Нині почастішали випадки, коли російські військові залучають українських дітей скоювати злочини онлайн. Як захистити доньку чи сина? Про що подбати батькам, щоб дитина не стала жертвою маніпуляцій і злочинів через інтернет?
Як злочинці знаходять потенційних постраждалих?
❌
Переглядають відкриті сторінки в соціальних мережах
Злочинці збирають інформацію про вподобання та друзів дитини, оскільки так легше втертись у довіру. Наприклад, якщо використовувати фрази з улюбленої пісні дитини чи обговорювати фільм, про який вона робила пости.
❌
Додають дитину в закриту групу в Telegram чи Viber
Дедалі частіше батьки звертаються по допомогу, коли контакт дитини додають до закритої групи в Telegram чи Viber без попереднього погодження з дитиною. При цьому діти не знають цю особу або не можуть ідентифікувати, хто доєднав їх до чату. Одним із різновидів такої групи є чат, де зловмисники пропонують дітям додати друзів до групи за певну винагороду.
❌
Створюють фейкові профілі
Злочинці створюють фейкові профілі в соціальних мережах для побудови довірливих стосунків з дитиною. Такий профіль виглядає справжнім — має фото, дописи, надсилає повідомлення від імені однолітка дитини.
❌
Рандомно надсилають повідомлення всім, хто є в певному чаті
Злочинці переглядають профілі тих, хто вже є в певному чаті (зазвичай відкритому, наприклад, волонтерської допомоги міста), рандомно відправляють повідомлення типу «Привіт» і дивляться, хто їм відповість. Далі ведуть бесіду з тими користувачами, хто написав у відповідь.
Чому діти спілкуються зі злочинцями?
❓
Феномен «ілюзії спальні»
Коли ми фізично в безпеці, то виникає ілюзія, ніби з нами нічого не може трапитись в інтернеті в цей час. Але, на жаль, це хибна думка.
❓
Особливість віку
Часом діти та підлітки впевнені, що через їхній вік їм нічого не страшно і ніхто не може їх скривдити, бо вони є дітьми. Але ми помічаємо, що злочинці в інтернеті саме за ними й полюють, а також запевняють дітей, що ті не будуть нести відповідальності за злочинні дії, оскільки є неповнолітніми. Важливо зазначити, що допомога окупантам є злочином і карається позбавленням волі на строк до 15 років. В Україні за цю діяльність встановлена кримінальна відповідальність за 111 та 113 статтями Кримінального кодексу України — державна зрада та диверсія. Притягнення правопорушників до кримінальної відповідальності настає з 16 років, в окремих випадках — з 14 років.
❓
Цікавість
Доволі часто діти та підлітки досліджують щось нове в інтернеті саме через цікавість. Так само відбувається зі спілкуванням з незнайомцями: оскільки це викликає багато передчуттів та невідомості — а що людина хоче від мене, а що буде, якщо я відповім певним чином?
❓
Пропозиції, які викликають інтерес
Злочинці можуть пропонувати зробити щось за винагороду: гроші, дорогі подарунки, таємний секрет, який дозволить дитині стати популярною, додаткові можливості в онлайн-іграх. А також надають відчуття особливості та секретності таким завданням: що це таємно та надважливо і ніхто, окрім саме цієї дитини, не може допомогти.
❓
Гра
Часом діти й підлітки сприймають те, що відбувається з ними, особливо в інтернеті, як гру. Мовляв, можна обрати, як поводитися з тою чи тою людиною, де можна використовувати неправдиву інформацію про себе, щоб здаватися дорослішим чи кращим у чомусь. А якщо людина тебе не знає в житті, то це додає ще більше азарту — сформувати певний образ себе.
Чим це небезпечно?
Через спілкування з дітьми в цифровому середовищі російські військові залучають дітей до протиправної діяльності. Найчастіше це відбувається через грошову мотивацію або залякування, а також необізнаність дітей із правилами захисту себе в інтернеті.
Дитина погоджується на виконання завдання, бо може вірити, що їй нічого не загрожує, оскільки вона є неповнолітньою. І це оманлива думка. Існує низка злочинів, коли діти так само несуть адміністративну чи кримінальну відповідальність за свої дії.
Як дорослі можуть протидіяти залученню дітей до протиправної діяльності російськими військовими через інтернет
- Важливо говорити з дітьми про їхній стан під час війни, переживання та побоювання, які в них зараз є. Наприклад, втрата особистих соціальних зв’язків може спонукати дитину шукати нових друзів в інтернеті, а втрата роботи батьками — способів заробітку.
- Обговорювати правила онлайн-безпеки, які є універсальними на всі часи. Для цього можете використовувати уроки освітнього проєкту #stop_sexтинг або окремі вправи згідно з віком дитини: https://stop-sexting.in.ua/category/materials/. А також брошуру щодо онлайн-злочинів під час війни: https://stop-sexting.in.ua/wp-content/uploads/2022/05/broshura-nasylstvo-v-interneti.pdf.
- Спільно налаштувати приватність акаунтів дитини. Підказки, як це зробити, можете знайти за посиланням: https://stop-sexting.in.ua/nalashtuvannya-pryvatnosti-v-instagram-ta-facebook-instrukcziya-vid-stop_sextyng/.
- Використовувати навички критичного мислення та дискутувати з дитиною, як вона б вчинила в тій чи тій ситуації, чому саме таким чином, а як можна по-іншому підійти до розв’язання проблемної ситуації. За таким алгоритмом ви можете обговорити з дитиною ситуації, коли їй пишуть незнайомі користувачі та просять виконати якесь завдання.
- Бути прикладом відповідального користування інтернетом: мати спільні години відпочинку від девайсів та онлайн-середовища, вдома започаткувати приймання їжі без телефонів, відновлювати спільні традиції, які були до війни.
Про проєкт #stop_sexтинг
#stop_sexтинг — найбільший в Україні освітній проєкт щодо захисту дітей в інтернеті. Отримав премію Глобального договору ООН та загалом навчив більш ніж 500 000 дітей та батьків. У межах інформаційної кампанії торкнувся мільйонів українських родин.
Посилання на проєкт #stop_sexтинг
Сайт: https://stop-sexting.in.ua/
Instagram: https://www.instagram.com/stopsexting.ua/
Facebook: https://www.facebook.com/stopsextingua/
YouTube: https://www.youtube.com/StopSextingUkraine
TikTok: www.tiktok.com/@stopsexting