1 вересня без стресу: таємна стратегія вчителя для першого дня у школі

Переклад: Ангеліна Грицей

Як 1 вересня зустрінеш, так весь навчальний рік і проведеш — здається так звучить відома фраза про новий рік для вчителів. Ми вважаємо, що перший день навчання має пройти без стресу. Тому переклали блог американського педагога Майкла Лінсіна. Він пропонує вчителям свою таємну стратегію, що дозволить не витрачати час на дисципліну, а зосередитися на матеріалі уроку вже з першого дня школи.

Є одна стратегія, яку я використовую кожного першого дня у школі відколи себе пам’ятаю.

Ця стратегія забере лише кілька секунд і допоможе відразу розставити всі крапки над «і» у стосунках із новими учнями. Вона покаже навіть найбільшим розбишакам, що ви, як учитель, не кидаєте слова на вітер.

Стратегія трохи з прибамбасами і, можливо, потребуватиме незначної адаптації залежно від класу. Але вона ефективно усуває «період тестування»: це коли діти шляхом провокацій випробовують, що зрештою доведе вас до сказу.

Для найбільшої дієвості раджу застосовувати стратегію впродовж перших хвилин першого дня школи або перерви перед новим уроком.

Ось як усе працює: після першого привітання з учнями й перед тим, як розповісти їм про ваш предмет, курс, побіжно згадайте про якесь одне правило. Та про те, що може статися, якщо це правило порушити.

Для учнів початкової школи, наприклад, це може бути правило: зберігати тишу, коли ви говорите. Таке ж прохання може підійти й для школярів середньої школи.

Ось як можна це сказати:

«Наступні 20 хвилин я говоритиму про важливі речі. Будь ласка, слухайте та сидіть тихенько, поки я не закінчу. Після цього у вас буде нагода поставити запитання. Якщо розмовлятимете — буду змушена посадити вас окремо від решти класу до кінця уроку».

Старшокласники, з іншого боку, зазвичай сидять мовчки на початку. Утім, вам треба, як не дивно, щоб це правило порушили якомога швидше.

Тому старшокласників можна попросити заховати телефони подалі та попередити: за порушення правила ви конфіскуєте ґаджет.

Суть стратегії в тому, щоб показати учням: ви справді виконаєте свою обіцянку, бо ви не кидаєте слів на вітер. Тому вам і треба, щоб хтось-таки порушив правило.

Поки ви дружньо та невимушено будете вітатися після згадки про правило, хтось неодмінно зірветься — почне розмовляти або дістане смартфон. Це дасть вам змогу спокійно та впевнено попросити цього учня пересісти або віддати телефон.

Важливо зробити все після довгої паузи — упевніться, що не поспішаєте. Для вас важливо, щоб кожен учень побачив, що ви виконуєте обіцяне без злості або розчарування.

Ви створюєте для школярів модель поведінки, показуєте, що саме так, а не інакше, реагуватимете на непослух у майбутньому.

Ба більше, оскільки жоден інший вчитель не застосовує таку стратегію — хто би ще здогадався притягувати дитину до відповідальності в перші кілька хвилин уроку, — ви одразу показуєте, чого ви варті.

Це переконає учнів, що перебування у вашому класі — унікальний досвід. Якщо правильно все спланувати, ця стратегія може бути настільки потужною, що перші два-три тижні навчання підуть як по маслу, без втрати контролю.

Важливо, щоб ви продовжували обговорювати, моделювати та практикувати правила й наслідки за порушення правил у класі. Звісно, вони можуть змінюватися впродовж навчального року. Перші правила з тишею і телефонами — лише тимчасові. Вони допоможуть впоратися з проблемами на початках. А ще — сформують групу уважних слухачів і покажуть загалу, що вам можна довіряти. А що робити далі — вибір ваш.

Безумовно, ця стратегія не для всіх. Але якщо у вас достатньо впевненості, щоб її спробувати, новий навчальний рік можна розпочати вибухово. Вона швидко поверне учнів у тонус. А ви зможете одразу зосередитися на викладанні матеріалу та створенні приємної атмосфери в класі, замість того, щоб марнувати час на дисципліну. Просто пам’ятайте: головне — робити все з добротою й ігнорувати здивовані хіхікання від школярів на початках.

Будьте приязними, виконуйте обіцянки й учні поважатимуть і цінуватимуть вас з першого дня.

Поділитися цією статтею
Автор: