Почніть рік із класної книжки: що придбати на тисячу за вакцинацію

Досі думаєте, що придбати на тисячу за вакцинацію? Склали для вас топ родинних книжок за 2021 рік. Традиційно простір української дитячої книги БараБука оприлюднює рейтинг найкращих дитячих та підліткових видань наприкінці року. У Топ БараБуки 2021 увійшли лише твори українських авторів, ретельно відібрані експертками з родинного читання. Обирайте і читайте всією родиною.

Дитячі книжки для уроків у школі

Найкращі видання обирали з короткого списку, який складався з 30 книжок. У довгий список минулого року потрапило 50 видань. Для порівняння, коли БараБука лише започаткувала цей рейтинг у 2014 році, у довгому списку було всього 6 книжок. Ці цифри показують, як стрімко розвивається українська дитяча література.

Журі на чолі з Тетяною Стус обрало 16 книжок-переможниць в основних номінаціях, не рахуючи спецвідзнак у кількох категоріях. Кожна з книжок є помітним явищем та вказує на певний літературний тренд. Деякі з книжок можна і треба використовувати під час уроків історії: наприклад, «Союз радянських речей» Петра Яценка. Або для роботи з дітьми дошкільного віку — воркбук «Козаки правлять країною». Є і книжка, що стане в пригоді вчителям англійської мови. Це «Storytelling. Англійська для дітей в історіях» Олени Жупанової, яка отримала спецвідзнаку «Шпаргалка для вчителя».

Переможці рейтингу Топ БараБуки 2021

«У міста є Я»

Авторка: Ірина Озимок

Ілюстрації: Анна Іваненко, студія сері/граф

Видавництво: «Книголав»

Номінація: «Дебют року в прозі»

«У міста є я» — це перша книжка засновниці Міжнародного саміту мерів та голови Програми місцевого економічного розвитку Фонду Western NIS Enterprise Ірини Озимок. Авторка, ставши мамою, написала про місто й те, як воно функціонує. Звідки в крані з’являється вода, як працює транспорт і обирають мера, як може вплинути на життя міста кожен із нас, навіть школяр? На всі ці питання знайдуть відповіді в цій книжці юні урбаністи. Окрім паперового видання зі стильними ілюстраціями до книжки додається сайт із завданнями й серія подкастів.

«Таємниця життя та смерті»

Авторка: Світлана Ройз

Ілюстрації: Марія Рудик

«Видавництво Старого Лева»

Номінація: «Родинне читання»

Цю книжку дитяча та сімейна психологиня Світлана Ройз написала під час одного з локдаунів. Оскільки під час пандемії в неї збільшилася кількість запитів від клієнтів про те, що відповідати дітям про смерть. Для цієї непростої розмови якнайкраще може підійти ця книга, прочитана з дитиною в затишній і безпечній атмосфері, наприклад, сидячи на дивані, загорнувшись у м’який плед і в теплих обіймах. При цьому можуть знадобитися олівці чи фломастери, щоби малювати те, що попросить авторка, щоб пропрацювати складну тему. А потім психологиня радить зробити вдвох із дитиною щось життєствердне, щоб разом святкувати життя!

«Куди і звідки»

Автори та ілюстратори: Романа Романишин, Андрій Лесів

«Видавництво Старого Лева»

Номінація: «Серія книжок про світопізнання»

Книжка «Куди і звідки» від студії «Аґрафка» — це дуже естетичне і філософське дослідження такого поняття, як рух. Куди ми рухаємося і звідки? Які транспортні засоби на суші, на морі, у повітрі та й у космосі винайшли? Хто ще рухається з нами на цій планеті? І цих питань мимоволі виникає одне: а навіщо? Щоправда, відповідь на нього читач повинен буде знайти сам. А джерелом натхнення для цього неодмінно слугуватиме вишукане панорамне видання з лаконічними і яскравими графічними ілюстраціями від визнаного у всьому світі дуету Романи Романишин та Андрія Лесіва, чиї книжки перекладено більш ніж 15 мовами.

«Абетка від Маєчки»

Автори: Іла Варіна, Ольга Штонда

Артвидавництво «Небо»

Номінація: «Абетка року»

Вивчати літери із собачкою Маєчкою зовсім не нудно. Адже в неї багато друзів і вони ніколи не сидять без діла. Герої постійно опиняються в центрі якогось мікросюжету й на кожному розвороті вчать чудернацькі слова, які починаються на нову букву. На наймолодших читачів у цій книжці чекають також дотепні ілюстрації, незабутні асоціації та захоплива гра.

«Пароплави і кити»

Автор: Григорій Фалькович

Ілюстрації: Яна Гранковська, Ростислав Попський

Видавництво «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА»

Номінація: «Поетична книжка року»

Без перебільшення можна сказати, що Григорій Фалькович — це класик української дитячої літератури. Його вірші — сучасні, з бездоганними образами й римою потішать не лише дітей, а й розважать дорослих влучним потраплянням у суть різних життєвих ситуацій. Ці поезії запам’ятовуються з першого разу. У каталозі «Живі Письменники» 81-однорічний Григорій Фалькович написав про себе так: «прадідусь, дитячо-дорослий поет на пів ставки». Збірка нових та найновіших віршів класика вийшла в одному з найкращих українських дитячих видавництв.

«Апокаліпсис: 40 правил виживання»

Автор: Юрій Нікітінський

Ілюстрації: Еліна Цильке

Видавництво: «Артбукс»

Номінація: «Комікс року»

Увага! Перш ніж гортати цю книжку, продезинфікуйте руки! Саме так написано в цьому виданні про те, як виживати в умовах епідемії або нашестя зомбі. Людям без почуття гумору з надто серйозним ставленням до життя читати цей комікс-інструкцію не рекомендується. Водночас іронія може виявитися вдалим способом відрефлексувати нинішню пандемію разом із дітьми, починаючи з молодшого шкільного віку. У книзі є захований персонаж — злісний і скептичний тарганисько, переконаний, що пережити кінець світу зможе лише він. Закінчується ця мальована історія про апокаліпсис чорними сторінками і зворотним відліком. Час пішов!

«Чарівна книжки про какашки»

Автор: Ганна Булгакова

Ілюстрації: Юлія Гречух

Видавництво: «Ранок»

Номінація: «Пізнавальна книжка для дошкільнят»

Чи варто присвячувати окрему книжку звичайному фізіологічному процесу — запитаєте ви. Проте видавництво «Ранок» знається на дитячій літературі і вирішило, що варто. Книжка може зацікавити дітей, які проходять етап «горщика», й допоможе батькам зрозуміти, з якими труднощами й запитаннями стикається дитина в цей період.

«Козаки правлять країною»

Тексти: Олексій Сокирко, Ірина Голодюк, Ліна Максимук, Марина Старик, Наталія Соболевська

Ілюстрації: Наталія Кудляк

Видавництво: «Дискурсус»

Номінація: «Воркбук для молодшого шкільного віку»

Обережно! Після прочитання цієї книжки у вас, незалежно від віку, може з’явитися гостре бажання взяти ножиці, клей і виготовити макет справжньої козацької фортеці та розставити в ній картонні фігурки козаків. Також завдяки цьому виданню можна навчитися писати скорописом, придумати власний герб на основі історичних символів або й виготовити автопортрет у козацькому стилі. А все тому, що перед вами не звичайна книжка, а робочий зошит. Його розробила ціла команда українських фахівців, які живуть за кордоном, а видало українське видавництво «Дискурсус». Таким чином творці цього видання популяризують в Україні мало знаний жанр воркбуку, який дозволяє дітям засвоїти важливий матеріал, занурившись у нього з головою і попрацювавши з ним руками.

«Майка Паливода обирає професію»

Автор: Мія Марченко

Ілюстрації: Олександра Болотова

Видавництво: «Читаріум»

Номінація: «Художня проза для молодшого шкільного віку»

«Майка паливода обирає професію» — це перша книжка із серії про невгамовну й непосидючу дівчинку Майю, її галасливу родину та друзів. Отримавши домашнє завдання написати доповідь про те, ким вона хоче бути, дівчинка із задоволенням приміряє на себе різні ролі. Ця історія не лише корисна з погляду майбутньої профорієнтації, а й неймовірно життєва і смішна. Вона змусить реготати кожного і, у першу чергу, подарує задоволення від читання, яке так важливо плекати вже в молодших читачів.

«Україна. Від первісних часів до сьогодення»

Автор: Сергій Жуков, Марія Тахтаулова

Ілюстрації: Женя Миронюк

Видавництво: «Ранок»

Номінація: «Енциклопедичне видання року»

Над виданням про історію України видавництво «Ранок» працювало понад 4 роки. Його вихід збігся в часі із 30-річчям проголошення незалежності України. Книжка великого подарункового формату гідна посісти місце в кожній сімейній бібліотеці. Вона написана двома істориками з Харкова з урахуванням дитячого сприйняття, але буде цікава й дорослим, які не проти пройти історичний «лікнеп». Перші люди на теренах України, трипільці й давні греки, давні слов’яни, козаки, гетьмани і… сучасні президенти — усе це лаконічно вміщено на сторінках сучасної мальованої енциклопедії: тут мінімум тексту та лише ключові зображення.

«Союз радянських речей»

Автор: Петро Яценко

Ілюстрації: Настя Омелич

Видавництво: «Портал»

Номінація: «Художньо-пізнавальна проза для підлітків»

Книжка «Союз радянських речей» потрапила не лише в топ української дитячої літератури від БараБуки, а й стала Дитячою Книжкою року ВВС-2021. Килим, який колись висів на стіні в кожній радянській родині, тепер зустрічає читача на форзаці цієї дуже стильної книги. А всередині — безліч подібних експонатів з минулого, а для когось — нагадувань про дитинство чи молодість: шоколад «Оленка», дитяча вантажівка й перший конструктор, велосипед, туш для вій, які були в ужитку в Радянському Союзі. Ці речі можуть розповісти про нашу історію більше, ніж тисячі книжок, переконаний автор Петро Яценко. Тож він вирішив провести «розкопки» цих артефактів і записати їхні історії.

«Інста, кохання, брудний посуд і конста. Норм візуальний гід по Конституції»

Автор: команда «ТОП ЛІД»,

Видавництво: «Wise Bee»

Номінація: «Пізнавальне видання для підлітків»

Якщо ви знали, що інста — це скорочена назва популярної соціальної мережі, то тепер будете знати, що конста — це скорочена назва конституції. Цей ілюстрований кишеньковий гід потрібен підліткам не лише для того, щоби здати тему про головний закон країни в школі. Це видання доводить: знати Конституцію життєво необхідно. Чи мають право батьки змушувати дітей мити посуд? А вимагати повернутися додому до певної години? На всі ці питання автори поглянули з точки зору закону й переказали його мовою підлітків.

«Ел і Ева»

Автор: Надя Біла

«Видавництво Старого Лева»

Номінація: «Проза для юнацтва»

Якщо раніше діти, які виростали з дитячих книжок, одразу переходили до читання дорослої літератури, то віднедавна в українській літературі з’явився окремий жанр для young adults, тобто для молодіжної аудиторії. Проте будьте уважні: на романі Наді Білої є позначка 16+, адже життя підлітків у ній зображено без прикрас, там є секс, наркотики, справжній молодіжний сленг і американізми. Один з головних героїв книжки — Ел, або Льошка, — 16-річний американець, який приїхав до батька в Україну на літні канікули і змушений залишитися тут ще й на наступний навчальний рік. Ева — його зведена молодша на рік сестра в Україні, з якою йому доводиться знайти спільну мову. Підлітки проходять разом перші життєві труднощі, бо так уже влаштоване життя, що молоді люди все мають спробувати на власному досвіді. Підлітки в цьому творі впізнають себе й обов’язково візьмуть щось для себе, а батькам він допоможе краще зрозуміти глибину проблем, які переживають їхні діти.

«На північ від кордону»

Автор: Тетяна Рубан

Ілюстрації: Софія Сулій

Видавництво: «Наш Формат»

Номінація: «Проза для юнацтва»

Роман Тетяни Рубан «На північ від кордону» не лише став другою книгою, яка була відзначена редакцією БараБука в номінації «Проза для юнацтва». Він також переміг у номінації «Вибір читачів», яка визначається окремим голосуванням серед аудиторії на сайті. Це глибокий роман про підліткові почуття на тлі війни. Проте ця війна відбувається не в Україні, як могло здатися на перший погляд, а в Грузії. Щоправда суть від цього мало змінюється, адже агресор той самий. Троє підлітків, серед яких 13-річна киянка Ната, випадково опиняються в невеликому грузинському містечку, життя якого назавжди змінилося після того, як влітку 2008 року туди прийшли російські «миротворці». Це книжка про дорослішання і відстоювання власних кордонів, не лише державних, а й особистих. Цікаво, що за фахом авторка — вчителька історії та права, яка захоплюється психологією та пише для дитячої та молодіжної аудиторії.

«Мандрівний цирк сріблястої пані»

Автор: Наталія Довгопол

Видавництво: «Віват»

Номінація: «Підліткове фентезі»

Це історія про дівчинку і вовка, для яких цирк — це єдина сім’я. Разом з іншими циркачками — співачкою Корнелією, акробаткою Пантерою та загадковою Причинною — Ґріта та її улюбленець мандрують селами Наддніпрянщини, зупиняються в готелі Черкас та знімають квартиру з привидом в Одесі. І все це відбувається на початку ХХ століття. Цей роман для молодіжної аудиторії називають сумішшю міського фентезі та історичного пригодницького роману. Таке могла вигадати тільки авторка, яка сама багато подорожувала, вивчала туризм, працювала з дітьми, грала в театрі історичного танцю «Al’entrada», вчилася ходити на ходулях, ну і шукала себе. Тож небанальні пригоди, динаміка сюжету й живі персонажі, які сподобаються підліткам, гарантовано! Не хвилюйтеся, окрім вовка, інших тварин у цирку немає!

«Варта у грі. Кров Будапешта»

Автор: Наталія Матолінець

Видавництво: «АССА»

Номінація: «Серія року»

Перша книга трилогії — «Варта у Грі» — отримала спецвідзнаку конкурсу «Крилатий лев-2017» за новаторський пошук у жанрі міського фентезі, диплом конкурсу «Львівські перехрестя» та була визнана «Дебютом року в прозі-2018» порталом «БараБука». Після пригод у Львові, чаклунка Варта Тарновецька вже встигла побувати в Празі (роман «Варта у Грі. Артефакти Праги»), а тепер вирушила до Будапешта. Проте в новій книзі львів’янки Наталії Матолінець головна героїня змушена битися з кровопивцями без свого друга Златана. Кожен з них мусить сам перемогти у своїй битві, ставки в якій постійно зростають.

Поділитися цією статтею