Що варто знати про вступну кампанію 2023? Вебінар із такою назвою вийшов на YouTube-каналі онлайн-платформи iLearn. На гострі запитання вступників відповідали заступник міністра освіти і науки з питань вищої освіти Михайло Винницький та директорка Українського центру оцінювання якості освіти Тетяна Вакуленко. Які перші підсумки основної сесії НМТ? Що далі? Куди вступати цього року? Зібрали відповіді на всі ці питання та неочевидні поради про вступ у 2023 році.
Якщо тестування перервалося
Найгарячіший етап національного мультипредметного тестування минув: два тижні оцінювання проводили щодня, у дві зміни. З понад 258 тис. вступників, які реєструвалися на НМТ в Україні, 93% учасників таки прийшли до тимчасових центрів.
Також 23,3 тис. хлопців та дівчат планували пройти НМТ за кордоном, у 47 містах 30 країн. І це говорить про те, що молодь пов’язує своє майбутнє з Україною.
За словами Тетяни Вакуленко, не обійшлося без проблем: були хакерські атаки, технічні несправності. Рік був безпрецедентним щодо проявів недоброчесності. Результати тих, хто вдавався до таких дій, як пересилання тестів третім особам, користування підказками знайомих чи репетиторів, списування, будуть анульовані. Інструктори майже на кожній зміні вилучали приховані телефони. У соцмережах бачили відео про те, як під час збоїв у системі технічного забезпечення НМТ стороння людина зайшла та віддалено працювала за акаунтом учасника тестування. Але зробити це потайки не вдасться. Проводиться аналіз баз даних — перевірять траєкторію учасників НМТ під час виконання вступних випробувань. В Українському центрі оцінювання якості освіти (УЦОЯО) планують посилити технічний захист у наступні роки, щоб запобігти списуванням.
Повітряні тривоги — ще одна проблема. Цього року під час НМТ їх було не менше, ніж торік. Було і по кілька тривог на день у різних регіонах, і по одній, але настільки тривалій, що учасники не мали змоги завершити роботу. Тепер їх запросять на додаткову сесію, що триватиме з 11 до 24 липня.
Кому ще на додаткову сесію НМТ?
Додаткова сесія буде гарним виходом для тих, хто страждав на підтверджене документами захворювання під час основної сесії або кому стало зле просто під час проведення оцінювання. Важливо, що ці учасники мають упродовж трьох днів (з урахуванням дня тестування) подати відповідні заяви до регіонального центру. Ті, хто планує проходити НМТ на додатковій сесії за кордоном, мають звернутися до Донецького регіонального центру УЦОЯО.
Можна не хвилюватися учасникам НМТ, які не завершили проходження оцінювання через повітряну тривогу. Вони разом з інструкторами мали одразу ж написати заяви. Запрошення на сесію будуть приходити в персональний кабінет так само, як це було на основну сесію.
Де брати результати й куди надсилати?
Де дивитися результати НМТ 2023? До 28 червня в персональному кабінеті на сторінці УЦОЯО з’являться результати по шкалі 100–200 балів. До слова, хоча підсумки ще не підбиті, вже відомо, що з кожного предмета є ті, хто впорався на найвищий бал — двохсотбальники.
А ось почитати правильні відповіді та усвідомити, чому вони мають бути саме такі, не вдасться: тестові завдання не розголошуватимуть (лише по одній формі для кожного предмета розкриють у звіті, щоб продемонструвати характеристики тесту). Частину з тих завдань, що були на НМТ 2023, збираються використати повторно.
Що робити далі? Якщо людина вступає до українського закладу вищої освіти, то дані автоматично переходять до Єдиної державної бази з питань освіти. Ця система під час формування персонального кабінету вступника дасть змогу бачити результати. Якщо ж ідеться про закордонні університети, знадобиться витяг з відомостей результатів НМТ. Для цього вступник має звернутися до УЦОЯО із заявою, додати паспортний документ та сертифікат учасника НМТ. І отримає виписку на спеціальному бланку, яку можна перекласти потрібною мовою. Вона є дійсною майже в усіх країнах.
Чи можна подати апеляцію?
І так, і ні. Оскільки всі питання НМТ були закритого типу, тобто не передбачали відповідей розгорнутого типу, які можна по-різному трактувати, людський фактор було зведено до мінімуму, питання перевірялися автоматично, то й можливості оскаржити результат не передбачено. Якщо знайдуть помилку в самому тесті, усім учасникам нададуть за це завдання бал, незалежно від відповіді. До слова, в УЦОЯО вже виявили одну помилку в макеті у блоці з математики. У питанні на відповідності слід було знайти, яку з функцій надані функції перетинають щонайменше двічі, але там замість +1 у тесті помилково написано –1. Це, звісно, призводить до іншого результату. Тому всім зарахували правильну відповідь.
А ось апеляцію на порушення процедури НМТ подати можна. Наприклад, були проблеми з інтернетом, постійно зависала платформа. Якщо це підтвердиться, вступнику дадуть право пройти НМТ ще на додатковій сесії.
П’ять неочевидних порад щодо вибору університету
1. Якщо плануєте жити в Україні, навчайтеся в Україні
Михайло Винницький дав 5 неочевидних порад абітурієнтам щодо вступу 2023. Він переконаний, що за кордоном молодь ще встигне, за потреби, пройти магістерську програму чи аспірантуру. А ось бакалаврат краще проходити на Батьківщині, адже саме тоді світогляд людини формуватиметься в нашому контексті.
— Так сталося, що я закінчував магістерську програму в Кембриджі, — поділився заступник міністра освіти. — Може, це дивно звучатиме, але я жалкую, що навчався не в Україні. Маючи четверо дітей, я б не радив їм іти на бакалаврат у такий рейтинговий заклад. Бо рейтинг формується не за освітньою якістю, а за науковими здобутками. Утім, хороші науковці не обов’язково хороші викладачі. Вчорашні випускники шкіл не готові йти на лекції до Нобелівського лауреата не тому, що недостатньо розумні, а тому, що їм потрібно отримати базу, а вчений говоритиме про високі матерії. Проте цю базу добре закладають чимало університетів в Україні.
2. Думайте не лише про те, ким бути
Пан Винницький як людина, що викладає 20 років, переконаний: коли вступаєш на бакалаврат, обирай університет, а вже коли на магістратуру — обирай програму. Для тих, хто йде на рівень бакалавра, питання «Ким бути» другорядне, хоча здається, що саме із цим слід визначитися. Значно важливіше інше: в якій спільноті вони проведуть чотири роки життя. Важливо, щоб їм було комфортно там, щоб вони пишалися в майбутньому дипломом. Якщо помиляться зі спеціальністю, яку планують опанувати, ще можна буде щось скорегувати: вибіркові курси, переведення. А ось перевестися до іншого університету на бюджет, на жаль, зараз в Україні майже неможливо.
3. Вступна кампанія — не для компанії
Вступникам не варто дивитися, куди йдуть друзі зі школи або кохана людина. Краще подумати про себе, а не про них, бо стосунки за студентські роки змінюються. Батькам варто переконати: за компанію не можна обирати певний університет. Абітурієнтам краще зорієнтуватися, які цінності їм близькі, з яким університетом хочуть асоціювати себе.
4. Зверніть увагу на акредитацію
А це заступник міністра радить як людина, що причетна до створення нової системи акредитації освітніх програм в Україні. Вона надається на 5 років. Якщо на момент випуску студента цей термін завершиться і програма виявиться неакредитованою, це величезні проблеми, адже студенту не зможуть видати диплом. Чотири роки навчання — нанівець, бо програму визнали неякісною. Тому перед вступом буде корисно подивитися сайти закладів освіти, куди абітурієнт збирається подаватися. Насторожитися варто, якщо термін акредитації короткий, вже завершується або на конкретну освітню програму університет отримав умовну акредитацію (це на один рік та означає, що університет працює над її покращенням).
Така порада не означає, що ці варіанти взагалі не варто розглядати. Умовна акредитація — нормальний процес, але слід усвідомлювати ризик. Якщо, наприклад, людина стає одним із перших вступників за сучасною новою інноваційною програмою, остання може бути ще взагалі не акредитована. Доведеться зважити ризики, наскільки вона корисна та цікава для вступника, наскільки він сам вірить в її майбутнє, наскільки цінні навички вона дає. Якщо програма того варта і з часом буде акредитована, доки студент навчається, цей нюанс ніяк не вплине на диплом.
5. Не відкладайте подання заяв
Абітурієнтам не варто тягнути з поданням заяв на вступ на бакалаврат. Реєструвати електронні кабінети та завантажувати документи можна буде вже з 1 липня. Подбайте, аби все було готове до 19 липня, коли можна вже подавати заяви на вступ. А останній день, коли це можна буде зробити — 31 липня, до 18:00. Щороку чимало людей «прокидаються» саме в цей день, що спричиняє технічні та організаційні труднощі для університетів. Окрім того, сам абітурієнт ризикує не встигнути, бо якщо щось станеться в цей день, він не матиме запасу часу.