Як весело познайомити дітей зі школою та здружити між собою
1 вересня не за горами: невдовзі вчителі зустрінуть першокласників у стінах школи. Як допомогти учням адаптуватися до нового простору? Як швидко познайомити дітей? Зібрали ігри, які зроблять 1 вересня веселим та незабутнім для ваших першачків.
Ігри на звикання до школи:
1. Пірати шукають скарби
Мета: допомогти дітям освоїти простір, добре орієнтуватися в школі, познайомити учнів між собою.
Завдання: вчитель ховає в приміщеннях школи скарби: дрібні іграшки, книжки, камінці, цукерки тощо. Класу піратів вчитель читає секретну записку: «Ліворуч від стенда у вестибюлі школи, дійти до бібліотеки, зайти і зробити 10 кроків праворуч, шукати на другій полиці зверху». Можна запропонувати всім кілька завдань або ж об’єднати учнів у дві команди, кожна з яких отримає свій маршрут. Слід задіяти якомога більше основних приміщень школи, якими діти користуватимуться: бібліотека, спортзал, їдальня, медкабінет, роздягальня.
2. Піратська мапа
Мета: розвивати пам’ять, увагу дітей, просторову орієнтацію, вміння «читати» мапи, допомогти запам’ятати шкільні приміщення.
Завдання: більш просунутий варіант попередньої гри. Одна команда піратів ховає для другої скарб або листівку з побажаннями і малює мапу, на якій позначає хрестиком потрібне місце. Команди можуть по черзі шукати, або ж обидві команди одночасно будуть малювати, ховати і «читати» мапи. Вчитель допомагає позначити основні приміщення школи та підписує їх.
3. Шкільні Фіксики
Мета: створення позитивних асоціацій зі школою, покращення орієнтації в приміщенні, прищеплення дбайливого ставлення до шкільного майна.
Завдання: першокласників вітає лялька з лялькового театру — фіксик Нолик (або ж його може зіграти хтось зі старших учнів, помічників-батьків, сам вчитель тощо). Він розповідає про техніку, яка є у школі: навчальну, побутову (у їдальні, медкабінеті), нагадує правила безпеки під час користування нею. Потім Нолик дає опис техніки, але не називає її. Треба знайти предмет або вказати, де він (якщо, приміром, актова зала зачинена). Можна послідовно давати кілька завдань або клас об’єднують у 2–4 команди, і кожна отримує своє.
4. Паровозик Томас
Мета: покращення орієнтації у школі, вміння розпізнавати схеми.
Завдання: Паровозик Томас хоче влаштувати мандрівку школою. Але діти мають вгадати наступну «станцію». По черзі вони обмацують предмет у чарівному мішечку, не дістаючи його. Це — символ наступного приміщення. Приміром, виделка для їдальні або номерок для гардероба. Також можна представити учням схему школи: на ній позначені «станції», які вони будуть відвідувати. Кожне позначення закрито аркушем паперу, який учні знімають після того, як вгадали приміщення і завітали до нього.
Ігри на знайомство однокласників:
5. Веселе вітання
Мета: подолати бар’єр між дітьми, познайомити їх через тілесний контакт.
Завдання: за час, який обмежується зрозумілим для всіх способом — пісочним годинником або кухонним таймером, слід привітатися з максимальною кількістю однокласників. Але робити це треба мовчки і частинами тіла, які демонструє вчитель: потискати руки, доторкатися вухами, ліктями чи колінами тощо.
6. Юні детективи
Мета: познайомити учнів через розмови та збір інформації одне про одного, розвивати навички ефективного спілкування, заохочувати контактувати.
Завдання: учні об’єднуються в пари і по черзі розпитують одне одного про звички, інтереси, минуле, плани. Вчитель може підказати питання на початку уроку. За відведений час (таймер або пісочний годинник, як і в попередній грі) «детективи» мають дізнатися якомога більше про «сусідів». Вчитель нагадує запитання і додає ті, про які ще не говорив, а учні, які знають відповідь, підіймають руки. Скажімо, чи є в «сусіда» домашня тваринка, в яку пору року він народився, чи вміє плавати, який фільм полюбляє понад усе. Перемагають ті, хто відповів на найбільше запитань.
7. Титанік
Мета: групове згуртування, пошук конструктивних способів розв’язання проблем, тілесний контакт.
Завдання: ті, хто вижили в корабельній аварії, тісняться на плотику — замість нього буде аркуш ватману. На ньому розташовується весь клас. На підлогу сходити не можна — «втонете». Якщо група вистоїть так 30 секунд, аркуш вкорочують на 1/8 — «акула відгризла». Завдання повторюється, доки більшості класу вдається утримуватися на плотику. Учні знаходять власні способи вміститися: стають на одну ногу, сидячи беруть одне одного на коліна, обіймають одне одного.
8. Що спільного
Мета: знайомство дітей, уміння знаходити спільне, розвиток образного мислення, пошук конструктивних способів розв’язання проблем.
Завдання: кожен учасник обирає собі предмет (книгу, іграшку, одяг — усе, що приніс до класу вчитель). Треба знайти предмет у руках однокласника за подібністю і обґрунтувати свій вибір. Перемагає той, хто знайшов спільне з якомога більшою кількістю предметів у руках учнів. Приміром: «Мій м’яч схожий на тарілку, бо вони подібні за формою, на ляльку, бо це іграшки, на парасольку, бо вони однаково червоні».
9. Злови погляд
Мета: розвиток невербального спілкування, вміння швидко реагувати на несподівані ситуації, створення сприятливого клімату у взаєминах учнів.
Завдання: трохи нагадує гру «камінь-ножиці-папір». Усі сидять колом, опустивши голову і заплющивши очі. На рахунок три всі дивляться або на того, хто сидить праворуч, або на того, хто ліворуч, або дивляться прямо. Якщо погляди збіглися, діти підморгують одне одному та виходять з кола.
10. Веселі проєкти
Мета: розвиток вміння працювати в парі, команді, відчуття згуртованості.
Завдання: імена всіх учнів дістають парами. Також є коробка із записками, де вказано, що діти мають зробити за 10 хвилин. Добре, якщо справи оригінальні та веселі. Наприклад, «намалювати інопланетянина», «виліпити монстрика», «наклеїти паперові квіти на малюнок робота». Вчитель тягне імена та завдання. Скажімо, «Алла та Діна розфарбовують єдинорога». Хто встигне вчасно виконати завдання?