Як заохотити дітей до читання

Аби батьки не сумували на карантині, фіналісти премії Global Teacher Prize Ukraine ділилися з ними своїми лайфхаками. В учительки української мови і зарубіжної літератури Кам’янець-Подільської школи № 17 Наталії Рудніцької — величезний асортимент способів занурити дитину у світ читання. Це карти подорожей героя, лепбуки, комікси, сюжетні ланцюжки, асоціативні малюнки, гра-драматизація тощо. А на вебінарі «Психологія та література. Взаємодія та взаємовпливи» вона розповіла ще й про те, як батькам привчити дитину до читання і допомогти їй подолати страхи, емоційні та комунікаційні проблеми.

Якщо ви не реєструвалися на сам вебінар, а бажаєте переглянути його запис та отримати тестування й сертифікат після трансляції — заповніть анкету:

Отримати сертифікат

Дитина читає «крізь себе»

Як ми зазвичай читаємо? Книга — це джерело і емоційної віддачі, і культурно-мистецького задоволення. Доросла людина, поціновувач літератури, зважає на стиль, переклад, особливості тексту (метафори, епітети, лексичне наповнення, ритм). А дитина читає літературу з емпатією. Події та вчинки героїв у книгах дитина може сприймати емоційно, вона може вживатися в роль, уявляти себе літературним героєм. Всю прочитану книгу вона сприймає крізь себе — це особливість дитячого читання. Тож за допомогою книги можна достукатися до дитини, формувати її життєву позицію, розвивати. Якщо дитину непокоять якісь проблеми, далеко не завжди вона згодна відверто говорити про них навіть з батьками. Вчителі мають ще менше шансів відверто поговорити, скажімо, якщо розуміють, що дитина не дуже легко живе в неблагополучній родині, але не хоче ділитися тими переживаннями. Саме книги дають змогу делікатно доторкнутися до того. Наприклад, можна порадити всьому класу твір, де є схожі ситуації. Дитина відчує, що вона не сам на сам із проблемами, почитає, як з ними впорався герой книги.

Навіщо читати дитячі книжки

Батьки мають і самі читати дитячі книжки, адже без цього незрозуміло, що вони пропонують синам і донькам. Можливо, сюжет надто трагічний для вікових можливостей дитини, або ж книга навчає зовсім не того, що ви хочете прищепити в родині. Дуже важливо дорослим перед тим, як запропонувати дитині книгу для прочитання, відповісти на такі запитання:

• Як прочитаний матеріал вплине на дитину?

• Які інсайти вона отримає після завершення книги?

• Що дитина засвоїть? Чи виробляться нові для неї навички, такі як: прийняття рішень, долання проблем, вміння пробачати, співпереживати тощо?

Загалом засвоєння книги можна поділити на три етапи:

Підготовка до читання. Ми маємо детально подивитися, яку саме книжку пропонуємо дитині, чому саме її маємо вибрати поміж інших. Чи потрібна попередня підготовка для сприйняття дитини, адже дещо дітям може бути невідомим чи незрозумілим.

Саме читання. За потреби ми можемо щось коментувати та пояснювати. Коли дитина читає, ми повинні слідкувати за її читанням, розуміти, чи сприймає вона текст, чи цікавий він їй.

«Проживання», тобто усвідомлення змісту та переосмислення його для себе особисто і дитини.

Три способи спонукати до читання

Та спочатку потрібно зацікавити дитину читанням. На жаль, сьогодні актуальною є проблема саме відсутності в дитини бажання проводити час за книгою. Це болісна тема не тільки для батьків, а й для вчителів, адже як можна передати дітям знання, якщо в них немає розуміння тексту. Існує багато порад та методик для збільшення зацікавленості дитини літературою.

Пані Наталія використовує методику сторітелінгу, що полягає в переказуванні тексту. Потрібно взяти певний уривок і почати переказувати зміст твору, про що в книзі розповідається. Можете залишати закладки на певних моментах, які могли би бути цікавими для дитини. Можете надіслати дитині саму книгу в електронному форматі в месенджер з проханням прочитати той, попередньо закладений уривок. Після прочитання уривку, можливо, дитина побачить себе в герої цього тексту, знайде відповіді на ті питання, які її цікавлять. І так зацікавиться книгою та продовжить її читати.

Завдання вчителя — не стільки привчити до книги, як допомогти дитині знайти себе та свою психологічну рівновагу. Дуже часто відповіді на питання містяться саме в книгах, де дитина зустрічається з тими самими ситуаціями, що і в реальному житті.

5 книжок, які розкривають психологію дитини:

А ось і перелік книг, які пані Наталія радить прочитати не тільки діткам, а й учителям та батькам:

1. Маргіт Ауер «Школа чарівних тварин»

Книга німецької письменниці розрахована на діток віком 9–12 років. Вона не тільки захоплива для дитини, а й варта прочитання вчителями, особливо молодими педагогами, які нещодавно розпочали свою викладацьку діяльність. У творі описані типові учні в класі, їхні поведінки. Прочитання книги надасть вам краще розуміння психології дітей, їхніх характерів, поведінок та причин того чи того вчинку.

2. Анджела Нанетті «Мій дідусь був черешнею»

Книга написана для дітей віком 9–12 років. У творі розкривається тема смерті та втрати рідних. Попри таку тему, книга досить життєствердна. Саме на прикладі сім’ї героя пояснюється, як потрібно розмовляти з дитиною на такі серйозні теми. Книга вчить сприймати та переосмислювати такі складні речі, як смерть, що є також невіддільною частиною життя.

3. Аудгільд Сульберґ «Хто проти суперкрутих»

Серія книг норвезької письменниці для дітей 10–14 років. Авторка розповідає про соціальні прошарки, так звані шкільні касти, про системний булінг у школах. Читаючи, діти можуть знайти багато прототипів персонажів у власному житті.

4. Джоді Піколт «Дев’ятнадцять хвилин»

Книга розрахована на дорослу аудиторію. Що можна зробити за 19 хвилин? Можна встигнути спекти перепічку, запломбувати зуб, підстригти газон. А можна за цей час вбити 10 людей. У книзі розповідається про випадок, коли 17-літній підліток розстрілює своїх однолітків у школі. Що примусило хлопця взяти до рук зброю? У книзі розкриваються такі теми, як дитяча самотність, батьківський егоїзм, духовна близькість дітей та батьків, як завищені вимоги батьків впливають на дітей у подальшому житті. Саме прослідкувавши взаємовідносини дитини та батьків, можна пояснити, як довести дитину до певної реакції, що призведе до таких неминучих наслідків. Книга наголошує на важливості виховання та комунікації з дитиною. Адже якщо не виправити вже наявну проблему, може статися велика біда.

5. Джеф Кінні «Щоденник слабака»

Серія із 14 частин. Книга весела, оптимістична, життєствердна. Про звичайне життя дитини, про навчання та щоденні виклики.

Завдяки цьому важливому інструменту — книзі — ми можемо говорити з дитиною про взаємини у школі, булінг, самопізнання, небезпеки зовнішнього світу тощо. Читаючи, дитина виносить інсайти з книги, вчиться співпереживати.


Global Teacher Prize Ukraine — щорічна національна премія для вчителів — агентів освітянських змін, яку проводить «Освіторія». Премія покликана відзначити досягнення вчителя не лише щодо своїх учнів, а й щодо суспільства, та підкреслити важливість педагогів в Україні. 

Подати заявку чи номінувати вчителя на премію Global Teacher Prize Ukraine

Поділитися цією статтею