Більшість українців недооцінюють реальні загрози в мережі. Дослідження про безпеку в інтернеті провела компанія Lenovo. Експерти підготували поради, як захистити себе та пристрій своєї дитини онлайн.
Згідно з дослідженням компанії Lenovo, кожен другий хоча б раз ставав жертвою кіберзлочинців. Водночас 61% інтернет-користувачів переконані, що з легкістю впораються з кібератаками. Ті, хто турбуються про безпеку в мережі, передусім переймаються захищеністю особистих даних (73%) та можливими фінансовими втратами (69%). Своєю чергою, користувачі найменше бояться репутаційних втрат (26%) та зниження продуктивності роботи пристроїв (28%).
«За даними досліджень Lenovo, лише 3% користувачів не бояться стати жертвами кіберзлочинів. Решта 97% шукають способи себе захистити, але водночас недооцінюють реальні загрози. 23% опитаних вважають, що звичайної обережності в інтернеті достатньо, щоб не втратити власні дані. Думаєте, лише реальний світ може бути жорстоким та небезпечним? Сьогодні на дітей та дорослих чекає дедалі більше загроз у цифровому просторі. Створюючи пристрої Lenovo, ми піклуємося про безпеку наших користувачів. Наприклад, для цього було розроблено унікальну систему захисту ThinkShield. Доведено, що дані на наших пристроях на 99% менше піддаються ураженню, ніж на інших. Проте дуже часто вирішальну роль у втраті даних грає банальний людський фактор», — зазначає Тарас Джамалов, генеральний директор Lenovo в Україні.
Cучасні засоби безпеки ThinkShield — це інтегрований у пристрої бренду Think набір апаратного та програмного забезпечення. Наприклад, шторка ThinkShutter дає змогу одним рухом руки відкривати і закривати веб-камеру, вбудований фільтр ePrivacy та інтелектуальні механізми захисту USB-портів. Це також і безпосередня надійність самих пристроїв Think, багато з яких сертифіковані за стандартами MilSTD. Ідеться про захист від ударів, падінь, електричних розрядів, пилу, підвищеної вологості, низьких і високих температур, пролитої рідини тощо.
Надійні типи захисту
Двофакторна автентифікація вважається одним з найнадійніших типів захисту інформації. У банківській справі її використовують 73% користувачів, а ось для соціальних мереж — лише 35%, чим спрощують доступ кіберзлочинцям.
Не менш надійною вважають біометричну автентифікацію, її обирає 54% користувачів. Найчастіше використовують відбиток пальця (43%) або ж розпізнавання обличчя (21%). Найрідше — автентифікацію за райдужною оболонкою ока (6%) та за допомогою підпису (6%).
Як захистити себе в мережі
Що робити, щоб користування інтернетом та соціальними мережами було безпечним?
По-перше, використовувати надійні паролі та інші засоби автентифікації. Обов’язково! А ще краще — їхню комбінацію, тобто двофакторну автентифікацію: захищайте і пристрій, і доступ до особистих акаунтів у мережі. Люди забувають складні паролі й часто обирають такі, які легко вгадати або підібрати. Із року в рік у списках паролів, які люди створюють найчастіше, фігурують qwerty, 123456, P@ssw0rd. Особливо часто так роблять діти, тоді як дорослі нерідко за пароль беруть пам’ятну дату — день народження, день весілля. Знайти цю інформацію дуже просто, наприклад, з профілю у соцмережах. Один зі способів боротьби з проблемою — застосовувати менеджери паролів. Ці програми генерують випадкові багатосимвольні унікальні паролі для різних сервісів і зберігають їх у захищеному місці. Усе, що потрібно — пам’ятати майстер-пароль від сервісу.
По-друге, контролюйте публікування персональної інформації про себе та своїх друзів у соціальних мережах та стежте за налаштуваннями конфіденційності. Не публікуйте онлайн фотографії ваших документів, квитків і платіжних чеків. Також не варто розповідати про те, коли ви збираєтеся поїхати у відпустку або півдня і півночі провести в друзів. Адже такі дані дуже цікавлять як кібершахраїв, що полюють за чужими фінансами, так і звичайних крадіїв, які чекають, коли люди підуть куди-небудь надовго.
По-третє, не відкривайте підозрілі посилання! Сьогодні вкрай потрібно мислити критично та вирізняти потенційні небезпеки. Тож перш ніж відкрити «дивне» посилання від знайомого, перепитайте, чи дійсно він його відправляв, чи його, бува, не зламали? Якщо посилання надійшло від незнайомої вам людини — краще не ризикувати.
І наостанок, наявність підозрілих спроб входу у ваш акаунт — привід перевірити, чи не намагаються його зламати. Тож перевіряйте електронні листи та сповіщення від соціальних мереж на такі спроби. Це допоможе уникнути втрати ваших даних.
Як захистити дитину в мережі
Якщо у вас є діти, то навички кібербезпеки краще починати виховувати змалечку. Наприклад, усією родиною можна переглядати новий застосунок, обговорювати потенційні небезпеки, разом встановлювати налаштування приватності та конфіденційності. Пояснюйте дітям, що означає «персональна інформація», і складіть перелік даних, які діти за жодних обставин не повинні публікувати в соцмережах.
Для безпеки найменших користувачів батьки можуть контролювати контент на пристрої за допомогою спеціального дитячого режиму (Kid’s mode). Відповідальні компанії-виробники дбають про наявність такого рішення на планшеті, яким діти зазвичай користуються, буквально з коробки. Один з останніх представлених планшетних ПК від Lenovo — Tab M10 Plus FHD обладнаний дитячим режимом і рішенням для батьківського контролю. Налаштувавши їх, ви можете відфільтрувати контент і забезпечити доступ дитини тільки до перевірених додатків.
Для дітей старшого віку варто створити окремий «дитячий» профіль, де будуть реалізовуватися непотрібні дорослим обмеження. Там радимо активувати безпечний пошук у встановленому браузері: потрібно перейти на сторінку з налаштуваннями пошуку і позначити цей пункт.