Книжки на літо: що почитати з дітьми на канікулах

Фото: Andy Kuzma з pexels.com

Літо — час для відпочинку. І добре, якщо діти проведуть його не лише біля телефонів чи моніторів, але і з книжкою. Видавництво Vivat зібрало книжкові новинки від українських авторів, які наповнять канікули як маленьких 3-річних, так і досвідчених 9-річних читачів. Деякі з книжок — не одиничні історії, а цілі серії, тож читання вистачить на все літо.

Катерина Єгорушкіна. Наш підліжковий космос, для дітей 3+

Історії від Катерини Єгорушкіної не про якихось абстрактних дітей, а про цілком реальних Ромчика і Даринку. Вони зазирають у підліжковий космос, шукають там динозаврів та інопланетян, знаходять варіанти, як полагодити батьків, натренувати сміливість, нагодувати батарею, улаштувати оркестр із баняків і на якому режимі варто прати вертольоти. А мама-письменниця ці експерименти і смішинки записує для того, щоб розповісти своїм маленьким читачам. Кумедні й зворушливі історії засмакують читачам від 4 років та їхнім батькам.

Наталія Чуб. Ще один єдиноріг, для дітей 3+

Хто не любить принцес? Принцес люблять усі, особливо якщо вони героїні чарівної казки. Вони дуже різні — сором’язливі й безстрашні, мрійливі й відважні. А в кожної з них є улюблений єдиноріг. Чарівні й мудрі створіння допомагають принцесам долати перешкоди, разом із ними стають сміливішими, спритнішими та чуйнішими. Принцеси ще зовсім маленькі, але серця в них великі й добрі. Адже це так важливо — не тільки плекати любов і доброту, а й щедро ділитися ними з тими, хто поряд.

Сашко Дерманський. «Тю!», — сказав їжачок, для дітей 6+

Книжки Сашка Дерманського улюблені для тисяч дітей. «Тю!», — сказав їжачок» — це нова історія про дружбу і пригоди, від яких перехоплює дух. Головний герой, їжачок Тю, мріє про те, щоби дослідити річечку. Мандри та пригоди стають реальністю, коли він знайомиться з ведмедиком Михасем та білочкою Лампочкою. Разом з дружбандитами не страшно і капості чинити, і щеплення робити, і тата Зизанія Колючого з біди виручати. Бо ж тато не просто їжак, а дослідник людяків — пише про них книжку, а одного разу не повертається з нічної вилазки. Ця історія сповнена гумору, при чому не лише дитячого, а й зрозумілого дорослим. Так що нову книжку від Сашка Дерманського полюблять не лише маленькі читачі, а й їхні батьки.

Три історії про Жерара від Івана Андрусяка, для дітей 6+

Герой книжок Івана Андрусяка, морський свин на ім’я Жерар, — не просто морська свинка в розквіті літ, з відмінним апетитом і любов’ю до життя. Він ще й має кмітливість, талант до розслідувань і неабияку мужність.

Перша книжка про Жерара, «Морськосвинський детектив», розкриває його детективний талант, адже коли стаються таємничі злочини, усі тварини з довколишніх будинків, ба навіть ті, що живуть на вулиці, неодмінно звертаються саме до Жерара. А він береться за справи тільки за умови смачненького гонорару.

«Жерар-партизан» — продовження пригод хороброго морського свина, який разом із друзями зумів прогнати з рідного хутора Витівки ворожі танки. Така книжка дуже потрібна маленьким читачам, які мають щиро вірити в те, що все буде добре.

А в історії «Жерар на Витівці» головний герой продовжує свою кар’єру детектива і під час літніх канікул на дачі, на хуторі Витівка. Сонливий літній відпочинок перервав жахливий гармидер у курячому царстві півня Сулеймана Пишного — і тільки Жерарові до снаги вхопити порушника спокою за хвоста. Але після розкриття першої справи неминуче трапляються і друга, і третя: на Жерара і компанію чигають велике рогате чудовисько, перегони й полювання, а також таємниці нічного життя Витівки.

Зоряна Биндас. Котики-патріотики, для дітей 6+

«Котики-патріотики» — це оповідання про сміливих і винахідливих чотирилапих, які не падають духом, знаходять двоногих друзів і хитро долають ворогів. Киця Монро була ніжною домашньою улюбленицею, але одного дня в її дім вдерлися двоногі шкідники — і красуні довелося міняти звички та давати прочуханки непрошеним зайдам. Кіт-ветеран Добрий волів би спати та їсти тунець, натомість вправно очолює загін войовничих тварин, які знешкоджують окупантів. Дворову кицю Марі волонтери вивезли з рідного Маріуполя, але вона зуміла знайти вірних друзів, новий дім і навіть започаткувала власну творчу справу. А малюк Перчик лишився сам-один і понад усе мріяв полагодити зламану муркалку, та виявилося, що котяче щастя — аж ніяк не в умінні муркотіти…

Дві історії про Полінку від Віталія Запеки, для дітей 6+

Віталій Запека — фотограф і письменник, а нині ще й військовий — написав ці історії для своєї онучки Полінки. Це книжки, в яких немає війни, а радість і веселощі б’ють через край.

За першу книжку «Полінка» автор отримав премію імені Всеволода Нестайка. Це розповідь про дівчинку, якій «без пальчика долоня»: саме виповнилося чотири. Полінка гостює у дбайливої бабусі й дідуся-витівника, який попри свій вік страшенно любить бешкетувати, улаштовувати капості, пригоди й навіть організовувати пошуки скарбів.

А у продовженні — книжці «Полінка в Королівстві дурниць» героїня вже трохи дорослішає. Розважлива і кмітлива дівчинка, Велика Мандрівниця маленького розміру, вирішує зазирнути за двері, на яких було написано «Куди не треба», — і потрапляє до казкового королівства, жителі якого щодня коять бодай одненьку нісенітницю, яку потім нестримно святкують.

Галина Ткачук. Блакитний записник, для дітей 6+

Історія від Галини Ткачук не просто цікава, а й терапевтична. Це книжка про дівчинку Владу, яка через війну виїхала до Польщі. На сторінках новенького блакитного записника дівчинка мріяла писати «Товсту книжку», але наприкінці лютого її плани змінилися. Блакитний записник став прихистком для найпотаємніших думок Влади. Це щира, довірлива оповідь про вимушену еміграцію і дітлахів, які попри гризоти і переживання не розучилися усміхатися, сподіватися, дружити і підтримувати одне одного. Вона допоможе розфарбувати в яскраві кольори навіть такий сумний досвід та може надихнути дітей вести щоденник, що зараз було б дуже терапевтично.

Марта Гулей-Заглинська. Історії для літування, для дітей 6+

Літні канікули — час, коли можна безтурботно сидіти з дідусем на веранді, слухаючи оповідки про водяні листочки, Чумацький Шлях, планету Зорію та океан, зітканий зі сріблястих ниток… Славкові з Ільком пощастило: улітку вони гостюють у мудрого оповідача — сімдесятип’ятирічного бешкетника, який знає так багато історій, що й канікул замало, щоб усі їх переслухати. Щовечора під акомпанемент коників-стрибунців вони втрьох переносяться у світ знань і пригод, у якому дерева живі, небо кольору моря, а мрії важливіші за математику.

Ця затишна книжечка навчить дітей бути спостережливими, уважними й допитливими.

Дві історії про Змія Багатоголового від Дари Корній, для дітей 9+

Історії від Дари Корній переносять читачів у скелястий світ Вічного Літа, який населяють мудрі змії та дракони, які подолали заздрість і живуть у гармонії та злагоді. Кожен має своє призначення й шанує закон, дракони мандрують, потрапляють у пригоди та не дають засумувати.

Перша історія із серії, «Пригоди Змія Багатоголового. Діти Сонцівни й молодильні яблука», оповідає про лихо, яке спіткало чарівний світ: у Райському саду захворіли жар-птиці й вертоград із молодильними яблуками занедужав. Друзі Мотузочка й трьохголовий змій Халепник рушають у світ людей, щоб дізнатися правду й завадити катастрофі.

Пригоди продовжуються і в другій книзі — «Пригоди Змія Багатоголового. Білі перлини для білої королеви». Першорічки Школи Семи Вітрів встряють у нову оказію. Брати Товчикамені — вогняно-червоний Ярійло, золотавоголовий Златоус та чорнопикий Чорній — зустрічають синю драконку Вітряну, яка є напівлюдиною і має особливий дар. Що це за дар і чому Вітряній загрожує небезпека — про це дізнаються читачі історії від Дари Корній.

Три історії про будинок «Вау!» від Андрія Кокотюхи, для дітей 9+

Якось чарівні істоти взялися мірятися силою і догралися до того, що їхні світи не витримали й луснули. Вцілілі мешканці врятувалися у нашому світі і відтепер мешкають у величезному будинку «Вау!». Герої серії від Андрія Кокотюхи — привиди, вампіри, гноми, відьми, русалки та інші легендарні містичні створіння — живуть поряд із людьми і вчаться бути хорошими сусідами.

Щодня з героями книжок «Як весело в будинку «Вау!», «Великий гармидер в будинку «Вау!» та «Комедія жахів в будинку «Вау!» трапляються кумедні історії. Вони борються з нудьгою, сваряться і миряться, галасують і зчиняють гармидер. А одного дня їхній будинок навіть стає справжнісіньким знімальним майданчиком: Русалка стає акулою, змій створює монстра, а вампір бере сценарій занадто близько до серця. І, звісно ж, усім додають клопоту бешкетливі тролі!

Поділитися цією статтею