Проведення «співбесіди до першого класу» скасували. Натомість із квітня по серпень триватимуть знайомства майбутніх першокласників зі школою та вчителями. Як не перетворити перший похід до школи на стрес для дитини? Як подолати страхи та які фрази потренувати вдома? Склали для вас чекліст підготовки до першого візиту до школи.
Знайомство зі школою: чому це важливо для майбутнього першачка?
1
Допомагає подолати страх дитини перед невідомим
2
Розпалює інтерес до навчання: «О! Тут можна робити багато цікавих речей!»
3
Дає розуміння, що в школі можна знайти нових друзів
4
Показує дитині, як виглядає всередині школа та її майбутній клас
Перший візит дитини до школи: помічний чекліст для батьків
Батькам варто знати, що знайомство дітей зі школою проходитиме у форматі ігрового заняття. Не буде ані співбесіди «дитина-батьки-директор», ані запитань як на іспиті. Діти будуть знайомитися з учителем та майбутніми однокласниками, прогуляються приміщеннями школи, проведуть кілька годин у класній кімнаті.
Якщо діятимуть жорсткі карантинні обмеження, готуйтеся, що зустріч дітей зі школою можуть поділити на два етапи для зменшення кількості людей. Але як учитель початкових класів із 27-річним досвідом я все ж наполягаю на тому, щоб знайомство учнів зі школою проходило в повноцінному форматі, коли разом збираються 25−30 учнів. Діти мають розуміти, що в класі їх буде багато, та відчути взаємодію у повному складі.
Прорекламуйте школу: дитина чекатиме на візит із нетерпінням
Допоможіть дитині звикнути до думки, що в школі їй буде цікаво. За кілька днів до відвідин довірливо поспілкуйтесь із вашим майбутнім школярем. Але спершу дізнайтесь, хто зі знайомих та друзів вашої дитини навчатиметься з нею в одному класі.
Розкажіть, наприклад: «У школі ти не будеш сам. Там будуть твої друзі, знайомі з двору й садочка. Ти ж знаєш Данила? Ну ось, тепер він твій однокласник. У садочку ви гралися разом, а тепер будете разом ходити до школи. На уроках будете вчитись, а на перервах спілкуватись і гратись із вашими новими друзями».
Якщо дитина запитує: «А чому ти думаєш, що мені у школі буде цікаво?»
Наведіть приклади тих запитань, які чуєте від свого дошкільнятка: «Ти мене запитуєш, як швидко ракета долетить до Марса, або чому після дощу з’являється веселка, або як підрахувати подаровані тобі на іменини гроші. У школі ти дізнаєшся про це і набагато більше! Пообіцяй, що і мене навчиш чогось нового, добре?» Розкажіть, що саме в школі можна навчитись, як писати листи друзям в інтернеті, читати цікаві історії та завдання до ігор, які син чи донька любить.
Налаштуйте себе і майбутнього першачка на позитив
Ваша місія №1 перед зустріччю — подбати, щоб дитина була в гарному гуморі.
Запропонуйте сину чи доньці вибрати звечора, що одягнути на знайомство зі школою.
Запропонуйте скласти до рюкзака речі, які дитина візьме із собою: вологі серветки, іграшка, пляшечка з водою.
У день візиту не підганяйте дитину, не транслюйте негативних емоцій — так ви передасте чаду поганий настрій.
Щоб дитина була впевнена в тому, що в школі з нею все буде гаразд, можете сказати: «Ти дорослішаєш у мене на очах і вже зовсім скоро підеш до школи. Ось дуже важлива річ, яку ти маєш знати: у будь-якій ситуації я тобі допоможу. Так, мене не буде поруч у школі. Але якщо в тебе виникнуть будь-які труднощі, тобі допоможе вчителька, друзі. А вдома ти завжди можеш розказати все-все-все мені. Ми поговоримо, і я допоможу розв’язати будь-яку ситуацію».
«Мама поруч»: пошийте для дитини будиночок із фетру як символ зв’язку з домом
Раджу батькам прислухатися до дієвої поради від психологині Світлани Ройз. Вона радить батькам майбутніх першокласників пошити для дитини невеличкий будиночок із фетру. Він символізує родину та зв’язок із домом, і в перші місяці навчання мандруватиме разом з дитиною до школи. Можна взяти його і на першу зустріч, особливо якщо дитина відмовляється надовго розлучатися з вами.
Розкажіть дитині, що цей будиночок має в собі трохи магії. І щойно син або донька відчує сум за домівкою чи за кимось із членів родини, варто лише доторкнутись до будиночка. І тоді той, про кого думає дитина, відчує це. Або торкнутись і відчути: «Мама шила цей будиночок, вона теж думає про мене зараз. Мама поруч». Такий атрибут допоможе дитині відчути захищеність тут і зараз.
Повторіть важливу інформацію, яку дитина має знати про себе і про світ
Звісно, ви це робили не раз. Та й під час гри-знайомства сину чи доньці не доведеться повноцінно презентувати себе чи прицільно показувати вміння. Але загальні уявлення про світ допоможуть дитині відчути себе успішною навіть під час першого заняття в групі однолітків. Отож, переконайтеся, що майбутній першачок знає:
- пори року;
- дні тижня та їхній порядок;
- день, місяць і рік свого народження;
- поняття «вгору, вниз, вліво, вправо»;
- інформацію про батьків, братів і сестер;
- номер мобільного телефону бодай одного із членів родини;
- свою улюблену страву, гру, породу домашнього улюбленця, улюблену книжку, яку читали батьки.
Розкажіть дитині, що вчитель може ставити запитання для всіх дітей і чекатиме, хто захоче відповісти: «Якщо ти захочеш відповісти сам — піднімай руку і кажи, всі уважно тебе послухають. Якщо не готовий відповідати — просто дочекайся запитання, яке тобі буде дійсно цікаве».
До слова, хороші результати під час знайомства-зустрічі дає метод «Улюблена іграшка про мене розкаже…» Вчитель має заздалегідь попросити батьків, щоб ті сказали дитині взяти на зустріч зі школою свою улюблену іграшку. І пояснити: «У школі буде цікава гра. Ти зможеш через улюблену іграшку говорити про свої захоплення і вподобання. Всі інші діти так само робитимуть через свої іграшки. Як думаєш, це буде класно?» Така гра допомагає дітям у великій групі подолати сором’язливість.
У дитини немає братів і сестер? Граємо в цікаву гру «Машинки»
У сім’ях, де є кілька дітей, маленький випадковий штурханець під час гри — звична справа. А ось дітки, які зростали в родині без братів і сестер, часто скаржаться навіть під час першого знайомства зі школою: «А мене штовхнули…», «А мене вдарили… Не хочу більше до школи». Насправді найчастіше виявляється, що ситуація трапилася під час гри. І саме дітки-одинаки найгостріше відчувають такі ситуації, адже живуть роками за принципом «Увесь простір тільки мій».
Щоб запобігти таким ситуаціям, запропонуйте гру «Машинки». Кожен член родини — машина. Попереду — великі перегони. І ось машини стартують і гасають на великій швидкості в невеликому приміщенні. Хтось із «машинок» час від часу «підрізає» та легенько штурхає дитину. Дитина теж так може робити з іншими «автівками». Після веселої гри поясніть дитині, що в школі можуть виникати ситуації, коли під час гри чи на перерві хтось випадково доторкнеться ліктем чи плечем, «підріже» в коридорі на швидкості. І що таких ситуацій не варто боятися, якщо вони не спричиняють фізичного болю. Якщо торкання було відчутне — це не означає, що хтось спеціально хотів тебе вдарити чи завдати шкоди. Варто просто сказати: «Будь трохи обережніший, будь ласка».
Зацікавте екскурсією від школяриків-старшокласників
Дізнайтесь, чи діє у вашій школі практика, коли учні 4-го класу проводять мініекскурсію школою для першачків та показують їдальню, туалет, фонтанчики з водою. Це дуже цікавий досвід, який подобається дітям обох вікових категорій. Старші відчувають свою важливість, а молодші знайомляться зі «справжніми» школярами, мають змогу запитати в них щось напряму.
Поговоріть із дитиною про майбутніх однокласників з особливими освітніми потребами
Уточніть у майбутнього вчителя вашої дитини, чи передбачена інклюзія у вашому класі. Поцікавтесь, чи будуть присутні діти з особливими освітніми потребами під час зустрічі-знайомства зі школою. Поговоріть із сином чи донькою про правильне сприйняття інакшості й толерантність, якщо не зробили цього раніше. Можна сказати: «Ми, люди, буваємо різними. У тебе є велика родимка на спині, а в іншої людини — немає. Але це не означає, що людина з родимкою чи без неї — «якась не така». Хлопчик X, який буде в школі під час знайомства, відрізняється від тебе. Він може погано чути/бачити, може повільніше щось робити. Це його індивідуальна особливість. Вона не робить його гіршим чи кращим від інших. Деколи хлопчику Х може бути важче, ніж тобі. Все, що потрібно — постаратися бути уважнішим і терплячішим до нього — це може стати основою для чудової дружби». А ще можете подивитися вдома разом із дитиною мультфільм про дитячу інклюзію.
Розгляньте можливості «Школи майбутнього першокласника»
Якщо ваша дитина важко адаптується до нових умов, батькам варто заздалегідь подумати про «Школу майбутнього першокласника». Ваші син чи донька будуть відвідувати курси за кілька місяців до початку навчального року та пройдуть комфортну адаптацію до шкільного періоду життя. Щоправда, така «Школа…» діє не в усіх навчальних закладах.
Розвивайте емоційний інтелект дитини
Щоб перше знайомство вашого майбутнього першачка пройшло успішно, не забувайте про важливість «прокачки» емоційного інтелекту. Дитина, яка добре розуміє емоції власні та інших людей, зможе без проблем вибудовувати спілкування та заводити друзів у школі, вирішувати непорозуміння з однолітками без конфліктів, не боятиметься просити про допомогу у старших.
Ось що допомагає розвивати емоційний інтелект: сімейні ігри в «настолки», обговорення рішень героїв у мультфільмах, розмови про емоції кожного члена родини в різних ситуаціях, ігри в емоції: можна вирізати із журналів різні обличчя та обговорювати з дитиною назви емоційних станів.