Благодійний фонд Lumos, заснований авторкою всесвітньо відомих книг про Гаррі Поттера Джоан Роулінг, оголосив про проект реформування інтернатів Житомирщини. Ми поговорили із заступником голови Житомирської ОДА Ярославом Лагутою про те, як це стало можливим та в чому полягає допомога фонду.

Як шукали партнера

Система інтернатів нашої області потребує реформи, адже гроші на їх утримання виділяють колосальні, а ефективність при цьому низька. Тому ми шукали партнерів, які могли б допомогти з проведенням реформи.

У Lumos чудовий досвід у цій сфері. Наприклад, з 2006 року вони працювали над схожим проектом у Молдові. У нас була можливість побачити, як їх програми працюють на практиці, і поспілкуватися з фахівцями фонду — я був у складі урядової делегації, яка відвідала їх офіс у Лондоні.

Про проблеми

Чому я кажу, що нинішня система працює неефективно: кількість дітей-сиріт у країні з кожним роком зменшується, але кількість дітей в інтернатах — ні. Зараз 90% учнів інтернатів мають батьків, але вони знаходяться в цих закладах через одну з двох причин: або в них є інвалідність і батьки передають їх в інтернати, оскільки не можуть за ними доглядати, або це діти з неблагополучних сімей.

giphy (3)

Друга проблема, з якою ми зіткнулися, — величезний опір з боку працівників інтернатів. Вони розуміють, що можуть втратити роботу. Тому для нас важливо провести реформу максимально грамотно. І це одна з причин, чому ми залучаємо фонд — у них є хороша експертиза в цьому питанні. Насправді, наше завдання — формувати нові послуги, а не закривати старі.

Філософія реформи

Ідея реформи в тому, що дитині найкраще перебувати в сім’ї. А гроші, які влада витрачає на утримання інтернатів, ефективніше перерозподілити так, щоб вони адресно доходили до дитини. Умовно кажучи, ефективніше доплачувати батькам, щоб вони не були змушені віддавати дитину в інтернат, ніж підтримувати цілу систему закладів.

Головне тут — не закрити інтернати або заощадити на них, а наблизити послуги до дитини, щоб вона продовжувала жити в родині, а не вирушала до резервації.

У нас немає часу, як у Великобританії, займатися цим 30 років, або навіть 10, як у Молдові. Ми хочемо провести реформу швидше і грамотніше, врахувавши помилки інших країн, які готові зараз поділитися своїм досвідом.

Як відбуватиметься реформа

Проект з Lumos у Житомирській області — це дуже тривалий процес. На першому етапі фонд буде підтримувати нас методологією та знаннями. Зараз ми проводимо триденні тренінги, на яких нас знайомлять з методикою Lumos.

Потім вони проведуть дуже детальне дослідження всіх інтернатів нашої області. Їм важливо зрозуміти, хто там вчиться і хто викладає. Наприклад, зараз у нас на 100 підопічних 130 співробітників, і з них тільки половина є педагогами.

Крім того, фонд профінансує деякі послуги, тому що в перехідний період наші витрати збільшуються вдвічі.

Поділитися цією статтею
Автор: