковій школі Новопечерської школи — це молоді спеціалісти, які ще навчаються або щойно закінчили навчання. Тож якщо ви обрали для себе вчительство і точно знаєте, що хочете цього, приходьте і впевнено розповідайте, яку цінність ви принесете цій школі.