Телеведучий та громадський діяч Олександр Педан разом із донькою Валерією зробили огляд 12 найкращих університетів. Освітній тревел «УніверCheck» розкриває особливості кожного. То куди вступати у 2022 році? Вгадайте університет за описом та прийміть виважене рішення.
1. Старовинні меблі, роботи та електробайки
Цей український університет — найстаріший технічний заклад вищої освіти Східної Європи, що має міжнародне визнання та загально впізнаваний бренд. Упродовж останніх 10 років за підсумками міжнародних та національних рейтингів — у п’ятірці найкращих українських університетів. Для абітурієнтів тут величезний вибір спеціальностей: 61 бакалаврська та 59 магістерських. Найпопулярніші: інженерія програмного забезпечення, комп’ютерні науки, кібербезпека.
Головний корпус (загалом тут аж 40 навчально-наукових та ще два спортивних) вражає витонченим інтер’єром за аналогом Віденського університету. Кажуть, саме в цьому корпусі читала лекцію Марія Склодовська-Кюрі — дворазова нобелівська лауреатка в галузі фізики й хімії, перший почесний доктор. А нещодавно викладачі цього ЗВО брали участь у розробці Великого адронного колайдера!
Актова зала відома загадковими картинами за ескізами польського художника Яна Матейка, на яких біблійські мотиви поєднуються з науковими винаходами. У колишній студентській читальній залі збереглися унікальні автентичні меблі. Студенти — майбутні реставратори разом із викладачами самостійно відновили бібліотеку та актову залу два роки тому. Астрономічна обсерваторія, якій майже півтора століття, теж візитівка цього вишу. Утім, поруч зі старовиною — футуризм: 30 наукових центрів та лабораторій, науковий парк SID CITY. А в інноваційно-креативному просторі Tech StartUp School можна познайомитися з карколомними розробками студентів-підприємців. Скажімо, роботи-бармени, які здатні готувати коктейлі та інші напої. Або EleoBike — набір для самостійного переобладнання простого велосипеда в електричний за 5 хвилин.
Відповідь: «Львівська політехніка»
2. Кіберспорт і клініка доктора Хауса
В університеті, який торік відсвяткував сторіччя, усі в масках і білих халатах. Адже майбутніх медиків тут навчають лікарі-практики, серед яких 8 лауреатів Держпремії України, 12 заслужених лікарів України.
Сам виш із його семи корпусами нагадує сучасний медичний центр на кшталт клініки доктора Хауса. Класна інфраструктура, круті аудиторії, сучасне обладнання. Проводити операції та лікувати зуби тут вчать за найновішими технологіями.
Хоча виш готує лікарів різних напрямків, а також фармацевтів, медсестер, парамедиків, найбільшої слави здобула підготовка дантистів. Університет став авторитетним науковим центром стоматологічної освіти в Україні. І не лише: за фаховими знаннями приїжджає молодь з більш ніж 50 країн. Виш неодноразово нагороджувався гран-прі, золотими медалями та дипломами, званнями «Лідер вищої освіти України», «Лідер науково-технічної діяльності» та «Лідер міжнародної діяльності».
Вважаєте, що майбутні лікарі мусять бути дуже серйозними? Але відпочивати студенти також вміють: у виші є змагання з кіберспорту, клуби «Мафія» і «Що? Де? Коли?». Часу вистачає і на навчання, і навіть на роботу: із третього-четвертого курсу хлопці та дівчата вже підпрацьовують у лікарнях.
Відповідь: Полтавський державний медичний університет
3. Ракети та потаємні кімнати
Цей університет закінчили письменники Олесь Гончар і Павло Загребельний, другий Президент України Леонід Кучма. А ще випускники ставали аспірантами Оксфорду (Велика Британія), Університету Джефферсона (США). Нині виш входить у ТОП-10 найкращих університетів України (The SCImago Institutions Rankings 2021 (SIR)) і визнаний найкращим у галузях «Бізнес, менеджмент та бухгалтерський облік», «Економіка та фінанси», «Суспільні науки».
Колись його відкриття чекали 134 роки! Саме стільки часу минуло від проєкту до реалізації. І лише гетьман Павло Скоропадський у 1918 році дає добро на його створення. На першому університетському балі виступала кінозірка того часу Віра Холодна.
Головний корпус вишу студенти прозвали «скельцем»: здається, весь він вкритий темно-синім склом. Його там на 4 тис. кв. метрів! З даху гігантської висотки відкривається дивовижний краєвид. А ось старовинні корпуси, хоч вони давно оновлені, породжують студентські легенди про потаємні кімнати.
В Інжиніринговій школі Noosphere запускають стартапи: від мобільного застосунку до суборбітальної студентської ракети легкого класу.
Вибір спеціальностей — величезний: аж 66 на бакалавраті та 56 на магістратурі, серед яких такі сучасні, як авіоніка, клінічна лабораторна діагностика, китайська та японська мови (і ще 12 інших мов). Лише тут готують фахівців повного циклу для аерокосмічної галузі України, а просто на заняттях збирають діючі моделі реальних ракет. 360 українських та закордонних ІТ-компаній чекають на випускників саме цього університету.
Відповідь: Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара
4. Інкунабули та космічні дослідження
Знаєте, що таке інкунабули? Це перші друковані книги, що побачили світ до 1500 року. Вони надзвичайно рідкісні. Але 32 таких скарби зберігається в науковій бібліотеці цього університету, де загалом понад 1 700 000 документів. А ще тут три неабиякі музеї. Зокрема, зоологічний музей має найкращу в Центральній Європі колекцію хижих птахів та сов. Ще одна візитівка вишу — унікальна Лабораторія космічних досліджень. Її історія сягає самого початку космічної ери — 1957 року, коли звідси велося спостереження за польотом першого штучного супутника Землі. До слова, лабораторія — одна з трьох станцій оптичних спостережень за штучними супутниками Землі!
Університет має сотні закордонних партнерів із 25 країн світу та відомий академічною мобільністю: хлопці та дівчата, які тут навчаються, отримують також досвід студентства в європейських вишах. Вони проходять семестрове безкоштовне навчання за програмою «Erasmus+» в 11 університетах Італії, Хорватії, Чехії, Словаччини, Польщі, Румунії, Литви. Чимало студентів отримують подвійні дипломи — український та іншої європейської країни.
Найпопулярніші спеціальності: право, медицина, інформаційні технології. А майбутні археологи разом із викладачами та науковцями стали першовідкривачами стоянки первісної людини епохи палеоліту поблизу селища Королево, яка є пам’яткою європейського значення.
Відповідь: Ужгородський національний університет
5. «Нове IT», амфітеатр і авокадо
У користуванні університету — квітники, поля науково-дослідного господарства «Агрономічне», ботанічний сад на 70 га, зимовий сад, де ростуть авокадо, банани, цитруси. Перед головним корпусом — амфітеатр просто неба.
У Центрі розвитку інноваційних технологій матеріалізують різноманітні ідеї молоді, навіть роблять справжні поливальні дрони. Чотири роки тому вібромлин студентів цього університету виборов перемогу на міжнародному конкурсі в Данії.
24 спеціальності так чи інакше пов’язані з природою: агрономія та лісівництво, технології виробництва і перероблення продукції тваринництва та ветеринарії, інженерно-технологічна. До слова, студенти вважають більшість з них конкурентоспроможними, високооплачуваними та й взагалі спеціальностями майбутнього, «новим IT». Адже рослини дають їжу, ліки, одяг та багато інших речей, які ми то більше цінуємо, що менше залишається ресурсів на планеті. Агросектор — перспективний напрямок для професійної реалізації. Майбутні екологи взагалі переконані: їхня місія — рятувати світ від таких речей, як глобальне потепління. Агрокомпанії часто розбирають студентів ще на останніх курсах.
Відповідь: Вінницький національний аграрний університет
6. Давні традиції онлайн і дитсадок
Топовий університет дослідницького типу, в якому пропонують 55 спеціальностей. Найпопулярніші з них: комп’ютерні науки, журналістика та право. А ось іноземні студенти (до війни їх було 2 тисячі з 50 країн світу) найчастіше обирають медицину, яку викладають англійською. Випускники працюють як у найбільших українських компаніях, так і у відомих закордонних — Google, Amazon.
У виші — європейська система вибору предметів: можна обрати не лише за спеціальністю, а й за іншими темами. І взагалі він відомий прогресивними освітніми технологіями. Наприклад, тут давні традиції онлайн-занять, є власна освітня платформа Mix, вебінар-студія. У Лабораторії VR та AR студенти у VR-окулярах відтворюють певні реальні ситуації та опановують практичні навички. Наприклад, аварія на установці, що очищує природний газ: слід встигнути відремонтувати все до вибуху.
А ще це університет підприємницького типу, тобто активно заробляє платними послугами. У 2020 році було укладено тисячу угод на виконання послуг. Скажімо, на 2 млрд доларів із Китаєм уклала кафедра моделювання складних систем та прикладної математики. Така активність забезпечує якісну матеріальну базу.
Недарма він став найкращим серед університетів України — у рейтингу THE World University Ranking. А у 2020 році посів друге місце у Всесвітньому рейтингу UI GreenMetric, який оцінює екологічність інфраструктури вишу. Тут є навіть Центр підтримки сім’ї, такий собі дитсадок, де дбають про дітей студентів та співробітників університету, доки батьки навчаються чи викладають!
Відповідь: Сумський державний університет
7. Юридична клініка та поліграфи
Єдиний виш в Україні, де з першого курсу студенти обирають мову викладання: англійську, німецьку чи французьку. А ще його унікальна особливість — Центр тестування на поліграфі, що обладнаний сучасними «детекторами брехні». Є навіть апаратура тієї ж компанії, чиї поліграфи використовує Пентагон. У Центрі спеціальної бойової підготовки та в стрілецькому тирі студенти відточують майстерність володіння зброєю. Унікальний Музей вогнепальної та холодної зброї — ще одне надбання університету. Для якої спеціальності все це потрібно? Звісно, більшість тих, хто тут навчається, — майбутні правоохоронці.
Найбільша в Україні сучасна наукова бібліотека налічує понад мільйон найменувань та має електронний доступ до літератури бібліотек будь-якої точки світу. Особлива гордість — зібрання всіх рішень Європейського суду з прав людини. Перлина університету — Музей рідкісної книги, де зберігається понад 15 тисяч книг та документів з права, починаючи з XVII століття. IT-центр, Центр кібербезпеки та інформаційних технологій також є.
До війни щороку дві тисячі студентів їздили на навчання чи стажування в провідні університети Європи та США.
Практикуватися вже з першого курсу можна в одній з найперших та найкращій в Україні Юридичній клініці, якій вже 25 років. За цей час безоплатну юридичну допомогу отримали понад двісті тисяч людей. Студенти консультують, готують процесуальні документи та представляють інтереси заявників в органах державної влади.
Відповідь: Національний університет «Одеська юридична академія»
8. «Український Гоґвартс» та спеціальність «про TikTok»
Один з найстаріших і найвідоміших класичних університетів Східної Європи, найкращий університет України за версією світового рейтингу QS. А 14 його факультетів — серед найкращих в Україні за версією журналу «Forbes Україна». І ще: до війни тут був найбільший контингент іноземних студентів у країні — понад 4 тис. із 68 країн світу.
Університет має 105 бакалаврських і 112 магістерських освітніх програм з таких напрямків, як, наприклад, біомедична електроніка, астрономія, філософія. Є такі унікальні, як «Цифровий соціум» — її не вивчають у жодному іншому українському виші, та й з’явилася вона лише торік. Ідеться про дослідження TikTok, Instagram та інших соціальних мереж.
За те, що він розміняв третє сторіччя, а в його чотирьох багатоповерхових корпусах легко заплутатися, студенти прозвали виш «Українським Гоґвартсом». Хол головного корпусу нагадує зимовий сад. До війни працювали: лабораторія «Ландау центр» (на честь Нобелівського лауреата, діяльність якого пов’язана з вишем), Центр сучасного мистецтва «ЄрміловЦентр», музей археології.
Нині будівлі постраждали через збройну агресію рф. Але університет працює дистанційно під девізом «Освіта попри війну».
Відповідь: Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна
9. Маленькі доменні печі та генератор повітря
Університет випускає найкращі кадри у сферах металургії та енергетики. Тут мають 216 бакалаврських та магістерських програм. Наприклад, теплоенергетика, інженерія, транспортні технології, організація міжнародних перевезень, логістика. Півсотні директорів найбільших машинобудівних та металургійних підприємств — випускники цього університету.
У навчанні студентів до війни було дуже багато практики. На лабораторних роботах займалися зварюванням, працювали на діючих зменшених моделях доменних печей, виготовляли роботів у Лабораторії робототехніки та мікроелектроніки, що створена на грант USAID. Завдяки ще одному проєкту USAID Лабораторія альтернативної енергетики дає змогу студентам вивчити, як працює генератор, що передає штучний вітер. А електроенергію від нього подають до внутрішньої електромережі вишу: за пів року зекономили 8 тис. грн.
Війна завдала чималої шкоди університету. Під час бомбардувань зруйновано навчальний корпус, кімнату відпочинку Emotion zone. Виш переїхав до Дніпра і зараз дистанційно працює на базі Дніпровської політехніки.
Відповідь: Приазовський державний технічний університет у Маріуполі
10. Штучний інтелект, вежа, парк
Назва цього вишу стала брендом ще до присвоєння університетського статусу, тож у його назві залишили слово «інститут». Найкращий технічний ЗВО країни, стабільно входить до ТОП-3 провідних університетів України. А ще тут топовий рівень IT-освіти.
Прекрасний парк площею 15 га і дендропарк на території — візитівка університету. 31 навчальний корпус, 20 гуртожитків, найбільша в Україні студентська науково-технічна бібліотека. А головний корпус (будівля ХІХ ст.) нагадує замок. Зусиллями студентів-реставраторів та викладачів тут відновили вежу, яка стала артпростором та оглядовим майданчиком.
Привертають увагу значні масштаби. Велика зелена територія, чималі аудиторії — у фізичній вміщується 350 студентів, тут 387 кв. м площі та 13,4 м висоти! В аудиторії — інтерактивні екрани, потужні комп’ютери та інше обладнання для відеоконференцій і телемостів. Завдяки цьому заняття можна проводити за участю викладачів зі Словаччини, Великої Британії, Франції.
Про якість освіти говорить прислів’я «Вибач Гарвард, я обрав… (назва університету)». А обирали його для навчання та роботи геніальні науковці Дмитро Менделєєв та Борис Патон, фотограф Соня Плакидюк, музикант Олег Скрипка.
Виш є піонером дуальної освіти, за якої навчання в закладі освіти поєднується з навчанням на робочих місцях на підприємствах. Окрім того, великі компанії, які хочуть взяти випускників цього ЗВО, створюють тут лабораторії, надають обладнання, щоб студенти вчилися працювати з тією самою технікою, яку зустрінуть на роботі. У стендовій лабораторній залі Інституту аерокосмічних технологій мають справу з моделями безпілотників та елементами реальних літальних апаратів.
Стартапи тут — звична справа для студентів. Зокрема відомий Wantent: штучний інтелект, що досліджує реакцію глядачів на фільми та відеоролики.
Відповідь: КПІ імені Ігоря Сікорського
11. Кольоровий квадрат та заняття у VR-окулярах
Головний корпус — легко впізнаваний: монументальний замкнений квадрат, колони, ще й червоного кольору. За однією з версій, він мав бути майже помаранчевим — охряним, але наплутали з технологією. Доки наважилися перефарбувати, будівля вже стала популярною саме в такому вигляді.
Майбутнім студентам пропонують 79 спеціальностей на бакалавраті та 73 — на магістратурі. Для вступу потрібен дуже високий прохідний бал. Проте й навчають по-сучасному: наприклад, майбутні медики займаються із застосуванням технологій VR та AR. А в умовах воєнного стану університетський Центр радіаційної безпеки — єдиний, який дистанційно підвищує кваліфікацію спеціалістів на цю тему. Загалом підрозділи тут такі великі та різноманітні, що кожен — як окремий виш зі своїми традиціями, атмосферою, плюсами та мінусами.
Має три різні локації, де розташовані не лише 16 навчальних корпусів, а й коворкінг «Лунотека», наукова бібліотека ім. Максимовича, видавничо-поліграфічний центр, музеї, спорткомплекс, Ботанічний сад. Тут є навіть власна психологічна служба. А ще астрономічна обсерваторія — з її допомогою науковці університету відкрили «сонячний вітер».
Відповідь: Київський національний університет імені Тараса Шевченка
12. Власне тестування та камерна атмосфера
Перший православний виш у Східній Європі, який найбільше розквіт за Гетьманщини. Його закрили у 1817 році, а відродили у 1992. До слова, розпорядження про повернення до життя цього університету ухвалили менш ніж за місяць після проголошення Незалежності України. І нині цей виш — вже частина світової науки.
І з того ж часу, задовго до ЗНО, почали відбирати абітурієнтів за власною системою незалежного тестування. Тести перевіряли автоматизовано, публічно. Донині існує добровільне внутрішнє тестування, у тому числі з історії самого вишу. Від нього залежить не вступ, а право користуватися додатковими освітніми послугами.
Робочими мовами в університеті є українська та англійська. З моменту відновлення цього ЗВО він асоціювався із прозорістю та академічною доброчесністю. А студентів сприймали як інтелектуальну еліту України, яка вміє незалежно та критично мислити.
Тут діють 24 бакалаврські та 27 магістерських програм, а ще відома бізнес-школа. Університет пропонує студентам аж 3027 курсів на вибір! Для них працюють сім підбібліотек у Науковій бібліотеці, інформаційний, видавничо-поліграфічний та культурно-мистецький центри. Для тих, хто займається дослідницькою діяльністю, передбачено понад 50 грантів і стипендій.
Кожен п’ятий студент бере участь у міжнародних проєктах, літніх школах, конференціях. Заклад співпрацює з університетами 35 країн світу.
Усі 11 корпусів цього вишу розташовані на Подолі, в історичному центрі Києва і зібрані у два студентські містечка. Та попри розмах і славу університету, студентів тут завжди небагато — до п’яти тисяч. «Фрешами», тобто першокурсниками, опікуються бадді (від англ. buddy — приятель) — студенти-наставники, головне завдання яких — підтримка. Викладачі ставляться до студентів як до колег. Усе це створює теплу, камерну атмосферу.
Відповідь: Національний університет «Києво-Могилянська академія»