Книга на щодень: нові інструменти для читання

Культура читання — важлива складова для побудови свідомого суспільства, що має критичне мислення, аналітичні навички та широкий кругозір.

Важливо, щоб традиції читання як виховувалися вдома, так і прищеплювалися в дитячому садку та школі. У Швеції, наприклад, вихователі навіть наймолодших груп читають із дітьми книжки, виконують творчі завдання та працюють у групах над осмисленням історії в межах читацької компетенції малюків.

Поступово тенденції до промоції читання доходять і до України. У 2019 році Український інститут книги та проєкт «BaraBooka» заснували всеукраїнську акцію #ЖивіПисьменники, спрямовану на заохочення дітей до читання. Зібрали нові інструменти для читання, що стануть у пригоді батькам, вчителям та вихователям.

Чому вони #ЖивіПисьменники?

Тетяна Стус,
авторка ідеї акції #ЖивіПисьменники

«Читаючи в школі переважно твори минулого та позаминулого століть, діти мусять постійно «вдягати» на себе соціальні та психологічні шаблони своїх пращурів — людей, для яких шлях від Сяну до Дону тривав не години, а тижні. Інформація тоді не вимірювалася навіть кілобайтами, не кажучи про терабайти. Будь-яка точка світу не була на відстані екрана. Ті шаблони переважно не відповідають і віковим потребам, не додають емоційної стабільності чи досвіду, на якому варто будувати актуальні моделі життя. Читаючи твори сучасних авторів, з якими можна запросто поспілкуватися в соцмережах та почути їхні голоси на уроці, діти отримують важливе підтвердження, «дозвіл» на життя тут і тепер — у цьому столітті, у цій цивілізації, на цій території, з реальними однолітками й дуже знайомими ситуаціями».

Мета ініціативи — дати дітям відчуття стійкості, ґрунту під ногами, впевненості в сьогоденні, з якої вони вибудовуватимуть баланс власного майбутнього. А залучення українських письменників сучасності до акції — м’який інструмент для того, щоб маленькі читачі почувалися органічно та комфортно у контексті подій сучасності.

Нові інструменти для читання

У межах акції #ЖивіПисьменники її засновники створили тематичний онлайн-посібник для батьків, дітей та вихователів дошкільнят, в якому зібрали 50 книжок сучасних українських письменників.

Також до укладання посібника долучилася дитяча та сімейна психологиня Світлана Ройз, яка написала до кожної книжки з переліку список запитань і творчих ігор. Ці методи сприяють залученню дитини до процесу читання, розвитку емоційного інтелекту та логічних висновків.

Для батьків

Оскільки засади любові до читання зазвичай закладаються в родинному колі, батькам важливо вчасно залучити малюка до традиції читання.

В онлайн-посібнику #ЖивіПисьменники.Батькам психологиня пропонує одразу кілька дієвих методів. Наприклад, читати дитині вголос, коли вона ще тільки вчиться це робити. Також експертка пропонує використовувати читання як нагороду, а не покарання.

Серед дієвих інструментів Світлана Ройз також радить: обговорення книжок, долучення до літературного спілкування родичів і друзів, організація костюмованих вечірок за мотивами книжки та заведення «стіни» цитат, де дорослі та діти виписують смішні чи мудрі фрази з творів, які читають. Якщо стіну вам шкода, можна замінити її на аркуш А4 або спеціальний цитатний зошит.

Для вчителів та вихователів

Зацікавити малюків та школярів книжками — місія не з простих, але доволі реальна, якщо знайти правильний підхід.

Експертки пропонують наступні ігрові вправи для залучення дітей у читацький процес.

  1. Вправа «Запитання»

    Вихователька пропонує дітям об’єд­натися в пари і підготувати по три запитання за ілюстрацією з книжки для інших пар.
  2. Вправа «Віртуальний діалог»

    Після розглядання ілюстрації та її обговорення вчителька пропонує дітям змоделювати розмову двох персонажів. Після озвучення кількох варіантів діалогів можна запропону­вати дітям розіграти їх в особах.
  3. Гра-загадка «П’ять слів»

    Вихователька пропонує розглянути одну з історій, радиться з дітьми про те, який з епізодів обрати. Пропонує назвати п’ять слів до цього епізоду (кожне слово діти можуть позначити за допомогою символічної картинки). За обраними п’ятьма словами діти можуть скласти історію.

Окрім блоку ігрових завдань, у межах акції створили пізнавально-розважальні ролики #ЖивіПисьменники за участі авторів, книжки яких увійшли до онлайн-посібника.

Мета відео — наблизити маленьких читачів до сучасних письменників та дати зрозуміти: між ними не існує прірви, автори живуть поруч із читачами та відкриті до діалогу в режимі реального часу. У роликах вони розповідають про свої книжки просто та жваво, пропонують поміркувати над сюжетом та героями.

Закохати маленького майбутнього читача в літературу легко — лишається тільки застосувати практичні поради з онлайн-посібника на практиці та підібрати книжку, яка була б йому цікава в межах читацької компетентності.

Поділитися цією статтею