Три ключі, які допоможуть самостійно вивчити іноземну мову

Не існує ідеального рецепта швидкого опанування іноземної мови. Результат залежатиме від ваших індивідуальних особливостей, мети навчання, кількості вільного часу, а також наполегливості. Проте деякі секрети та лайфхаки можуть значно полегшити життя початківцям. Євгенія Рибалко, авторка україномовного проєкту для самостійного вивчення іспанської мови онлайн Quetal, розповіла «Освіторії» про три основні інгредієнти ефективного навчання мов. А також поділилася корисними ресурсами для тих, хто вивчає іспанську.

1. Повторення

Багато сучасних додатків для вивчення іноземних мов базуються на методі інтервальних повторень. Цей метод полягає в тому, що для «абсолютного» запам’ятовування нового слова учень повинен повторити його кілька разів через проміжки часу, що поступово збільшуються. Скажімо, перше повторення відбудеться за кілька хвилин після знайомства з лексемою, друге настане за кілька годин, третє — наступного дня і т.д.

Ідею того, що розподілені повторення є ефективними для кращого запам’ятовування інформації, вперше запропонував у 1932 році британський психолог Алек Мейс. Потім ефективність методу для вивчення іноземних мов була практично підтверджена американським лінгвістом Полом Пімслером. А в 1970-х роках створили універсальну систему навчання, що базується на методі інтервальних повторень із застосуванням флеш-карток.

Чому цей метод дієвий? Річ у тім, що людський мозок влаштований так, що інформація, до якої він звертається кілька разів протягом певного періоду часу, краще запам’ятовується.

Як застосовувати цю методику для запам’ятовування нових слів?

Занотовуйте нові незнайомі слова і не забувайте повертатися до них через день, тиждень, місяць. Прослуховуючи подкасти, обов’язково користайтеся транскриптами та прослуховуйте записи повторно через декілька днів. Те саме стосується перегляду відео, фільмів та серіалів. Пам’ятайте — навчання має бути активним і регулярним!

Корисні ресурси для вивчення іспанської методом повторення:

Spanish Podcast — подкаст із транскриптами.
LingvoMind — український додаток для вивчення слів за допомогою флеш-карток.

2. Контекст

Коли йдеться про вивчення іноземної, то тут слово без контексту схоже на вирвану сторінку з роману. Ви можете прочитати текст або закарбувати в пам’яті певні деталі, але це навряд чи допоможе зрозуміти сюжет розповіді.

З іноземними мовами відбувається те саме — немає сенсу зазубрювати вирвані з контексту слова. Як приклад, згадайте шкільні диктанти на уроках іноземної мови. Чи довго ви тримали в пам’яті завчені списки окремих непов’язаних слів, вивчених нашвидкуруч напередодні?

Скажімо, іспанське слово «poner» найчастіше перекладається українською як «ставити». Але якщо ми знайдемо тлумачення лексеми в офіційному словнику Королівської академії іспанської мови RAE, то побачимо, що воно має 44(!) різних значення: накривати на стіл (poner la mesa), одягатися (ponerse algo de ropa), вмикати (poner la lavadora) — це лише поодинокі приклади.

Чи є сенс завчати це слово без контексту? Навряд чи.

Як застосовувати принцип на практиці?

Не намагайтеся вивчати нові слова без контексту! У майбутньому відшукати потрібну лексему у відповідний момент часу буде надзвичайно складно. Краще занотовуйте не окремі слова, а фрази та вислови, у яких ці слова зустрічаються (наприклад, «poner la mesa» замість вирваного з контексту «poner»). Також намагайтеся додавати кілька прикладів використання слова в реченні.

Корисні ресурси для вивчення іспанської в контексті:

Contexto Reverso — онлайн-сервіс, який пропонує переклад слова в контексті.
Martes de cuentos — ресурс із казками іспанською.
Extra — навчальний мінісеріал для початківців.

3. Системність

Безсистемне навчання є, мабуть, найсерйознішою помилкою, якої припускаються початківці. Як будинок не встоїть без якісно закладеного фундаменту, так і знання іноземної на початкових етапах будуть хиткими без надійної бази.

Коли база закладена, можна починати додавати цеглини — використовувати різні мобільні додатки, дивитися навчальні відео, читати адаптовані книжки. Але робити це потрібно, не відхиляючись від запланованого шляху.

Як застосовувати системний підхід для вивчення іноземної?

Придбайте підручник, запишіться на курси, домовтеся з індивідуальним викладачем чи розробіть власну систему, якої будете дотримуватися. І не забувайте — доведіть справу до кінця. Дочитайте книгу, завершіть курс, пройдіть заплановану кількість уроків з репетитором чи виконайте всі пункти вашого плану. Маючи базовий рівень A2-B1, ви матимете змогу самостійно вдосконалювати знання, використовуючи додаткові джерела на власний розсуд.

Додаткові ресурси для самостійного навчання іспанської:

Quétal — спільнота українців, які розмовляють іспанською.
Practica español — навчальні матеріали для рівнів A1-C2.
Ver Taal — відеоуроки для початкового та середнього рівнів.

Поділитися цією статтею
Автор: