Чи дає навчання у школі Монтессорі довгострокові переваги для дитини? Це вирішили дослідити американські фахівці з Лабораторії раннього розвитку Університету Вірджинії. У школи Монтессорі є як палкі прихильники, так і критики. Останні вважають, що учнів треба направляти, підганяти, давати загальну для всіх базу, а педагогіка Монтессорі не передбачає активної ролі вчителя. Учені вирішили виміряти ефективність цієї поширеної у світі альтернативної педагогіки.
Як добробут залежить від школи?
У Сполучених Штатах навчаються пів мільйона дітей у майже 3 тисячах шкіл Монтессорі. Загалом у світі два мільйони родин обрали саме цю систему навчання. Педагогіку розробила італійська освітянка Марія Монтессорі понад сто років тому. Основа навчання за Монтессорі — акцент на зацікавленні дитини певною діяльністю. Вважається, що малюк сам відчуває «зону зростання», допитливість штовхає його до тих завдань, які йому вже до снаги, але не надто прості, розвивають. Різноманітні справи учень знаходить у спеціально підготовленому навчальному середовищі. Вчитель не проводить занять, а консультує за потреби, а дитина самонавчається.
Для дослідження, опублікованого у Frontiers in Psychology, запросили 1905 дорослих американців різного віку і попросили їх пройти серію опитувань стосовно добробуту та психологічного комфорту. Вчені порівняли результати опитування тих, хто у шкільні роки навчався за системою Монтессорі, із контрольною групою — тими, хто відвідував традиційні школи. Хоча дослідники зізнаються, що не сподівалися на однозначний результат, висновки вразили. Усі люди, які навчалися за системою Монтессорі, почувалися значно більш стійкими та психологічно здоровими, ніж решта опитаних. Учені враховували очевидні фактори, які впливають на добробут: вік, расу, стать, етнічну приналежність, соціально-економічний статус. Але попри все, тенденція зберігалася.
І це ще не все! Знайшлися й інші закономірності. Що довше дитина відвідувала школу Монтессорі, то вищим був її рівень добробуту.
Якщо брали лише випускників приватних шкіл, то серед них все одно більший добробут мали «монтессорійці». Навіть люди, які в дитинстві навчалися всього три роки в цій альтернативній педагогічній системі, почувалися значно краще, ніж після традиційної освіти.
Кращі есе, математика та колективні ігри
Фахівці Лабораторії раннього розвитку підсумували дослідження, які були проведені протягом 2006–2017 років, та об’єднали результати у метадослідження.
Спостереження та експерименти, проведені під керівництвом професора психології Анджеліни Ліллард, свідчать про успіхи учнів шкіл Монтессорі порівняно з однолітками, які навчаються у традиційних школах. У початкових класах діти краще читають, пишуть більше творчих есе, вдаліше виконують математичні завдання, мають краще почуття спільноти, більше та продуктивніше колективно граються на перервах. Інше дослідження доводить вищі успіхи в природничих науках.
Останнє із цих досліджень складалося зі спостережень за учнями протягом трьох років та чотирьох тестувань. Учні школи Монтессорі перевершили однолітків у вмотивованості до навчання, орієнтації на майстерність, соціальній відповідальності.
Перевіряли й інші альтернативні методики, наприклад, вальдорфські школи, школи Дальтона, але там результати були нерівномірні та частково незадовільні. Скажімо, учні початкових класів вальдорфських шкіл значно відставали у правописі та математиці, але порівняно з учнями традиційних шкіл мали кращі знання щодо навколишнього світу (з природознавства).
Сторічна, але сучасна
Отже, педагогіка Монтессорі перевершує традиційні методи навчання, особливо щодо довгострокового психологічного здоров’я та добробуту учнів. І це важливо, адже мета школи — не підготовка до вступу в університет, не сума знань та вмінь, а саме віддалені результати. Відчуття щастя, процвітання, психологічного комфорту робить людей більш продуктивними у роботі й творчості, а також більш соціально активними.
Чому ж саме ця педагогіка визнана ефективною? Дослідники припускають, що навчальна програма Монтессорі підвищує добробут дітей, бо привчає їх до самонавчання, проактивності, згуртованості.
На думку професора психології Університету Вірджинії Анджеліни Ліллард, ідеї Монтессорі співзвучні сучасним новаціям: навчання центроване на учнів, а не на вчителів, заняття розвивають усі soft skills. Найбільший ефект система Монтессорі дає для дітей, які найгірше навчаються у традиційних школах. Отже, ця педагогіка дійсно може стати «соціальним ліфтом» для учнів. В Америці є безкоштовні державні школи Монтессорі, хоча їх мало. Навчання там дітей різних рас та дітей з родин, що перебувають у скрутних обставинах, спрямовує їх до соціального успіху та добробуту.
Перевірять гормони задоволення та стресу
Важливий момент: точність дотримання освітньої концепції. Адже трапляються школи, де Монтессорі — це просто назва, а насправді в наявності лише спеціальні матеріали, а методика навчання традиційна та навіть застаріла. В одному з досліджень враховували точність реалізації програми Монтессорі. Діти в школі з високою відповідністю продемонстрували значно більший приріст за показниками результативності, ніж у школі із середнім рівнем відповідності. А там, де точність реалізації Монтессорі-педагогіки була низькою, діти демонстрували гірші результати в читанні, ніж учні державних шкіл. Тож важливо враховувати цей момент.
Дослідники вважають, що вибуху популярності шкіл Монтессорі все ж не буде, адже батькам доводиться виходити із зони комфорту, якщо дитина ходить у такий заклад освіти. Ці учні більш критичні, змалечку хочуть мати вибір, вчаться відстоювати свої особисті кордони, не нагадують слухняних та покірних дітей.
Психологи запланували ще два дослідження з цієї теми.
Вони хочуть у довготривалому експерименті перевірити з першого до останнього класу, наскільки учні відчувають психологічний комфорт, як ці показники змінюються з роками в різних типах шкіл. Окрім суб’єктивних почуттів, перевірятимуть такі біомаркери, як рівень окситоцину (гормону задоволення) та кортизолу (гормону стресу) у крові.
Окрім рівня добробуту, колишні випускники Монтессорі-шкіл набрали вищі бали за шкалою «Інтелект» у «П’ятифакторному опитувальнику особистості» (ідеться не про IQ, а про так звану відкритість досвіду, здатність навчатися протягом життя). Учені планують перевірити, що вплинуло на цей показник: альтернативне шкільне середовище чи високий рівень відкритості дітей від початку. Адже саме таких дітей — більш енергійних і таких, що потребують нестандартних підходів, віддають у школи Монтессорі.