Як створити вдалу заявку на Global Teacher Prize Ukraine 2020

Фіналіст Global Teacher Prize Ukraine 2019 Сергій Петрович поділився порадами та лайфхаками, як заповнювати заявку, щоб потрапити в топ-десятку головної вчительської нагороди України. Сподіваємося, вони надихнуть вас взяти участь наступного разу.

Сергій Петрович — класний керівник, учитель технології та інформатики у вінницькій школі № 16. Також працює у Вінницькому коледжі НУХТ. Зі своїми учнями пан Сергій спілкується на Ви. Протягом 7 років мав порушення слуху після травми, але попри все продовжував працювати вчителем. Навіть більше, у цей період написав і захистив дисертацію та виграв для коледжу безліч грантів. Із колегою придумали і реалізували власноруч «СМАРТ-кабінет фізики» у коледжі. У стіни кабінету вмонтували різні датчики, щоб студенти могли використовувати ці показники під час виконання лабораторних робіт із фізики.


Global Teacher Prize Ukraine — це найграндіозніша мить мого професійного життя. Жоден учительський конкурс в Україні не може порівнятись із цією премією. Стоячи на сцені Національної опери України під оплески переповненої зали, я відчував гордість за те, що працюю звичайним вчителем. Цю емоцію я бажаю пережити і вам, шановні колеги, здобувачі премії у 2020 році. Отже, поради від мене будуть такими:

  • Обов’язково подавайтеся на Global Teacher Prize Ukraine у 2020 році. Бо всі ми є унікальними вчителями і більшість з нас робить дуже круті речі. Тільки інколи не можемо (або не вміємо) заявити про себе. Якщо навіть подавались у попередні роки, але не пройшли чи потрапили тільки до ТОП-50, усе одно подавайте заявку у 2020 році. Досвід моїх колег Майї Тутаєвої та земляка Олега Слушного свідчить, що можливо потрапити у фінал, якщо в попередній рік пройшов лише до півфіналу. Усе це абсолютно реально. Не опускайте руки, а рухайтесь уперед. До слова: я подавався вперше у 2019 році і пройшов у фінал.
  • Не поспішайте відповісти на всі запитання за короткий проміжок часу. Я закінчив оформлювати заявку за добу до дедлайна. Ви завжди можете зберегти інформацію, а потім дописати — є кнопка «Зберегти» (я інакше не міг, у мене весь час реально відбувалося щось нове і значиме. Наприклад, учень виграв олімпіаду, або ми здобули черговий грант для навчального закладу. І я просто дописував ці речі в певні пункти заявки). Цитата з моєї заявки: «Сьогодні, 15.05.2019 у № 21 (1437) найтиражнішої газети Вінниччини «33-й канал» надрукували статтю про коледж (і трішки про мене і мої проєкти:)) «Майбутнє поруч» у Вінницькому коледжі НУХТ».
  • Почніть із цікавих фактів, щоб волонтер, який перевірятиме вашу заявку, зацікавився з перших речень вашою неймовірною розповіддю. І намагайтеся підтримувати цю цікавість протягом усіх відповідей. Наприклад, я почав зі спогадів про своїх неймовірних учителів і про те, чого я в них навчився.
  • Писати щиро і писати правдиві речі. Більше конкретики. Тільки перевірені факти. Наприклад, я вказував в анкеті конкретні прізвища, або назви конкретних конкурсів, додавав посилання. Для чого? Щоб за потреби можна було перевірити викладені факти. Цитата з моєї заявки: «Зокрема, я є співавтором проєкту DIY EDU SPACE, що посів ІІІ місце в номінації «Освіта» Премії у сфері соціальних проєктів і соціальних інновацій Social Project Awards 8 грудня 2018 року, м. Одеса. https://awards.org.ua/2018/08/28/diy-edu-space/. Проєкт увійшов у ТОП-100 найкращих соціальних проєктів України».
  • Створіть свій персональний вчительський бренд. І відповідайте на запитання анкети з позиції свого персонального бренду. Якщо з якихось причин бренду не має, то оберіть хоча б свою власну «велику ідею» (можна кілька, але не більше трьох). Інакше кажучи: чому саме ви маєте перемогти? Наприклад, свою заявку я заповнював не з позиції персонального бренду, а з позиції «великої ідеї». У мене їх було дві. Перша «велика ідея». Не секрет, що 7 років я був слабкочуючою людиною, але знайшов у собі сили виправити ситуацію і не піти з професії. Тому мій успіх — це насамперед меседж до вчителів, які мають фізичні порушення: не здавайтесь, працюйте і шукайте вихід із ситуації. І обов’язково ситуація зміниться на краще. Друга моя «велика ідея»: вчитель-новатор може приносити фінансову користь школі. За кошти моїх проєктів, наприклад, закуплено більшість комп’ютерної техніки в навчальному закладі. 
  • У мене вийшов блог. Спершу я описав усе, що відбулося до 2019, а потім усе, що траплялося протягом терміну подання заявки. А сталося багато чого, тож я дописував у форматі: «Сьогодні 23 серпня і я отримав звістку з департаменту освіти, що мій черговий проєкт переміг і навчальний заклад отримає грант на закупівлю комп’ютерної техніки».
  • Відповідайте на запитання мовою розповіді. Пишіть коротенькі історії. Цитата з моєї заявки: «… Тут є і відео, як ми разом з учнями власноруч створюємо літаки і запускаємо їх у небо біля коледжу, і роботів демонструємо у центрі Вінниці на День Європи, і створюємо прилади з елементами доповненої реальності, друкуємо на 3D-принтері та багато іншого. Тому, будь ласка, дивіться матеріали сторінки. Сподіваюся, вам буде цікаво…»
  • Прикріплюйте відповідні файли, копії грамот, подяк, нагород тощо. Це значно підсилить вашу заявку і зміцнить довіру до ваших слів. Цитата з моєї заявки: «Крім того, я маю чималу кількість публікацій у вітчизняній педагогічній пресі. Друкуюсь у періодичному фаховому журналі «Комп’ютер у школі та сім’ї», газеті «Інформатика» та інших. У своїх статтях розповідаю іншим педагогам про переваги використання ІКТ, методики та способи використання технічних та програмних засобів навчання, «Інтернет речей», робототехніку, STEM-освіту та інше. Перелік статей додаю в прикріпленому файлі».
  • Включіть емоції, але вміру. Заявку перевіряють волонтери (здебільшого такі ж учителі). Тому емоції потрібні, але подані так, щоб не затьмарити факти. Цитата з моєї заявки: «УРААААААААААААА!!! Це просто неможливо. Це супер і клас. Сьогодні 17.04.2019 прийшла радісна звістка з департаменту освіти Вінницької облдержадміністрації про те, що мій черговий інформаційний проєкт переміг!!! Ми (у співавторстві з колегою Тичуком Русланом Борисовичем) посіли абсолютне І місце серед коледжів області й отримаємо на закупівлю техніки 30 тисяч грн…»
  • Будьте оригінальними. Мають бути речі, які виділяють вас серед інших. Опишіть, яка ваша суперсила? У чому вона? Але, знову ж таки, розповідайте на конкретних прикладах.
  • Не перевищуйте кількість слів, які виділяються для відповіді. Якщо організатори про це просять, то не випробовуйте терпіння чарівних волонтерів. Пишіть стисло. Кожне речення має нести нову інформацію. Якщо можна обійтися без якогось речення — краще видаліть його. Я жодного разу не перейшов дозволений рубіж кількості слів. У середньому в моїх відповідях було від 600 до 800 слів.
  • Ну і суперлайфхак на останок: колись мене вчили писати грантові заявки мовою, зрозумілою для конкретного грантодавця. Це не важко, але важливо, щоб грантодавець правильно розумів терміни, ваші емоції тощо. Те саме я раджу і вам: будьте на одній хвилі із членами журі. Знайдіть у Facebook їхні пости, коментарі. І намагайтеся вловити їхній стиль спілкування, мислення, написання статей. Для чого? Бо дуже важливо, щоб людина, яка буде вирішувати, чи достойні ви бути в ТОП-10, відчула знайомий для себе стиль написання. Але в жодному разі не копіюйте слова, фрази, речення. Це має бути саме схожість стилів написання. Скажу відверто, що підготовку до написання своєї заявки я почав за кілька тижнів до офіційного старту заповнення заявок саме з аналізу публікацій майбутніх членів журі у Facebook. Для того щоб описувати свої емоції зрозумілими для них словами і термінами. І це нормально. Адже людина має вас розуміти. І розуміти на своєму емоційному рівні спілкування. Особливо це стосується наступного етапу — написання есе.

Пам’ятайте, це ваша заявка. І які б круті поради вам не запропонували, саме від вас залежатиме стиль написання і зміст відповідей. Тому відповідальності за ваш результат я, звісно, не несу. Але бажаю гідно оформити свою заявку і потрапити в ТОП-50, потім у ТОП-10, ну і зрештою в ТОП-1!

Поділитися цією статтею
Автор: