Сьогодні, 5 вересня, Верховна Рада розгляне проект нового закону «Про освіту». Як може змінитися система освіти в Україні, якщо він буде прийнятий?

За словами спікера парламенту Андрія Парубія, розгляд законопроекту відбуватиметься за повною процедурою. У жовтні минулого року парламент ухвалив законопроект №3491-д у першому читанні. Після чого було тривале доопрацювання документа Комітетом з питань освіти і науки, який рекомендував парламенту ухвалити законопроект у другому читанні та в цілому.

Icon_1-01_Small

Середня освіта — 12 років

Документ передбачає три рівні загальної середньої освіти:

1. Початкова освіта тривалістю чотири роки;

2. Базова середня освіта, що триватиме п’ять років;

3. Профільна середня освіта тривалістю три роки.

Таким чином, для здобуття повної середньої освіти потрібно 12 років. Варто зауважити, що навчання на бакалавріаті становитиме три роки замість чотирьох, як зараз.

Icon_1-04-04-03_small

Контроль над учителями і нова зарплата

Місцеві управління більше не контролюватимуть роботу вчителів.

Де і як підвищувати кваліфікацію вирішуватиме сам учитель, адже зникне монополія інститутів післядипломної освіти. Зарплату вчителям піднімуть до чотирьох прожиткових мінімумів, що становить у середньому 6,5 тис. грн. Після сертифікації вчителю можуть дати і 20-процентну надбавку до окладу.

Проект закону передбачає виділення асигнувань з державного бюджету на освіту в розмірі не менше 7% ВВП. Сам проект розрахований на чотири роки.

Icon_1-07-8_small

Вибори директора школи

У разі ухвалення законопроекту, директор школи зможе керувати навчальним закладом лише дві каденції по шість років.

Вибирати директора буде незалежна комісія під час конкурсу. Проте до другого читання збільшили кількість членів комісії. Замість 11 їх стало 70. Таким чином, четверта частина комісії складатиметься з чиновників, ще половина — із залежних від чиновників людей і лише 25% незалежних експертів.

Icon_1-02-02_small

Школа компетентності

Згідно з документом, середню освіту чекає перехід від надання учневі набору знань до отримання ним компетенцій.

Мається на увазі, що вчителі не просто даватимуть знання, а й навчатимуть застосовувати їх на практиці та працювати в групах.

Icon_1-02-03-05_Small

Публічні фінанси

Для того щоб припинити збирати побори з батьків, на сайті кожного навчального закладу адміністрація буде зобов’язана вказувати скільки і з яких джерел надійшло коштів і на що вони були витрачені.

Icon_1-07-07_small

Мовна політика

Мовою освітнього процесу є українська. Представникам корінних народів і національних меншин надається право на навчання рідною мовою поряд з державною.

Це право реалізується через окремі навчальні заклади, класи (групи) з навчанням мовою відповідної національної меншини і корінного народу поряд з українською мовою.

Також у навчальних закладах відповідно до освітньої програми одна або кілька дисциплін можуть викладатися двома і більше мовами — державною, англійською та іншими офіційними мовами Європейського Союзу.

Icon_1-04-06_small

Академічна етика

У законопроекті окремою статтею вводиться термін «Академічна доброчинність».

Це сукупність етичних принципів і визначених законом правил, якими повинні керуватися учасники освітнього процесу під час навчання, викладання і проведення наукової (творчої) діяльності з метою забезпечення довіри до результатів навчання та/або наукових (творчих) робіт.

Зокрема, необхідно посилатися на джерела інформації в разі використання чужих ідей, розробок, тверджень і відомостей. Дотримуватися норм законодавства про авторське і суміжні права. Забороняється плагіат, списування, фальсифікації, обман, хабарництво, необ’єктивне оцінювання тощо.

Поділитися цією статтею
Автор: