2017 рік був доволі насиченим на події у сфері освіти. Згадуємо ті, що мають найбільший вплив на майбутнє та отримали найбільший резонанс.
Новий Закон «Про освіту»
5 вересня Верховна Рада прийняла Закон «Про освіту», який дав хід реформі освіти в Україні. 25 вересня закон підписав президент Порошенко.
Закон створює можливості для розвитку компетентнісного навчання. Учень після закінчення школи повинен оволодіти ключовими компетентностями й наскрізними вміннями. Тобто бути готовим та пристосованим до реального життя.
Серед компетентностей: вільне володіння державною мовою, математична, загальнокультурна та екологічна компетентності, підприємливість та інноваційність, економічна компетентність тощо.
Вміння: критичне та системне мислення, творчість, ініціативність, управління емоціями, оцінювання ризиків, прийняття рішень, вирішення проблем.
Створення Державної служби якості освіти
На базі Державної інспекції навчальних закладів створили Державну службу якості освіти. Вона проводитиме аудит шкіл — перевірятиме роботу директорів та вчителів.
Це незалежна установа, яка жодним чином не втручатиметься в діяльність навчальних закладів. Лише один раз на десять років представники обласних відділів служби будуть проводити зовнішній аудит.
Аудит — це перевірка дотримання норм і стандартів. Під час аудиту «ревізори» будуть дивитися, чи оптимально та ефективно працює школа як механізм, даватимуть поради, як покращити ці процеси.
Global Teacher Prize Ukraine
В Україні вперше провели премію Global Teacher Prize, де обирали найкращих вчителів країни. Переможцем став викладач фізики із Чернівців Паул Пшенічка.
Лауреат премії отримав 100 тис. грн, рік безкоштовного підвищення кваліфікації, а також поїздку на Global Education and Skills Forum 2018 у Дубай.
Премію в Україні навесні 2017 року заснувала громадська спілка «Освіторія». За півроку організатори отримали 632 заявки і 2500 номінацій. Спочатку відібрали ТОП-20 вчителів, а потім ТОП-5, з яких вибрали переможця.
Баталії щодо мовної статті
Після прийняття Закону «Про освіту» міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто заявив: уряд країни вимагатиме санкцій Європейського союзу проти України, якщо новий закон про освіту не буде відхилено. За його словами, цим законом було порушено Угоду про асоціацію між Україною та ЄС, адже документ передбачає зменшення прав нацменшин.
Йдеться про мовну статтю закону, яка, за словами представника Угорщини, унеможливлює здобуття нацменшинами України освіти рідною мовою. Угорська діаспора в Україні налічує близько 150 тис. осіб.
Пізніше відбулася зустріч міністра освіти і науки України Лілії Гриневич та міністра людських ресурсів Угорщини Золтана Балога. За результатами зустрічі Україна, угорська громада в Україні та Угорщина вирішили спільно працювати над імплементацією мовної норми.
А вже у грудні Венеціанська комісія визнала статтю рамковою. Тобто такою, що укладена згідно з правовими нормами. Таким чином, комісія підтвердила право України на поліпшення рівня вивчення державної мови. Однак також було визначено, що стаття потребує деталізації, бо може доволі широко тлумачитися, та збільшення терміну перехідного періоду для її імплементації.
Підвищення заробітної плати вчителям
З 2018 до 2023 року посадовий оклад педагогічних працівників має зрости до чотирьох прожиткових мінімумів. На 1 січня 2018 року це 6800 грн. А після 2023 року він становитиме три мінімальні заробітні плати. Також після сертифікації вчителю можуть дати 20-процентну надбавку до окладу.
Допомога інтернатам від фонду Роулінг
Благодійний фонд Lumos, заснований авторкою всесвітньо відомих книг про Гаррі Поттера Джоан Роулінг, оголосив про проект реформування інтернатів Житомирщини. На першому етапі він допоможе інтернатам Житомирської області методологією та знаннями.
Ідея реформи в тому, що дитині найкраще перебувати в сім’ї. А гроші, які влада витрачає на утримання інтернатів, ефективніше перерозподілити так, щоб вони адресно доходили до дитини. Головне — не закрити інтернати або заощадити на них, а наблизити послуги до дитини, щоб вона продовжувала жити в родині. Адже зараз кількість дітей-сиріт у країні з кожним роком зменшується, але кількість дітей в інтернатах — ні.
Lumos проведе дуже детальне дослідження всіх інтернатів області. Це важливо, щоб зрозуміти, хто там вчиться і хто викладає. Крім того, фонд профінансує деякі послуги.
Нова українська школа
Цього року 100 шкіл у різних регіонах України в рамках експерименту МОН перейшли на новий Державний стандарт початкової освіти — Нова українська школа. Вже з наступного навчального року зміни будуть запроваджені в усі школах країни.
Першокласникам не задаватимуть домашніх завдань, учні другого класу витрачатимуть на них не більше 45 хвилин, третього — 1 годину 10 хвилин, четвертого — максимум півтори години. Вчителі не задаватимуть домашніх завдань з додаткових підручників і посібників, а також на час канікул і вихідних.
Скасовано дзвінки на уроки, а парти стоятимуть по колу або буквою «П», а не в три ряди, як було ще з радянських часів. Предмети будуть інтегрованими, тобто об’єднуватимуться навколо цікавих для дитини тем і проблем. Багато занять відбуватимуться в ігровій формі, що допоможе краще концентрувати увагу дітей. До того ж буде зроблено акцент на індивідуальних особливостях кожного учня.
Які події вважаєте важливим ви? Пишіть у коментарях!