Щойно потрапляєш сюди, спершу здається, що тебе машиною часу перенесло десь у середньовіччя… Величні старовинні будівлі, юні джентльмени у фраках і дух старої Англії. Знайомтеся, це найвідоміша у світі школа — Ітонський коледж. Тут навчаються члени королівської родини, представники британської еліти і світлі уми з різних куточків світу.
Заснована шість сторіч тому в 1440 році королем Генріхом VI школа випустила 19 прем’єр-міністрів Великої Британії. Серед відомих випускників Ітона — колишній прем’єр Девід Кемерон, екс-мер Лондона Борис Джонсон, принци Вільям і Гаррі, герцог Веллінгтон, актор Х’ю Лорі, письменники Томас Грей і Джордж Орвелл, а ще відомі митці та нобелівські лауреати. До слова, Ітонський коледж є головним постачальником абітурієнтів до Оксфорда, Кембриджа та інших найкращих світових вишів.
Королівська стипендія
Ітон — це школа пансіонного типу для хлопчиків віком від 13 до 18 років. Зараз тут проживають і навчаються близько 1300 учнів. Наразі школа виділяє мільйони фунтів стерлінгів на свою стипендійну програму, щоб залучати до навчання найкращих учнів з усього світу. Сьогодні, як і протягом усієї історії існування Ітона, 14 учнів щороку стають володарями Королівської стипендії, що повністю покриває вартість навчання (понад 30 тисяч фунтів стерлінгів на рік).
Ми із Зоєю Литвин приїхали до Ітона дізнатися більше про їхню стипендійну програму, адже зараз активно розвиваємо таку програму в Новопечерській школі і залюбки вивчаємо досвід успішних закордонних шкіл. Екскурсію Ітоном нам проводить Чарлі — учень, який вже наступного року поповнить ряди «старих ітонців» (так себе називають випускники). Чарлі за походженням китаєць, але виріс у Канаді. На запитання, що б він хотів змінити в Ітоні, якби міг, Чарлі сказав, що дозволив би навчатися тут дівчатам і додав би більше технологій. До речі, вже зараз Чарлі розуміє, що хотів би пов’язати своє життя саме з комп’ютерними технологіями.
Класичні мови і театр для королеви
Ітон кілька століть формував класику британської освіти. Навчання тут, окрім базових предметів, передбачає вивчення грецької мови і латині, опанування технологій і дизайну, гру в музичному оркестрі та десятки видів спорту. Спорту тут дійсно багато, навіть дещо забагато, каже Чарлі. Тут тобі й теніс, крикет, легка атлетика, баскетбол, шахи, хокей, регбі, гольф, плавання, фехтування, поло, сквош і навіть бойове мистецтво.
В Ітоні особливу увагу приділяють творчому розвитку своїх учнів. У коледжі є величезний сучасний арт-центр із неймовірними учнівськими роботами, серед яких — картини, 3D-моделі, скульптура, фотографії і вироби з дерева. Особливо пишається Ітон своїм театром. Учні щороку ставлять понад 20 вистав, що славляться далеко за межами самого коледжу. Полюбляє відвідувати ітонські вистави сама королева Єлизавета. Її величність приділяє велику увагу освіті Британії і щороку відвідує кілька шкіл, серед яких неодмінний фаворит — саме Ітон.
Джентльмени обирають фраки
Що вразило мене найбільше — це атмосфера коледжу і відданість віковим традиціям. Наприклад, шкільна форма тут — класичний фрак і метелик. Адміністрація закладу провела опитування серед учнів з приводу того, чи не бажають вони дещо осучаснити форму. Так от, понад 90 % учнів проголосували за те, щоб залишити традиційний фрак і метелик.
Ще однією традицією, як на мене, дещо дивною, є те, що всі 70 володарів Королівської стипендії проживають в окремому кампусі. У цих хлопців навіть розмови про інше. Королівські стипендіати не обговорюють новинки смартфонів чи ігри, їх цікавить світова політика, Brexit і нанотехнології. Чому ж не розселити їх серед звичайних хлопців? Відповідь — така традиція.
Ранок ітонця традиційно починається із загальної молитви в місцевому храмі. Потім навчання, спорт, мистецтво, технології, а от о 21:30 всі особисті гаджети складаються в спеціальний бокс і замикаються на ключ. Бо вечір — то для читання, або ж просто для себе.
Читай, як король
Почитати тут є що. Бібліотека Ітона — це двоповерхова велична будівля, що зовні і всередині більше нагадує храм з величезною добіркою літератури. До слова, якщо хтось з учнів хоче прочитати певну книгу, а в шкільній бібліотеці її немає, не біда! Адміністрація протягом доби зобов’язується дістати її хоч з іншого куточка світу. Справжній культ читання.
Велику увагу коледж приділяє вихованню особистості. Скажімо, щоб юні джентльмени зростали пунктуальними, за кожне своє запізнення муситимуть весь наступний тиждень приходити на навчання на годину раніше. Також кожен ітонець повинен (тобто, має честь) відпрацювати кілька годин на місяць на благо школи. Допомагати в бібліотеці, працювати старостою, проводити екскурсії для відвідувачів Ітона, як-от Чарлі, — усе задля виховання персональної соціальної відповідальності майбутніх лідерів.
«Вчимося в минулого, щоб опанувати майбутнє» — цей напис на одному з кампусів коледжу Ітон, як на мене, найкраще характеризує його суть. Тут велич старовинних будівель прекрасно поєднується із сучасними технологіями, а вікові традиції і манери — з амбіціями змінити світ.