Здорові цифрові навички дітей: 5 порад і одне застереження із книжки Річарда Кулатти

Цього навчального року ще більше дітей навчатимуться онлайн. Тому саме час подбати про цифрову безпеку та обізнаність школярів. Разом із книжковою платформою Yakaboo пропонуємо книгу визнаного інноватора у галузі навчання, генерального директора Міжнародного товариства технологій в освіті Річарда Кулатти «Цифрові громадяни. Як виробити здорові диджитал-навички у ваших дітей». Книжка допоможе батькам і дітям відкрити для себе безпечний шлях до цифрового громадянства і при цьому зробити наш онлайн-світ кращим. Вибрали для вас п’ять найцінніших порад і одне фундаментальне застереження.

Що ми прочитали?

«Цифрові громадяни. Як виробити здорові диджитал-навички у ваших дітей» Річарда Кулатти, видавництво Yakaboo Publishing, 2022 рік.

Чому радимо?

Ми — серед перших людей, перед якими постало завдання ростити дітей одночасно в цифровому й реальному світах. У нас і наших дітей подвійне громадянство. Ефективні цифрові громадяни — це ті, хто вміє ввічливо взаємодіяти з іншими мешканцями віртуального світу й використовує технології з метою поліпшення своїх цифрових і реальних спільнот. Якщо ми не зможемо придумати, як зростити покоління позитивних, продуктивних, цивілізованих мешканців онлайну, наш неймовірний паралельний всесвіт зрештою стане таким, що ніхто не захоче в ньому жити — а мігрувати назад вже буде запізно. Ця книжка — інструкція з користування цифровим світом, якої раніше не існувало.

Змоделювати цифровий світ як інструмент навчання

Коли ми розвиваємо в дітях цікавість — це змінює цінність їхнього доступу у віртуальний світ. Зовсім маленький поштовх — і зацікавлені навчанням діти починають вбачати в цифровому світі не просто інструмент для розваг, а доступ до суперпотужної бібліотеки для навчання. Такий поштовх можна зробити будь-коли. Коли дитина знайде в домі жука, можна просто спитати: «Як думаєш, що це за жук такий?» чи «А як вважаєш, скільки взагалі у світі існує різних жуків?» — і так запустити цифрове навчання. При цьому важливо навчити ставити хороші запитання, обирати найкраще джерело, оцінювати користь та зберігати інформацію.

Продемонструвати можливості активної залученості

Перший крок до виховання залучених цифрових громадян — дати їм зрозуміти: те, що вони роблять і думають, — важливо. Так, молодим людям не можна голосувати чи подаватися на певні посади, але в них безліч можливостей для мікроактивізму — і все це можливо завдяки тому, що вони роблять у цифровому світі. Для молоді в соцмережах мікроактивізм може зводитися до таких простих речей, як використовувати цифрові платформи, щоб привертати увагу до важливих для них проблем. Щоб допомогти дітям стати залученими цифровими громадянами, обов’язково потрібно й самим знайти можливості щось змінити завдяки цифровому світу. Звісно, це означає, що нам потрібно й самим активно використовувати технології, щоби брати участь у житті спільноти.

Будувати безпеку через свідомість

Коли ми вчимо дітей бути свідомими — ми бережемо їхню безпеку. Цифрові громадяни не тільки можуть убезпечити себе в інтернеті, а й розуміють, як створити безпечний простір для інших. Вебфільтри — стартова точка, щоб створити безпечне середовище для вашої родини. Але є й інші способи технічного захисту, про які варто подумати, перш ніж відпускати дітей у вільне плавання віртуальним світом. Наприклад, обмежити функціональність девайсу та поступово додавати функції. Автор наводить приклад із життя власної родини: «На телефоні нашої восьмирічки немає веббраузера, мобільного інтернету, YouTube і соціальних мереж. Є кілька цікавих ігор, калькулятор, годинник і можливість робити фото й писати іншим членам родини в домашній мережі. А оскільки в нас увімкнена функція схвалення нових застосунків, ми завжди обговорюємо, якщо дитина хоче встановити щось нове».

Працювати в команді

У роботі над цифровим добробутом дітей частина відповідальності лягає винятково на батьків. Але було б нечесно припускати, що відповідати за виховання здорових цифрових громадян має лише родина. Є ще три ключові гравці: провайдери технологій, уряд і школи. Так, ось три ключові елементи, яких варто очікувати від цифрових платформ: визначення загальних норм, ретельніший добір контенту, недопущення масової присутності ботів.

Що зі свого боку може зробити уряд? Забезпечити нагляд за цифровим простором, рівний доступ до технологій, захист цифрової приватності.

Навчати ж цифрового громадянства у школі — це не поставити в розклад новий урок. Потрібно, щоб учителі й керівники школи були прикладом п’яти атрибутів ефективних цифрових громадян:

  • поінформованості;
  • збалансованості;
  • інклюзивності;
  • усвідомленості;
  • активності.

І щоб ці атрибути були вшиті в усі предмети.

Навчити інклюзивності та емпатії

Ростити інклюзивних і толерантних цифрових громадян — це допомогти їм зрозуміти, що за ідеями в інтернеті стоять реальні люди. Віртуальний світ дає нам змогу побачити більше думок, але також — відділити їх від людей, які їх сповідують. Коли ми не відчуваємо наслідків того, що робимо й говоримо онлайн, — можемо легко повестися погано, навіть якщо не мали такого наміру. Як змінилася б інклюзивність у цифровому просторі, якби щоразу, коли ми пишемо про когось пост у соцмережах, нам показували б прев’ю, яким був би такий самий пост про нас. Але такого немає, і батькам потрібно вчити дітей самим розуміти такі речі. Можна спитати, як вони почувалися б, якби такий пост чи коментар написали про них.

Застереження

Якщо повністю відрізати дітей від пристроїв — ризики насправді лише зростуть, бо вони не матимуть змоги виробити здорові цифрові навички. Щоб наші діти стали тими людьми, які все життя вчаться, забезпечують свої родини й перетворюються на лідерів громадянського суспільства, вони мають ще з юності вчитися відповідально використовувати цифрові інструменти. Проблема не в технологіях, а в тому, що ми не встановили правил існування в цифровому світі.

Дізнатися більше про стратегії цифрового громадянства та ознайомитися з його конкретними практиками та прикладами можна придбавши електронну або паперову версію книги «Цифрові громадяни. Як виробити здорові диджитал-навички у ваших дітей».

Поділитися цією статтею
Автор: