Куди вступати у 2023 році: огляд 10 університетів України

Телеведучий та громадський діяч Олександр Педан разом із донькою Валерією продовжують освітній тревел «УніверCheck». У новому сезоні вони розкривають особливості 10 українських університетів. То куди вступати у 2023 році? Вгадайте університет за описом та знайдіть свій виш мрії.

Стажування в Google, студентські стартапи та релігійна традиція

Цей приватний виш — один із найкращих університетів країни. Кілька років поспіль він очолює рейтинг за балами ЗНО на контрактну форму навчання. Із початком війни університет не зупинив навчальний процес, навпаки — освіта стала ще більш суспільно орієнтованою, щоб відповідати викликам часу. Виш налічує 11 бакалаврських та 15 магістерських програм, де щороку навчаються близько 1900 студентів.

Університет має понад 150 академічних партнерів із цілого світу. Студенти створюють свої стартапи, беруть участь та перемагають у світових наукових конкурсах, стажуються у Google. Також вони мають можливість самостійно обирати додаткові дисципліни для вивчення й розширення свого світогляду.

Крім того, важливою складовою навчання тут є волонтерство та побудова спільноти навколо цінностей. Адже це єдиний католицький університет від Польщі до Японії, що успадкував і продовжує наукову діяльність Греко-Католицької Богословської Академії.

Відповідь: Український католицький університет

Виш — обʼєкт Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО

Цей виш — один з найстаріших класичних університетів в Україні. Розташований у величній історичній будівлі — резиденції митрополитів Буковини і Далмації. Корпус університету входить до списку об’єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Тут викладали та вели дослідницьку роботу науковці європейського та світового рівня: економіст Йозеф Шумпетер, правники Євген Ерліх і Ганс Гросс, історик Раймунд Фрідріх Кайндль, математики Леопольд Гегенбауер і Ганс Ган, хімік Ріхард Пшібрам, філологи Степан Смаль-Стоцький, Омелян Калужняцький, Іон Сбієра.

Усього в університеті 10 факультетів, 2 навчально-наукові інститути та 1 Фаховий коледж. Виш співпрацює з закордонними освітніми установами, підтримує програму подвійних дипломів та входить у трійку лідерів в Україні за кількістю виграних проєктів ЕРАЗМУС+.

Відповідь: Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича

Виш із Книги рекордів Гіннеса

Цей виш — наступник першого вищого навчального закладу східнослов’янських народів. Був заснований у 1576 році князем Василем-Костянтином Острозьким. Зараз налічує 3 інститути, 2 факультети та Навчально-науковий центр заочно-дистанційного навчання.

У цьому університеті навчалися Гетьман Війська Запорозького Петро Конашевич Сагайдачний, автор «Граматики словʼянської«Мелетій Смотрицький та Головнокомандувач Збройних Сил України Валерій Залужний.

Це єдиний український університет, який двічі потрапив у Книгу рекордів Гіннеса за найдовший марафон читання. Виш активно підтримує студентські ініціативи. Тут діють студентське радіо «ОстРадіо», журналістська лабораторія «J.Lab», юридична клініка «Pro Bono» та багато інших.

Відповідь: Національний університет «Острозька академія»

Лідер педагогічної освіти в Україні

Цей університет — один із найстаріших вищих навчальних закладів у західному регіоні України, який сьогодні є престижним освітнім і культурним закладом, науково-методичним центром педагогічної освіти та науки галицького краю. Його історія розпочалася з братської школи в Кременці, де готували вчителів початкових класів для інших братських шкіл. У 2022 році виш посів 3 місце в рейтингу педагогічних вишів України.

Тут навчалися український письменник, літературознавець та літературний критик Ростислав Семків та український рок-музикант, засновник і фронтмен українського рок-гурту «СКАЙ» Олег Собчук.

Відповідь: Тернопільський національний педагогічний університет імені Володимира Гнатюка

Навчання на правоохоронця

Цей виш — потужний центр підготовки кадрів для Національної поліції України за всіма світовими стандартами. Тут несуть службу, працюють та навчаються понад 10 тисяч осіб.

Через військову агресію російської федерації та активні бойові дії університет був вимушений передислокуватися з Харкова до Вінниці та Кам’янця-Подільського для продовження навчального процесу в безпечних умовах. У виші діють 6 факультетів: слідства, кримінальної поліції, превентивної діяльності, кіберполіції, заочної підготовки працівників Національної поліції, факультет для навчання студентів, інститут післядипломної освіти, Сумська філія та Кременчуцький льотний коледж. На громадських засадах функціонує Школа наукового лідерства університету.

Відповідь: Харківський національний університет внутрішніх справ

Традиція підготовки рятувальників

Цей інститут є потужним навчальним та науково-практичним комплексом, де навчають професійних фахівців ДСНС України, правників та психологів. Виш налічує 3 факультети: пожежної безпеки, оперативно-рятувальних сил та цивільного захисту.

357 випускників та працівників інституту стали на захист людей від атомного лиха — Чорнобильської катастрофи. Тому виш має імʼя Героїв Чорнобиля, а на території побудований Монумент Героям Чорнобиля, де викарбувано імена учасників ліквідації аварії на ЧАЕС та її наслідків.

Інститут співпрацює з підрозділами ДСНС України в областях, а також із закордонними колегами в Польщі, Франції, Німеччині, Нідерландах, Литві, Латвії, Естонії, Болгарії, Грузії.

Відповідь: Черкаський інститут пожежної безпеки імені Героїв Чорнобиля

Нафтогазова промисловість — професія майбутнього

Цей виш — єдиний в Україні вищий навчальний заклад нафтогазового профілю. На нього покладено важливу місію — забезпечувати енергетичну безпеку держави, що особливо актуально зараз.

Студенти цього вишу мають можливість навчатися у Краківській гірничо-металургійній академії ім. С. Сташіца в Польщі й отримати диплом магістра європейського взірця, проходять виробничі практики та стажування у навчальних закладах Німеччини, Чехії, Польщі, Угорщини, Канади, Туреччини, Греції та інших країн.

В університеті діє студентське відділення міжнародної організації SPE (спілка інженерів-нафтовиків). Студенти-члени SPE беруть активну участь в міжнародних нафтогазових конгресах, конференціях та програмах.

Відповідь: Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу

Принциповий університет, що не піддався окупантам

Виш входить у ТОП-10 найкращих класичних Університетів України та є провідним ЗВО Вінниці та Вінницької області.

Був створений в 1937 році в м. Сталіно (нині Донецьк). Після захоплення адмінбудівель та гуртожитків Університету в м. Донецьку збройними угрупованнями так званої ДНР університет переїхав до Вінниці.

Виш підтримує зв’язки з багатьма університетами світу, зокрема з Університетом Дель Норте (Парагвай), Сандерлендським університетом та Університетом Нортумбрії (Велика Британія), де студенти можуть навчатися за обміном.

Відповідь: Донецький національний університет імені Василя Стуса

Хранителі народного мистецтва

Цей виш займається популяризацією народного мистецтва, розвиває традиції ремесел та шукає нові художні форми у творах прикладного та декоративного мистецтва й дизайну.

Інститут має 3 спеціальності: «Дизайн», «Образотворче мистецтво, декоративне мистецтво, реставрація», «Менеджмент соціокультурної діяльності». Тут навчають фахівців, що займаються дизайном та декоруванням середовища. Студенти працюють з різноманітними матеріалами: глиною, металом, прядивом, деревом, шкірою, а також вивчають академічний рисунок, живопис та скульптуру, історію мистецтв та основи архітектури.

У музеї вишу зберігається колекція стародавніх експонатів, які є зразками традиційних народних ремесел, що розвивалися на території Гуцульщини. А у виставковій залі навчально-методичного кабінету постійно відбуваються експозиції виставок викладачів, студентів та випускників інституту.

Відповідь: Косівський державний інститут прикладного та декоративного мистецтва

Майбутнє відбудови України

Цей виш є найкращим будівельним ЗВО України. Він уже підготував понад 4 тис. спеціалістів-будівельників, архітекторів та дизайнерів для 116-х країн. У портфоліо випускників університету — десятки тисяч проєктів, реалізованих у різних країнах світу.

Студенти тут мають змогу навчатися на унікальному промисловому 3D-принтері, що друкує з бетону блоки для будівництва.

Під час війни виш прийняв до себе релокований Маріупольський державний університет. Для його співробітників, викладачів та студентів тут виділили корпус та гуртожиток. А їдальня університету на чолі з Директором стала частиною гастроармії України.

Наразі студенти, викладачі та співробітники університету займаються обстеженням та реконструкцією пошкоджених будівель і споруд в Ірпені та Бучі та на інших деокупованих територіях.

Відповідь: Київський національний університет будівництва і архітектури

Поділитися цією статтею
Автор: