Користувачі соцмереж обурюються відвертим фото 8-річної блогерки та моделі Мілани, яка нещодавно оголосила про свій роман із 13-річним блогером Павлом. Дівчинка має близько пів мільйона підписників в Instagram та ще майже 6 мільйонів фоловерів в іншій соцмережі. Як реагувати нам, дорослим, на такий контент? Що варто обговорити вдома зі своїми дітьми та підлітками, поки цією справою вже займається поліція? Записали поради сімейного психолога Катерини Глушенко.

Катерина Глушенко, сімейний психолог

Відверті фото підлітків заради популярності

Вражає не лише кількість підписників сторінки юної моделі, а й кількість фан-сторінок, які копіюють її контент.

Сучасне покоління дітей більше орієнтується на однолітків, ніж на дорослих. Для них вкрай важливо отримати схвалення інших дітей/підлітків. Тому природно, що батьки занепокоєні: їхні діти можуть хотіти бути схожими на юних блогерів, почнуть робити відверті фото й відео. І все це заради такого ж визнання і схвалення.

Дитина, наслідуючи дорослі фото популярних блогерів чи поп-зірок, не усвідомлює сексуальний підтекст таких фото. Тим більше вона не здатна передбачити наслідки потрапляння фото в мережу.

Ця ситуація вкотре нагадує про необхідність статевого виховання й сексуальної просвіти. Насамперед серед батьків. Розмежування понять «людської сексуальності» та «сексапільності» — сексуальної привабливості. Обговорювані світлини тому так і бентежать, бо демонструють сексапільні образи й поведінку. Дорослі жінка або чоловік теоретично можуть припустити, наскільки сексапільним сприйматиметься їхній образ у нормах суспільства. Підлітки лише вчаться транслювати свою сексуальність, експериментуючи із сексапільністю.

Ваша дитина переглядає схожий контент — що робити?

Важливо проговорити з дитиною, які почуття викликають у неї такі світлини. Якщо вони їй подобаються, спробуйте з’ясувати, що саме її особливо приваблює. Запитайте, чи думала вона, з якими почуттями інші люди можуть дивитися на такі фото. Чи знає вона, які ризики є в тому, що ці фото бачать незнайомі люди.


Батькам варто пам’ятати, що статеве виховання — не лише про секс.


Вже починаючи з трирічного віку ми можемо говорити з дітьми про інтимні частини тіла, особисті кордони, приватну поведінку й поведінку на загал, про особистий простір і безпеку.

Діти дошкільного віку цікавляться «ритуальною» стороною стосунків — як дорослі спілкуються, зустрічаються, звідки беруться діти… У цьому віці ми можемо пояснювати, що є прийнятною і неприйнятною поведінкою, розширюємо знання про безпеку. Це той вік, коли батьки можуть пояснювати дитині на словах і показувати власним прикладом, як оберігати особисту інтимність.

Зі старшими дітьми говоріть про асертивність — вміння піклуватися про свої кордони, не порушуючи чужих, концепцію згоди, людські стосунки й прояви людської сексуальності.

Ми часто радіємо, помітивши, що дитина хоче бути схожою на дорослих, повторювати нашу поведінку. Однак дітям бракує критичності, щоб оцінити, що варто наслідувати, а що ні.

Цей кейс є доречним приводом для нас, дорослих, поглянути на себе і задуматися: чи не транслюємо ми самі поведінку, яку не хочемо бачити у своїх дітях.

Поділитися цією статтею