Сім причин для вчителя номінуватися на премію Global Teacher Prize Ukraine 2018

cover_gtp_brunch
Автор тексту: Олена Юрченко

Стартував другий сезон премії Global Teacher Prize Ukraine, відомої у світі як «Нобелівська премія для вчителів». Її мета — не лише знайти новаторів в освіті, а й підняти престиж професії педагога. З 17 квітня до 15 липня на сайті приймають анкети вчителів та заявки від учнів.

1. Є можливість бути визнаним
найкращим вчителем світу

Премії для видатних вчителів Global Teacher Prize, яку громадська спілка «Освіторія» привезла в Україну, — лише 4 роки. Її заснував син вчительки, арабський мільярдер Санні Варкі. Щороку на освітньому форумі в Дубаї збираються найкращі вчителі-новатори з усього світу та відзначають переможця нагородою в $1 мільйон.

У 2015 році найкращою викладачкою на планеті визнали американку Ненсі Етвелл, яка запропонувала викладати літературу у формі воркшопів. Її учні прочитують у 4-5 разів більше книжок за рік, ніж їхні однолітки із США. А 2017 року переможницею стала Меггі МакДоннел, яка боролася з проблемою самогубства серед підлітків у віддаленому селі на півночі Канади.

Цього року перемогу здобула Андріа Зафіраку з Великої Британії, яка викладає у школі, де навчаються діти різних національностей, а учні розмовляють 130 мовами світу.

zoya

«Україні теж є чим пишатися, — каже Зоя Литвин, ініціатор Global Teacher Prize Ukraine, голова громадської спілки «Освіторія». — Минулого року ми отримали 632 анкети від прекрасних вчителів і 2500 номінацій від учнів та колег українських педагогів. Цього року ми навчали в Дубаї вчителів з усього світу, як популяризувати професію вчителя».

До слова, організатори світової премії Global Teacher Prize відзначили, що ГС «Освіторія» найкраще провела Global Teacher Prize Ukraine серед 45 країн, що проводили національні премії.

2. Премія справді поліпшує імідж професії

Те, що надихає організаторів українського етапу премії найбільше: 15% українців змінили на краще думку про професію вчителя. На старті роботи ГС «Освіторія», згідно з дослідженнями, лише 39% опитаних вважали цю професію потрібною в сучасному світі. Після семи місяців діяльності 54% визнали: вчителі — важливі.

grinevich

«Коли найкращі вчителі України крокують червоним зірковим хідником, вони — у центрі уваги суспільства. Вони потрапляють до рейтингу найвпливовіших українців не тому, що мають багато грошей. А тому, що впливають на долі інших людей, — каже міністр освіти і науки Лілія Гриневич. — Дуже імпонує в цьому контексті вислів однієї австралійської письменниці: «Від лікарів і вчителів усі чекають дива. А коли це диво стається, ніхто не дивується».

Ставлення до професії загалом — це і рівень поваги до вчителя конкретних учнів, їхніх батьків, оточення. Хіба не варто за це поборотися?

3. Шанс є в кожного вчителя

Цього року організатори українського етапу Global Teacher Prize сконцентрують увагу на історіях лідерів суспільства та видатних людях. Адже за кожною успішною людиною стоїть учитель. За кожним Тарасом Шевченком чи Ілоном Маском стоїть педагог, який свого часу розкрив його талант.

zoya

«Критерії відбору незмінні, — зазначає Зоя Литвин. — Вік учителя — від 18 років, він має працювати нині в школі (заявки від директорів та завучів не приймаються). Тобто майже нікого не «бракують».

До експертного журі національної премії увійшли:
— Голова ГС «Освіторія» Зоя Литвин;
— Українська телеведуча, журналістка каналу «1+1», куратор премії GTPU Наталія Мосейчук;
— Ініціатор і натхненник освітнього руху EdCamp в Україні Олександр Елькін;
— Переможець Global Teacher Prize Ukraine 2017 Паул Пшенічка;
— Заступник міністра освіти і науки України Павло Хобзей.
Імена ще трьох членів журі — поки що сюрприз.

4.  Номінанти з’ясують,
на що вони здатні

Завдання премії — показати українцям історії дивовижних вчителів, якими хочеться пишатися. Наприклад, минулорічний переможець, вчитель фізики Паул Пшенічка — гостьовий професор у Гарварді та Оксфорді, педагог, який входить до десятки найкращих викладачів фізики світу.

Він — перший за 26 років незалежності вчитель, який увійшов до рейтингу найвпливовіших українців.

Або Наталя Гладких, фіналістка Global Teacher Prize Ukraine 2017, яка присвятила себе роботі з дітьми з особливими потребами та розробила програму для інклюзивного табору Space Camp.

ANI_1338

Global Teacher Prize Ukraine шукає вчителів країни, які:

не скаржаться на обставини, не чекають з моря погоди й роблять Нову українську школу у своїх класах вже сьогодні;

мають учнів, які зробили помітний крок уперед у своїх навчальних досягненнях;

застосовують інноваційні освітні практики;

мають значні досягнення у професійній сфері, які відзначають колеги та спільнота;

виходять за межі класу;

підтримують проекти, які відкривають доступ до якісної освіти дітям з усіх верств суспільства;

займаються громадською роботою, роблять більше, ніж просто викладають предмет;

змінюють своє оточення, готують учнів бути ефективними у глобалізованому середовищі та виховують їх громадянами світу.

5. Можна пропонувати свою кандидатуру

На премію має право подати заявку як сам педагог, так і його колеги або учні. Буває таке, що вчитель чомусь соромиться номінуватися, а учні вважають його гідним шанування.

zoya

«Минулого року ми зв’язувались особисто з вчителями, яких номінували школярі. Для них це було сюрпризом, дехто казав: «Ну що ви, я ж просто роблю свою роботу», — згадує Зоя Литвин. — У ТОП-20 вчителів за 2017 рік є кілька вчителів, які спершу не думали подавати заявку, але через те, що їх номінували колишні або теперішні учні, подалися на премію».

6. Кожен етап приносить нові знання,
враження та знайомства

15.04 – 15.07

прийом анкет

15.07 – 14.08

відбір за технічними та концептуальними критеріями. У цей час працюватиме три або чотири оціночні центри (минулого року вони розташувалися в Одесі, Києві та Харкові), а кожну з анкет перевірятиме не менше трьох осіб, котрі проставлятимуть бали. Є детальна інструкція з критеріями нарахування балів за кожною анкетою. Наприклад, у чому вчитель демонструє інноваційність, який внесок у професію здійснив

15.08

оголошення ТОП-50 вчителів

01.09

оголошення ТОП-10 вчителів

15.09 – 16.09

знайомство журі з учителями у Львові. Номінанти презентуватимуть себе і виконуватимуть цікаві завдання. Наприклад, проведуть урок на абсолютно нову тему в незнайомому класі

06.10

церемонія нагородження та оголошення переможця

7.  Переможець може поборотися
за 1 мільйон доларів

Цього року призовий фонд Global Teacher Prize Ukraine зріс зі 100 000 гривень до 250 000.

Переможець отримає можливість поїхати на Global Education & Skills Forum у Дубай, а також один рік безкоштовного навчання від ГС «Освіторія». Якщо педагогу з України поталанить стати найкращим серед вчителів усього світу, він отримає нагороду в розмірі 1 мільйон доларів.

Поділитися цією статтею