Навчання грою: Як зростити «золотий» мозок

Один з найпопулярніших запитів у Google від батьків — «Як розвивати дитину?» Шукаємо відповідь разом із професійною психологинею, освітянкою й тренеркою з Польщі Ларисою Вуйцік. Вона ділиться з читачами «Освіторії» секретами свідомого батьківства, відповідального виховання та розповідає, як відірвати сучасну дитину від гаджетів та наскільки ефективне навчання через гру.

Лариса Вуйцік має багаторічний стаж роботи у сфері освіти, є професійною тренеркою та психологинею. Очолює Фундацію Ad Fontes, в навчальному центрі якої проводяться трансформаційні семінари для батьків, дітей та молоді. У 2018 році пані Лариса видала книгу власного авторства для батьків та опікунів «Повірте, ігри вчать» («Jak bum cyk, cyk. Zabawa uczy») про навчання, виховання та стимуляцію розвитку через гру. Також пані Вуйцік — ініціаторка проекту «Бізнес кохає Жінок», який підтримує жінок у саморозвитку.

Які тілесні проблеми дошкуляють «цифровому поколінню» 

Цифровий світ і нові медіа поглинають наших дітей. 2-річна дитина частіше хоче грати на планшеті, ніж бавитися своїми іграшками. Тож «цифрове дитинство» — реалії нашого життя.

Але якщо дитина в ранньому віці починає користуватися планшетами й телефонами, можуть виникнути негативні наслідки. Дитина може пізніше навчитися говорити, у неї можуть виникнути проблеми з концентрацією уваги та засинанням, емоційні розлади та дефекти постави. А ще — повільний розвиток дрібної моторики (може довго навчатися застібати ґудзики, шнурувати взуття) та проблеми з тактильними відчуттями — не надто любить, коли її обіймають навіть найрідніші люди. Та й узагалі не дуже любить контактувати з іншими людьми. Із цими проблемами батьки в наш час дуже часто приходять до психологів і педагогів.

Ще 10 років тому з невпевненими у собі та сором’язливими дітьми психологи працювали зовсім інакше. Зараз ця проблема актуальна не через недоліки виховання, а через те, що діти не відчувають своє тіло. Наприклад, якщо дитина сахається «обіймашок», проблема може бути в тому, що вона — надчутлива.

Якщо дитина надто голосна — не поспішайте називати її нечемною, адже причина може бути в тому, що вона, не відчуваючи власного тіла, підсвідомо прагне оточити себе звуками. Якщо дитина гіперактивна й бігає замість того, щоб спокійно ходити, — потребує додаткової стимуляції.

То як же полісенсорно підтримувати дитину? Дайте їй можливість досліджувати світ за допомогою різних органів чуття та організуйте світ дитини так, щоб на неї впливали різні подразники. Не кажіть «ні», коли дитина хоче залізти на дерево чи гратися запилюженими камінцями. Навпаки, намагайтеся створити умови, де таких природних стимулів буде більше.

Як зростити «золотий» мозок

На запит «Як розвивати дитину?» Google дає 8,5 мільйонів посилань. Батьки дуже хочуть допомогти дітям, але не знають, як зробити це дієво. Для цього потрібно знати, як працює мозок дитини.

Раніше вважали, що «великий мозок» — це все, що нам треба. Але сьогодні вчені знають: найважливіше — нейронні синапси, які сполучаються та формують нейронну сітку. Розлога нейронна мережа — запорука того, що ми легко адаптуємось до середовища, легше навчаємось нового та маємо кращу пам’ять. Як же зростити «багату» нейронну мережу?

Тут важливі три фактори: чи отримує мозок різні подразники, як він їх розпізнає та обробляє і що робить з ними на виході.

Недарма дослідник мозку Річард Філдз казав: «Мозок, який ми використовуємо, був створений завдяки нашій взаємодії з навколишнім середовищем у дитинстві та юності». А Дебора Вейбер вдало підмічає:


«Якщо ми хочемо допомогти нашим дітям, маємо дбати про їхній мозок — адже вони не читають нирками!»


Що більше інформації дитячий мозок отримуватиме через різні органи чуття, то краще зчитуватиме будь-які сигнали. Саме тому неврологи радять батькам стимулювати мозок дитини, коли та ще перебуває в утробі, — слухати музику, співати пісні для дитинки, читати вголос книги, вірші.

Для гармонійного розвитку мозку потрібна співпраця з трьома системами:

  • тактильною (відповідає за дотик),
  • вестибулярною (рівновага та координація рухів),
  • пропріоцептивною (положення та позиція тіла в просторі).

Ідеально, якщо дитина може побачити певну річ, доторкнутися до неї, спробувати її, почути її назву та подивитися, як вона пишеться, — може навчитися одночасно вимовляти та читати її. Саме тому варто поєднувати читання зі стимуляцією всіх органів чуття.

Батьки — найголовніші вчителі

Навчання допомагає підтримати та зміцнити нейросполучення, які мозок «нажив» за життя. У трирічному віці дитина вчиться найкраще. Черговий важливий момент — 6-річний вік. І останній період, важливий для розвитку мозку, — 12–13 років. Саме тому батьки є найважливішими вчителями своїх дітей. Нейродидактики певні: саме те, що відбуватиметься вдома, стане фундаментом в інтелектуальному розвитку та матиме вирішальне значення для становлення мозку.

Ви можете скільки завгодно відправляти ваших дітей у різні студії, наймати для них репетиторів, щоб вивчати мови, але найефективніше вони навчатимуться через гру.

Раджу звернути увагу на школи, які працюють за методикою Монтессорі. Основні риси методу:

  • не примушуйте,
  • не прискорюйте,
  • будьте супутником,
  • рух і відпочинок,
  • дайте дитині час і простір.

Дитина розвивається, якщо ми даємо їй простір і знаряддя: рука — продовження мозку дитини. Хлопчики й дівчатка, які навчаються за Монтессорі-методикою, у 3 роки запросто пришивають ґудзики. Важливо не примушувати дитину щось робити: вона сама знає, чого їй варто навчитися саме зараз. Не порівнюйте вашу дитину та її вміння з тим, що вміють інші діти-однолітки. Вам треба показати наявні можливості, надихнути, але не змушувати і не прискорювати — ось ваш девіз за Монтессорі. А після того як ваша дитина чогось нового навчилася, дайте їй час із тим поекспериментувати — це теж частина процесу розвитку.

Метод доброго старту

«Якщо в перші роки життя немає правильного шляху нав’язування тілесного контакту зі світом, тоді пізніше не буде можливості розуміння абстракції», — каже спеціаліст із розвитку мозку Мажена Зелінська. Метод доброго старту, який вона започаткувала, базується на розвитку компетенцій дитини, які їй потрібні будуть під час вступу до школи. Мажена акцентує увагу на тому, що чим більше органів чуття дитини працює, тим краще вона вчиться.

Як це має відбуватись у дії? Наприклад, дитина співає пісеньку. Щоб задіяти більше органів чуття, треба створити інтенсивний освітній простір навкруги, щоб дитина одночасно могла ще танцювати, рухатися, стукати ритм пісні на мішечку з піском чи насінням або й навіть паралельно малювала щось фломастерами або фарбами на листочку. Усе це чудово стимулюватиме її нервову систему.

Теорія соціального навчання

Цю теорію створив Альберт Бандура, який влучно цитує Карла Юнга: «Діти виховуються за допомогою того, ким Є дорослий, а не того, про що цей дорослий говорить». А від себе додає: «Є величезна різниця між навчанням і втіленням набутих знань». Наприклад, ми можемо вчити дитину, що ввечері їсти солодке — некорисно. Але якщо наша дитина ввечері побачить, як хтось ласує солоденьким — вона робитиме так само. Те саме — про гру на планшеті: дитина бачить, як ви «залипаєте» годинами в гаджетах, і сама робитиме так само. Нехай те, що ви говорите, збігається з тим, що ви робите.

Прості ігри для розумників

Цифрове покоління дітей обожнює комп’ютерні ігри — адже це світ, в якому народилася дитина. Не слід забороняти користуватися гаджетами. А ось те, що варто зробити, коли дитина маленька — навчити її розумно користуватися ними. Забороняючи або обмежуючи дитину в цьому, запропонуйте альтернативи, що дають подібні ефекти. Адже комп’ютерні ігри задовольняють конкретні потреби дитини: приналежності (ідентифікації), компетентності (почуття впливу), автономії (відчуття свободи дій).

Спробуйте самі сформувати ігровий простір дитини і долучайте її до розвиткових сенсорних ігор. Наприклад, організуйте вдома ігрову зону, де дитина зможе фарбувати та змішувати рис, макарони, зерно, ліпити щось з кольорового тіста. Діти в захваті від таких активностей!

Гра — вітання рук і ніг

Увімкніть музику і запропонуйте дитині таку забаву: «Нехай твої руки та ноги привітаються одне з одним!» Покажіть на власному прикладі: одночасно піднімайте ліву ногу та праву руку, а потім праву ногу та ліву руку. Рука, зігнута в лікті, має торкатися коліна. А потім нехай долоня торкається великого пальця на нозі. Повторіть кілька разів на різні сторони. Такі вправи розвивають вестибулярний апарат, допомагають поліпшити координацію дитини.

Вправа «Хто сильніший»

Ще одна чудова вправа — «Хто сильніший?». Станьте обличчям до стіни та попросіть… зрушити з місця стіну. Влаштуйте змагання — хто тиснутиме на стіну сильніше. А потім лягайте на підлогу перпендикулярно до стіни та спробуйте зрушити стіну ногами.

Масаж

Ви можете легко заспокоїти дитину за допомогою простого масажу. Для цього обійміть малюка та повільно проводьте долонею по спині, неначе малюєте коло. І навпаки, зранку, коли хочете розбудити дитину, поводіть рукою згори вниз — так ви стимулюєте нервову систему. Ваше чадо охочіше прокинеться, гарантую!

Гра «Потяг»

Старшій дитині запропонуйте гру «Потяг». Назвіть букву, а дитина нехай перелічить, що і хто може подорожувати в потягу, а назва має починатися саме із загаданої літери. Або пограйте в асоціації: «Що в тебе асоціюється зі словом сон?», «А які маєш асоціації до слова «кіт»?»

Після гри дайте дитині трохи знудьгуватися — нехай світ навколо стане настільки тихим, щоб вона змогла почути сама себе.

Поділитися цією статтею