Підлітки та онлайн-злочинці: як розпізнати загрози в інтернеті

83 % дітей уперше побачили сексуальний контент в інтернеті у 7–13 років. Третина дітей проводить в інтернеті від 3 до 5 годин щодня, а кожна 10-та дитина — понад 7 годин, згідно з дослідженням, яке провели в Україні у 2020 році. Чому так відбувається? Найчастіше діти проводять багато часу онлайн, коли не мають альтернативи проведення дозвілля. За пандемії цей час лише збільшився через навчання онлайн. Як батькам розпізнати загрози в інтернеті? Проєкт #stop_sexтинг підготував батьківський чекліст.

Під час повномасштабного вторгнення росії в Україну час дітей в інтернеті продовжує зростати:

  • багато сімей під час війни залишилися без роботи та грошових заощаджень. Іноді така ситуація може спонукати дітей шукати можливості заробити «легкі гроші» в інтернеті, наприклад, через створення інтимного контенту за фінансову винагороду або в обмін на цінні подарунки;
  • деякі діти змінили місце проживання на інше місто чи іншу країну. В інтернеті вони можуть шукати друзів і підтримку;
  • батьки іноді не в змозі приділити дітям достатньо уваги через психологічне напруження, питання з організацією життя на новому місці. Усе це спонукає дітей проводити більше часу в інтернеті;
  • завдяки онлайн-формату навчання в школах, де немає бомбосховищ, або гібридному формату навчання діти проводять ще більше часу в інтернеті.

Усі ці факти, кількість звернень на гарячу лінію по допомогу з інтернет-ризиками, а також звернення вчителів до #stop_sexтинг із закликом продовжувати розробляти матеріали про безпеку онлайн дають інформацію про те, що кількість злочинів проти дітей в інтернеті лише зросла.

Саме тому #stop_sexтинг у партнерстві з Ресурсним центром недержавних організацій, за фінансової підтримки Українського гуманітарного фонду наголошує на необхідності говорити з дітьми про критичне сприйняття інформації, спостерігати за емоційним станом та в разі потреби вчасно звертатися до спеціалістів. Важливо формувати в дітей навички відновлення, а також вміння відстежувати небезпечні дії з боку однолітків та вміти вчасно про це повідомляти дорослим, аби вберегтися від небезпек.

Що таке сексуальне насильство в інтернеті?

На жаль, розвиток технологій не тільки дозволяє нам користуватися перевагами інтернету та доступу до інформації, а й несе в собі багато ризиків, що тепер існують не лише офлайн, а й онлайн. Особливо небезпечні вони для дітей, які звикли довіряти тому, що бачать, і не завжди перевіряють інформацію.

Спеціалісти виділяють такі основні загрози сексуального насильства в інтернеті: секстинг, онлайн-грумінг та сексторшен.

Секстинг — це обмін власними фото-, відео- та текстовими матеріалами інтимного характеру із застосуванням сучасних засобів зв’язку: мобільних телефонів, електронної пошти, соціальних мереж.

Чим небезпечний секстинг? По-перше, фото, що потрапило в інтернет, може стати публічним. По-друге, навіть якщо фото не були опубліковані та залишаються таємницею, дитина може перебувати в пригніченому стані: переживати, що фото побачать та опублікують сторонні люди і вона стане об’єктом знущань з боку однолітків. По-третє, секстинг може стати серйозною перешкодою для самореалізації в дорослому житті (під час навчання чи пошуку роботи), оскільки роботодавці можуть побачити світлини у відкритому доступі в мережі. Важливо пам’ятати, що повністю видалити будь-яку інформацію, поширену в мережі, практично неможливо.

Онлайн-грумінг — це побудова дорослим/групою дорослих осіб довірливих стосунків з дитиною з метою сексуального насильства онлайн чи в реальному житті. Зазвичай злочинці реєструються в соціальних мережах чи онлайн-іграх під виглядом підлітків.

Чим небезпечний онлайн-грумінг? Дитина не підозрює, що онлайн-друг нібито одноліток, з яким вона вже довго спілкується, може виявитися дорослим чоловіком чи жінкою. Обмін оголеними фото для дітей може бути символом уявної «довіри» та проявом симпатії. Коли ж злочинець отримає бажане, він може продовжити вимагати фото та відео. Потрапивши в таку ситуацію, діти відчувають самотність, відчай та безвихідь, тому погоджуються на всі умови кривдників. У майбутньому в дитини можуть бути проблеми з довірою до людей.

Сексторшен — це вимагання приватних матеріалів, шантажування ними та вимагання грошей чи додаткових, більш відвертих, матеріалів.

Чим небезпечний сексторшен? Спеціалісти зазначають, що психологічна травма, спричинена цим, впливає на всі сфери життя жертви. Це може бути зниження продуктивності, відмова від відвідування навчання, уникання місць, де потенційно можна зустрітись зі злочинцем. Дитина перебуває в постійній тривозі та переживає страх.

Важливо знати, що такі дії передбачають кримінальну відповідальність злочинців за статтями 156-1 (домагання дитини для сексуальних цілей) та 301-1 (виготовлення та розповсюдження дитячої порнографії) Кримінального кодексу України.

Як зрозуміти, що дитина має проблеми в онлайн-світі?

Один із наслідків надлишкового використання інтернету — це стирання кордонів між реальністю та онлайн-світом, коли виникає уявлення, що небезпечні дії є безпечними.

Зібрали для вас в інфографіку всі ознаки ризикованої поведінки дитини в інтернеті:

Для того щоб упевнитися, чи дійсно дитина переживає важкий життєвий етап та потребує допомоги від дорослих, слід поговорити з нею.

Контакти допомоги

Урядова консультаційна лінія з питань безпеки дітей в інтернеті. В Україні працює урядова консультаційна лінія з питань безпеки дітей в інтернеті — 1545 (далі обрати 3). Звернутися на лінію можна анонімно, цілодобово та безплатно.

Психологічна лінія підтримки освітнього проєкту #stop_sexтинг для дітей та батьків. Звернутися по допомогу та отримати психологічну підтримку спеціаліста можна на сайті stop-sexting.in.ua. Консультації є конфіденційними та безплатними.

Портал повідомлень IWF про небажаний контент, де можна повідомити про матеріали, що зображують сексуальне насильство над дітьми https://stop-sexting.in.ua/send. Портал IWF працює як лінія звітування.

Чат-бот проєкту #stop_sexтинг на сайті https://stop-sexting.in.ua/chatbot/ або у Тelegram @StopSextingBot.

Про проєкт #stop_sexтинг

#stop_sexтинг — найбільший в Україні освітній проєкт щодо захисту дітей в інтернеті. Отримав премію Глобального договору ООН та загалом навчив більш ніж 800 000 дітей та батьків. У межах інформаційної кампанії торкнувся мільйонів українських родин, а також створив першу в країні консультаційну лінію щодо безпеки дітей в інтернеті 1545 (далі 3) та психологічну лінію підтримки для дітей і батьків на тему онлайн-ризиків на сайті https://stop-sexting.in.ua/.

Посилання на проєкт #stop_sexтинг

Сайт: https://stop-sexting.in.ua/

Instagram: https://www.instagram.com/stopsexting.ua/

Facebook: https://www.facebook.com/stopsextingua/

YouTube: https://www.youtube.com/StopSextingUkraine

TikTok:www.tiktok.com/@stopsexting

Поділитися цією статтею